YAZIK OLDU ELAZIĞ’A

YAZIK OLDU ELAZIĞ’A

12 Temmuz 2020 - 15:58

Bu günlerde yolunuz depremde yıkılan Dilek ve Petek Apartmanlarının yerine TOKİ tarafından yapılan binaların olduğu bölgeden geçti mi bilmiyoruz ama biz her gün her saat o binalara gazetemizin penceresinden bakıp yanıyoruz.

Depremin sıcak günlerinde verilen yatay mimarinin o bölgeyi nasıl da bir kasaba görüntüsüne dönüştürdüğünü, nasıl da iç içe yapılmış, mimari zevk ve görsellikten uzak ucubelerin inşa edildiğini üzülerek izliyoruz.

5 kat sarmalının ve yanlış kararının bir şehri nasıl kasabalaştırdığını ve nasıl katlettiğini görmeniz için lütfen yolunuzu düşürün alana. Camdan cama tokalaşacak derecede bir birine yakın inşa edilen, hiçbir özelliği ve iç ve dış mimari güzelliği olmayan, beş kat yapacağım diye tıkış tıkış yan yana dizilen binaların kendileri ucube olduğu gibi şehrin en değerli mekânını değersiz ve kıymetsiz kılan bir sonucu getirmesi açısından da büyük kayıp.

Kat sayısı artırılıp bir blok iptal edilse belki bu garabet oluşmayacak ve ucubeler peydahlanmayacaktı. Aynı durumun Abdullahpaşa’da da yaşanmasına ve görenlerin “Eyvah, bir şehir TOKİ eliyle ancak bu kadar mahvedilir” diyeceği günlere de az kaldı.

Yazık ettik bu şehre. Keşke sürecin başından beri muhtarları öne çıkartıp onların özgür ses ve açıklamalarıyla yol alsaydık. Keşke muhtarlarımız sivil itaatsizlik gösterip bakanların yüzüne tepkilerini ve şehrin genel taleplerini dile getirselerdi.

Bir yanda 30 kat devletin mülkü, diğer tarafta 5 kat vatandaşın mülkü. Adalet buysa, hakkaniyet buysa olaya el koysun o zaman üstat Necip Fazıl:

“Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa;

Yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!”

Bu haber 8302 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Şefik KARSLIOĞLU
  1 ay önce
  Benim evim Nurullah Camii nin 200 metre sağında ve Malatya caddesine cepheli sağa bakıyorum 1 km ileride3 12 kat sol tarafımda şehre doğru baktığımda ise 2 km ileride meşhur 28 kat ne hikmetse karşımız Ataşehire 8 kat gelgelelim Abdullahpaşaya 5 kat.Bir acayiplik var ama çözemedim.Çözebilen varsa Allah aşkına bizlere bir anlatsınlar.Çevre bakanına İçişleri bakanına ve Elazığın Çevre ve şehircilik Müdürüne,Afad müdürüne duyurulsun TV lerde boy boy poz vermeye gelmiyor millete yardımcı olsunlar ve en azından hem mağdurlara hemde Devletimize sahip çıksınlar.Kanaatime göre (Müteahhitler 8 kat inşaat ruhsatı verilse hiçbir fark almadan) inşaatları yapacaklarını taahhüt ediyorlar.Bu durumda ne mağdur olan Elazığlı kardeşlerimizden ne de seve seve canımızı verebileceğimiz Ülkemizin hazinesinden 5 kuruş çıkmayacak ve mağduriyetler önlenmiş olacaktır.YANLIŞ MI DÜŞÜNÜYORUM YOKSA.SELAMLAR
 • ali
  1 ay önce
  dünyanın en tehlikeli fay hattı üzerinde yaşayan insanlara 4 kattan fazla ev yapmak ihanettir. müteahit para kazansın diye çok kat isteyenleri Allaha havale ediyorum..
 • Kürşat
  1 ay önce
  AFAD, insanı Bir an önce bir yuvaya kavuşturmak için canla başla çalışırken,birtakım tuzu kuru kompradorlarin göz zevki bozuluyor diye beğenmeme pesindeyken bizler bir an önce kiradan kurtulup,o parayla cagamiza çolugumuza et yedirme hayaliyle gün sayıyoruz.Evet bende düşük kata karşıyım ama evsiz kalınca artık fantezi arayacak halimiz olmadığını farkettik.Bazilarinin ve onların emmileri, dayıları Bodrum\'da bacak catarken biz başımızı sokacak minnetsiz oturacak bir yuva peşindeyiz.Biline.
 • Seval çoban
  1 ay önce
  Kesinlikle çok doğru
 • xxx
  1 ay önce
  devlet, elazig belediyesine ve elazigli muteahitlere biraksaydi nolacakti , eski sonuc ortada
 • AHMET TURAÇ
  1 ay önce
  ÇOK DOĞRU ALLAH RAZI OLSUN HAKİMİYET
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİR ÇINARI KAYBETTİK
BİR ÇINARI KAYBETTİK
KUKLA BİR REKTÖR MÜ İSTİYORSUNUZ?
KUKLA BİR REKTÖR MÜ İSTİYORSUNUZ?