1 Milyar Dolarlık Yatırım ve Elazığ
Tamer ÖREN

Tamer ÖREN

1 Milyar Dolarlık Yatırım ve Elazığ

15 Aralık 2017 - 15:38 - Güncelleme: 20 Aralık 2017 - 16:14

Geçtiğimiz hafta Elazığ için bana göre tarihi bir gündü. Sayın valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekterliği yaptığı dönemde Trabzon’a yatırım yapan Dubaili Armada Holding’in sahibi ve yöneticilerini kişisel ilişkilerini kullanarak 24 Temmuz’da Elazığ’a getirtmişti. 3 gün ilimizde kalan iş adamlarına Elazığ’a yatırım yapabilecekleri yerler gösterilerek Elazığ’a yatırım yapmaları istenmişti. Kimileri göre turistik bir gezi oldu, Araplar buraya yatırım yapar mı diye söylenirken Armada Holding yöneticileri geçtiğimiz Salı günü Elazığ iş ve medya temsilcileri ile bir araya gelerek Elazığ’da 1 milyar dolarlık yatırım yapmak istediklerini ve yapmayı düşündükleri projeleri açıkladılar. Salonda bulunanların büyük bir kısmı projeye destek olurken projenin yapılması planlanan arazinin üniversite arazisi olması nedeniyle F.Ü rektör yardımcısı, orada yapmak istedikleri projeler olduğunu üniversitenin ana kampüsünde bina yapacak yer kalmadığını iddia ederek bu projeye sıcak bakmadığını ve bu konunun basın huzurunda değil de kendi aralarında tartışılabileceğini söyledi. Sayın hocam, sen haklı olsan bile senin sesini kamuoyuna duyuracak basın mensupları önünde konuşmayalım demek le zaten sen 1-0 yenik duruma düştün artık sen orada maçı çevirebilir misin? Üniversite arazisi ve çevresindeki arazilerde rant endişesi taşıyorsan çağır basın mensuplarını Elazığ kamuoyunun bilmediği konularda açıklamalarını sebepleriyle açıkla ve bizi aydınlat. Henüz kamuoyunda hiç kimsenin duymadığı hayali projelerle hiç kusura bakmayın Maliyeye biz o araziyi vermeyeceğiz yazısı gönderseniz de o yatırımın önünü kesemezsiniz.

Peki, bu yatırım Elazığ için neden bu kadar önemli?

Hafta içi Elazığ Ekonomi Platformu üyeleri bir araya gelerek bu yatırımın Elazığ’ın kaderini değiştireceği konusunda görüş bildirdiler. Platform sözcüsü Asilhan Arslan’a şu soruyu sordum. Organize Sanayi bölgesinde kaç milyon dolarlık yatırım var? O da bana kesin bir rakam vermemekle birlikte 3 milyon dolardan 150 yatırımın 450 milyon dolar civarında olacağını söyledi. Elazığ sanayisinin kalbi olan yerdeki yatırımların toplam maliyetinin 2 katı büyüklüğündeki bir yatırımdan söz ediyoruz. Bu konuda çevrenizde her türlü görüş bildiren insanlar elbette olacaktır. Cebinde bin lira parası olmayan adamların 1 milyar dolarlık yatırımı beğenmeyen tiplere sadece gülüp geçin.

Yaz dostum yoksul görsen besle kaymak bal ile

Yaz dostum garipleri giydir ipek şal ile

Yaz dostum öksüz görsen sar kanadın kolunu

Yaz dostum kimse göçmez bu dünyadan mal ile

 

 

Bu yazı 5389 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Mümtaz Hasani
  10 ay önce
  Bugün para için Arazisini Arapa satan . Yarın neyini satmaz ki ! Gösterilecek Başka yetmiyor yok . Hangi dengesiz götürdü vonlara ocarsayi gosterdi
 • Tolga
  1 yıl önce
  Biz yeni fakülteleri yeni eğitim binalarını kesikköprüye yapılmasını beklerken şimdi ki üniversite yönetimi mevcut kampüse doldurmaya devam ediyor. Sonra da çıkıp bu araziyi kullanacaktık diyor. Sen daha hocalarını buraya gitmeye ikna edemiyorsun Fırat’ta tıkış tıkış bina yapmaya devam ediyorsun hemde araziyi vermem diyorsun hangi akıl hangi mantık buna izahat getirebilir?
 • Nadir
  1 yıl önce
  Yillardir o arazi oylesine duruyor buzamana kadar yapmadilarda simdimi akillarina geldi

Son Yazılar