BAŞ DÖNDÜREN GÜNDEM
Taha Yusuf SARIGÜL

Taha Yusuf SARIGÜL

BAŞ DÖNDÜREN GÜNDEM

17 Ekim 2017 - 11:38

 Türkiye’de gündem o kadar hızlı değişiyor ki insanlar gündemin hızına yetişemiyor. Daha geçen hafta Metin Topuz olayı ve vize krizi konuşulurken şimdi ise bu sorun pek konuşulmuyor.

   Yine AK Parti’de yaşanan belediye başkanlarının istifa krizi de gündemden düşmüşe benziyor. Nedeni ise Kuzey Irak referandumu sonrası gerginleşen orta doğudaki askeri operasyonlar.

   Hâlbuki hepsi de önemli olaylar ve ülke için son derecede kritik süreçler. ABD ile yumuşama bekleniyor. Dış işleri bakanlarının telefonla görüşmesi krizin çözülmesi adına önemli bir gelişme. Zaten tarafların yaptığı olumlu açıklamalar krizin çok fazla uzamayacağını belli ediyor. Yoksa üst düzey ilişkileri olan ABD ve Türkiye’nin birbirlerine uyguladığı vize ambargosunun iki ülkeye de hiçbir faydası yok. Aksine zararı var.

*****

   AK Parti’de bir metal yorgunluk gündemde. Bunu dillendiren de partinin lideri Erdoğan. Kadir Topbaş’ın istifası ile başlayan süreç devam edecek gibi. Her şeyin bir süresi olduğu gibi siyasetin de bir süresi vardır. Çekilmesi istenen belediye başkanlarının ve il başkanlarının olayı şahsileştirmeden, davalarına zarar vermeden suhuletle bu işi halletmeleri gerekiyor. Parti duruşuna zarar verecek tavırlar, bireysel çıkarlar ve hırslar uğruna ortaya konacak bencil davranışlar uzun vadede siyasi hayatlarına katkı sunmaz. Zaten istenen partiden ayrılmaları değil, partinin verdiği görevden ayrılmalarıdır. Bu bağlamda siyasetçi biraz iradeli olmalı ve gurur yapmamalıdır. Kadir Topbaş ne kadar eleştirilse de istifa ederken ortaya koyduğu tavır takdir edilmelidir.

   Zaten AK parti içerisindeki metal, mental, zihinsel, fiziksel ve daha sayabileceğimiz bir sürü yorgunluk yaşandığını hepimiz görüyoruz. 2019 seçimlerine yönelik yenilenme çalışmalarının hızla devam etmesi gerekiyor. Şahıslar değişse de zihniyetler ve bakış açıları değişmiyor ise bu değişmelerin hiçbir anlamı olmaz. Belediyelerin şeffaf olması ve hizmet esasına göre çalışması gerekiyor. Parti yöneticilerinin kişisel işlerinden ziyade parti işleri ile ilgilenmeleri gerekiyor. Sonuçta bu görevlere gelirlerken dava uğruna hareket ettiklerini ve hizmet aşkıyla bu görevlere talip olduklarını söylüyorlar. O halde görevlerinde de böyle davranmak zorundalar.

*****

   Ve Barzani için beklenen kötü son geliyor. Irak ordusu dün itibari ile Kerkük’ün hâkimiyetini eline geçirmiş durumda. Referandum kararında ısrar eden Barzani bunun bedelini ödemeye başladı.

    İran’ın desteklediği ve Türkiye’nin de karşı olmadığı operasyonlar ile Irak ordusu Bölgesel Kürt Yönetimine askeri operasyon düzenliyor. Peşmerge’nin elinden Kerkük’ü almak çok zor olmadı. İran’ın desteklediği ve beslediği Şii Haşdı-Şabi milisleri ve Irak ordusu birlikte hareket ederek askeri operasyon yapıyorlar.

   Şimdilik pek sıkıntı gibi görmediğimiz bu oluşum yarın Irak’ın kuzeyinde tamamen hâkimiyeti ele geçirdiğinde inşallah bizim için sorun teşkil etmez. Irak’ın toprak bütünlüğü kapsamında desteklediğimiz bu operasyonlardan sonra bölgede oluşacak bir mezhep taassubu huzursuzluğa yol açabilir.

   Bağdat yönetiminin tamamen İran’ın kontrolünde olduğunu biliyoruz. İran’ın mezhepçi politikalarının bölgede huzursuzluğa yol açmaması en büyük temennimiz.

Allah’a Emanet Olun…

Bu yazı 823 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar