KİLO VEREMEMENİZİN 9 NEDENİ
Sümeyra ASLAN

Sümeyra ASLAN

KİLO VEREMEMENİZİN 9 NEDENİ

09 Kasım 2018 - 12:42

1.YETERLİ SU İÇMEMEK

Vücudunuzu nemlendirmenin yanında düzenli olarak su içmek kilo kaybına da yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalara göre su içmek, metabolizmayı hızlandırıyor ve vücudunuzun şekerli içeceklere olan isteğini bastırıyor. Günlük su içme miktarımızı hesaplarken çok basit bir yol izleyebilirsiniz. Şuan olduğunuz kiloyu 30-33ml ile çarparsanız günlük en az içmeniz gereken su miktarını elde etmiş olursunuz. Örneğin:70 kg olan bir kişi 70×30=2100 ml en su içmeli. Yemeklerden önce bir bardak su içmek ve bol miktarda su içeren meyve sebze tüketmek daha az yemenizi sağlar ve aynı zamanda kilo vermenizi kolaylaştırır.

2.ÇOK FAZLA YAĞ KULLANIMI VE KALİTESİZ YAĞLAR

Normal koşullarda sağlıklı bir kişinin tüketmesi gereken yağ miktarı, günlük ihtiyaç uyduğu enerjinin %25-30’u kadardır. Ortalama 1500 kalori alan bir kişi günde 7-8 yk yağ tüketebilir. Yemeklerde yağ kullanımına dikkat edilmeli kişi başı 1 yemek kaşığı yağ olacak şekilde zeytinyağı, hindistancevizi yağı, kanola yağı tercih edilmeli.

Yağ tüketimini kısıtlamak denince, aklımıza sadece yemeğe konulan ya da kahvaltıda kullanılan yağlardan vazgeçmek geliyor. Oysa tereyağı ve margarini keserken, salata soslarında, peynirde ya da sütte var olan yağı göz ardı ediyor, tüketmeye devam ediyoruz. Üstelik fazla yağların en önemli özelliği, kalça, karın ve bacak gibi bölgelerde depolanmaya çok müsait olmaları. Ayrıca fazla yağ tüketenlerin; balık, yağsız süt, C vitamini, A vitamini ve folik asit açısından zengin ve kilo vermeye yardımcı yiyecekleri daha az tükettikleri de gözlenmiş.

3.SAĞLIKLI AMA YÜKSEK KALORİLİ GIDALARIN AŞIRI TÜKETİLMESİ

Sağlıklı beslenme dediğimizde aklımıza altı besin grubu geliyor. Bunlar: Süt ve ürünleri, et, ekmek, sebze , meyve ,yağ gelirken bunların aşırı tüketilmesi vücutta yağ olarak depolanmalarına sebep olur. Örneğin; 5-6 badem 45 kalori civarı iken gün içinde sağlıklı atıştırmalık adı altında sürekli yenmesi yağ yakımı engeller ve kilo artışına sebep olur.

4.İŞLENMİŞ KARBONHİDRAT VE AŞIRI ŞEKER TÜKETİLMESİ

İşlenmiş karbonhidrat yönünden zengin olan yiyecekler, hızlı kilo alımına yol açacaktır. Bu yiyecekler çoğu zaman yağları ve şekeri fazlaca içerdiklerinden kalorileri oldukça yüksektir. Aynı zamanda insülin seviyesini arttırarak yağlanmayı arttırmaktadırlar. İşlenmiş karbonhidratlar; paketli gıdalar, kola gibi gazlı içecekler, şeker, çikolata, şekerlemeler, unlu gıdalar, sabahları poğaça ve açma gibi gıdalar, hazır meyve suları, şekerli ve çikolatalı süt gibi yiyeceklerde bulunur.

Yüksek şeker alımı insülin direnci ve obeziteyi tetikleyerek indirekt olarak meme kanseri gibi bazı kanserlerin riskini arttırıyor. Yapılan çalışmalarda besinlerin glisemik yükü ile meme, kolorektal, endometrium ve pankreas kanserleri arasında pozitif ilişki tespit edilmiş

5.YETERLİ UYUMAMAK

Pek çok araştırma uyku eksikliğinin daha fazla yeme ve kilo artışı ile bağlantısını ortaya koymuştur. Mayo CLİNİC tarafından yapılan araştırmada ,yorgun insanların günde 500 kalori daha fazla yediğini kanıtlamıştır.

6.KRONİKLEŞMİŞ STRES

Psikolojik etkenlerin kilo verme sürecinde de önemli rol oynar ve kilo vermeyi zorlaştırır. Psikolojik etkenlerin kilo vermeyi zorlaştırdığı kişilerin başında diyet sürecinde ya da sosyal hayatında stresli olan bireyler gelir. Chicago Rush üniversitesinde yapılan araştırmada, özellikle orta yaşlı kadınlarda stresin kilo alımına neden olduğu saptanmıştır.

7.EGZERSİZ YAPMAMAK

Koşmak, yürümek, aerobik yapmak gibi belli bir ağırlığı taşıyan egzersizler vücudun daha fazla çalışmasına neden olduğundan çok daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır. Egzersiz yapmamak kilo artışına sebep olmakla birlikte kilo vermenize de engel olacaktır.

8.YETERLİ LİF TÜKETMEMEK

Kilo verme sürecinde lif tüketimi; tokluk hissini arttırarak, kan şekerini düzenleyerek ,inflamasyonu azaltarak, bağırsak içi florayı düzenleyerek uzun ve kısa vadede kilo vermeye ve kiloyu korumaya olumlu etkilerde bulunduğunu söyleyebilirim. Lif bakımından zengin yiyecekler: yeşil sebzeler, arpa, mercimek, tef, erik, incir, hurma öncelikli olarak sayılabilir.

9.HASTALIKLAR VE VİTAMİN MİNERAL YETMEZLİĞİ

Diyete başlamadan önce mutlaka kan tahlilleri yaptırılıp çıkan sonuçlar değerlendirildikten sonra beslenme programı oluşturulmalıdır.

İnsülin direnci, Hipotiroidi, Cushing Sendromu, Polikistik Over Sendromu, kansızlık, B12 Vit yetersizliği gibi rahatsızlıklar kilo vermenize engel olacaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeniz için bu rahatsızlıklara uygun kişiye özel beslenme programı, alanında uzman diyetisyenler tarafından oluşturulmalı.

 

Bu yazı 33994 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar