NİYET
Semra BAKIR

Semra BAKIR

NİYET

30 Eylül 2019 - 11:54

                 “Gazi onurlanmış askerdir, gazi vatan sevgisinin sembolüdür. Şehit ve gazi, toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir.” diye sunuyordu Gaziler Gününü 19 Eylül tarihinde

İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda başörtülü Öğretmen Ayşe.

             Bir kısım gaziler, “Törene geldiğimizde törenin başlangıcında takdimci hanımefendinin kıyafetinin cumhuriyet değerlerine uygun olmadığını görünce çok üzüldük. Bu protestomuzu toplu olarak kaymakamlığa tören alanında ileterek tören alanını terk ettik.” diyordu.

 Milli mücadele kadınlarının tarih kitaplarında yer alan resimleri belki gözünüzün önüne gelmiştir. Hepsi başı örtülü eli silahlı ya da önünde bir kağnı, belki sırtında bir bebekle yol almakta. Milli Mücadelede Kadınlar adı altında nice sergi açıldıysa, benzer sahneler vardı her bir çerçevenin altında. Aslında gözümüze takılan da başörtüleri değildi ki. Kahramanımız “Kara Fatma” Ermeniler ile çarpışıp, Bursa ve İzmit’in işgalden kurtarılması için mücadele verir. Omzunda rütbesi, göğsünde madalyası ve başında örtüsü. “Hafız Selma” asker için çorap, fanila ördürüp cepheye gönderir. Asker Kastamonu’ya geldiğinde hepsini yolda karşılayıp doyurur, başında yemenisi ile. “Nezahat Onbaşı”, Gediz Muharebesi’nde başarılı olan tek alayın içindeki küçücük bir kız çocuğudur. Sonraki yıllarda TBMM kürsülerindeki tartışmalara onu taşıyacak olayı gerçekleştirir. Cepheden ayrılmayı düşünen askeri öyle etkiler ki, bir cümlesi ile işin gidişatı değişiverir, atın üstünde elinde silah, başında örtüyle minik Nezahat.

             Ya  “Rahmiye Hanım”a ne demeli? 1920’de Fransızlara karşı harekete geçildiği sırada Türk askerlerinde yorgunluk ve korku sebebi ile bir duraksama olunca, “ Ben kadın halimle ayakta duruyorum da, siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” diyerek askerlerin toparlanmasını sağladı. Aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit oldu. Yine başında örtüsü vardı Rahmiye Hanım’ın. Hele bir “Kılavuz Hatice” var ki; Pozantı’ya taarruz başladığında Fransızlara yanlış yol göstererek Türk askerine esir düşürür düşmanı. Başı örtülüdür Hatice’nin, bir tek gözleri seçilir uzaktan.

            “Gördesli Makbule”nin de saçı görünmez ama çete kurarak dağlara çıkar. 1922 yılında düşmana saldırır ve başından aldığı  kurşun ile şehit düşer. Ama dava arkadaşları düşmanı yener. 3 aylık bebeğini beşikte bırakan Nene Hatun, “Evladım anasız yaşar da, vatansız yaşayamaz” der ve direnişe katılır oğullarından ikisini de cephede şehit verir. 93 Harbi sırasında Rus işgaline karşı sembol haline gelir, saçında yırtık bir yazma belki de bir çaputtur bağladığı başına.

          Evet, Atatürk, “ Biz Anadolu’ya ne silah, ne cephane götürüyoruz; biz ideal ve iman götürüyoruz” der 16 Mayıs’ta Bandırma Vapuru’nda.

             Keza söz konusu vatan millet bayrak olduğunda kimsenin gözünün ne örtü ne de örtüsüzlük göreceği yoktur. Memleket sevgisi, Allah aşkındadır. O aşk da sadece kişinin gönlündedir ve kimsenin gözü ile görülebilir değildir. Vatanı ve dini için ölmeyi en büyük ibadet görmesidir önemli olan. Yoksa kılık kıyafeti vatan sevdasını ölçmek için bir ölçüt değildir.

           Bir destan olan Çanakkale Savaşı’nda üst düzey mermi, silah ve toplara karşı, Türk’ün iman gücü üstün gelmiştir. Sonraki yıllarda düşman askerleri yaptıkları açıklamalarda büsbütün bunu kanıtlamışlardır. Generel Hamilton: “ Bizi Türklerin maddi gücü değil, manevi gücü yendi. Gökten inen güçleri müşahede ettik, Tanrı ile harp ettik ve yenildik.” diyerek şahit oldukları manevi yardımları açıkça ifade etmiştir.

  Amaçları, verilen mücadelenin ve içinde bulundukları durumun ehemmiyetini vurgulamak değil, siyasi olarak bunu kullanmak istemeleridir. Aksi halde dik duruşu ile Ayşe Öğretmen belki de  Anadolu’da cephede mücadele veren kadınları temsil ediyordu, kimi gazi kimi şehit olan kadınları.    

           Mücadele ve ortak değerler ruhundan yoksun bu insanların cumhuriyet meydanını terk etmeleri çok yerinde olmuş derim. Çünkü bu düşüncedeki insanların bu önemli günde temsilci olarak bulunmaları, gerçek mücadele gazi ve şehitlerine saygısızlık olurdu.

            Cumhuriyet değerlerini insanların kılık kıyafetine göre ölçenlerin,

mücadele ruhundan epeyce yoksun olduğu, tercihen başı açık ya da tesettürlü tüm kadınların gerektiği zaman el ele verip, vatan için onlardan önce öne atılacağı kesindir.

           Bu sebepledir ki Foça Spor Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ayşe Bayraktar’a sahip çıkan ve yaptığı yazılı açıklamada, sunucunun kıyafetinin mevzuata uygun olduğunu belirten Foça İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar takdiri hak etmiştir. Akar’a göre; törene katılan tüm katılımcılar başta olmak üzere, resmi ve sivil halk, sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar öğretmenimizin yanında yer almıştır. Gaziler gününe yakışır şekilde tören icra edilmiş, birlik ve beraberlik içinde olunmuştur.

           Kadınların yer aldığı alabildiği tüm mecralarda, başörtülü – örtüsüz kadın ayırımı yapmak son derece yanlış ve amacından uzak bir düşüncedir. Spor programı sunan başı açık spiker olabildiği kadar başı örtülü kadın da olmalıdır. Din dersi anlatan başörtülü öğretmen olduğu kadar başörtüsüz öğretmen de olabilmelidir. Hepimiz aynı toprak üzerinde kardeşçe yaşamayı bildikten sonra, beraber spor yapar, şiir yazar, yemek tarifi paylaşır ve gerekir ise omuz omuza savaşırız da.

         Ne de güzel kelime NİYET!

         İçinde varsa hoşgörü, azim, hakkaniyet,

         Gördüğünü dert etme

         Vardır elbet bunda da bir sebep!

         Söz konusu vatan ise şayet

         Bulandırma, ayırma beni senden,

         Yeter el gibi davrandığın!

         Düşman geldi mi kapına, gözün görmez

         Bacının başında var mı yok mu tülbent!

         Sen kardeşim beni yakıştırmadın, dedin ya Cumhuriyet,

         Ben yine öne atılırım merak etme

         Sen yeter ki bir el et!

 

                                                                                    

 

       

         

Bu yazı 737 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar