'Kitap Okumak, İlimizde Bir Kültür Haline Gelmeli!'
Semra BAKIR

Semra BAKIR

'Kitap Okumak, İlimizde Bir Kültür Haline Gelmeli!'

29 Eylül 2019 - 11:11

               Bir milyon 164 bin 903 ilkokul 4. sınıf öğrencisini temsilen 81 ilde eğitim gören 112 bin öğrenciye yapılan Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerindeki başarı-anlama gibi akademik düzeyleri inceleme amaçlı araştırmanın sonuçları, öğrencilerin okuduğunu anlamadığını ve sistemin ezberci olduğunu ortaya çıkarmış oldu bir kez daha.

                Bu sonuçları değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: ‘Hedefi olan çocuklar daha başarılı, ailenin eğitime ilgi gösterme oranı başarıyı olumlu yönde etkiliyor, çocuklarımız okuduğunu anlamakta ve matematikte zorlanabiliyor, öğretmenin ve okul yöneticisinin tecrübesi çocuğun başarısını etkiliyor’ gibi pek çok veriye ulaştık. Bu sonuçlar yapacaklarımıza önemli bir ışık tutuyor. Bir sonraki aşama buna göre çözümler üretmek” diye konuştu.

               Bu bağlamda ilimiz genelinde ilkokul, ortaokul, ortaöğretim okullarında ve bağlı kurumlarda eğitim öğretime devam etmekte olan öğrencileri, bu kurumlarda görev yapan okul yöneticileri, öğretmenleri ile öğrenci velilerini kitap okumaya teşvik etmek ve kitap okumayı ilimizde bir kültür haline getirmek amacıyla, Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2017 yılından itibaren “ Elazığ Her Yerde Okuyor “projesinin ne kadar yerinde bir faaliyet olduğunu görüyoruz.

              Kitap okuma kültürünün ilimizde yaygınlaştırılabilmesi, öğrencilerin etkili okuma ve analitik düşünme becerilerinin geliştirilebilmesi amacı ile 2019- 2020 eğitim öğretim yılında da bu projenin devam ettiğini görmek gerçekten sevindirici. Zaman içerisinde her gün okuma yaparak bunu alışkanlık haline getirmeye başlayan öğrenciler birbirlerini etkiledikleri gibi ailelerini de bu konuda etkileyeceklerdir eminim. Karşılıklı etkileşim ve süreç içerisinde verilen emekler ile ilimiz adına sonuçları daha iyi elde edeceğimiz konusunda tereddüdümüz yok.

            Kendini ifade etmeye zorlanan, yazma konusunda isteksiz ve beceri yoksunluğu yaşayan yeni neslimiz, bu hareket, bu devam eden güzel proje ile başarı elde edecektir şüphesiz. Elektronik, dijital, betonlaşmış bu çağda, düşünmek hayal etmek ve özgün olmak gerçekten zor görünüyor. Bunu kırabileceğimiz yol ise okumaktan geçiyor. Bu bilinçle, üzerine kafa yorulmuş ve emek verilmiş bu projeyi önemsiyoruz.

           Mesleğimiz her ne olursa olsun bize düşen görev, geleceğimizi daha iyi şekillendirmek adına projeyi yaygınlaştırmaktır. Başta kendimizi ve yakın çevremizi olmak üzere, herkesi okumaya teşvik etmek bizim de bu projede yer alıp, bir tuğla koymamız gerekmektedir. Başlatılan projeleri önemseyip, üzerine daha yararlı olabileceğimiz neler ekleyebiliriz derdi içine girmeliyiz. Çünkü dertlenmeden çözüm bulmak, başarı elde etmek oldukça zordur.

           Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge bölümünün başarılı bir öngörü ile başlattığı, geleceğimizin önlemini almaya yönelik, il adına düşünülmüş bu çalışma, sadece okullar ya da eğitimciler arasında kalmamalıdır. Veliler, sporcular, esnaflar, büyük küçük herkes, sosyal öğrenme yoluyla teşvik edici olmalıdır. Gelişmişlik düzeyi ile okuma oranının birbiri ile ilişkili olduğunu göz ardı etmemeli ve işin bir ucundan da biz tutmalıyız. Çünkü projenin adı “Elazığ Her Yerde Okuyor”. Gelin bu projeyi tüm ilimize yayalım ve bu konuda bilinçli her bireye büyük bir görev düştüğünü unutmayalım. Çünkü el ele vererek daha çabuk ve daha başarılı sonuçlar elde edebiliriz. 

         Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı, Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları, STK’lar, öğretmenler, öğrenciler, veliler, okul aile birlikleri, yerel ve ulusal basın yayın kuruluşları projeye katkı ve imkânları dâhilinde fayda sağlayabilecek proje ortaklarıdır. En büyük proje ortağı ise Elazığ’da yaşayan bireyler olarak elbette bizleriz. İlimizde her birimizin “ kişi başına düşen kitap okuma oranı’nın yükseltilmesine katkı sağlaması ümidiyle…

 

 

 

 

 

               

 

              

 

Bu yazı 592 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar