TAŞLARI BAĞLAMAYIN!
Sami DEMİRBAĞ

Sami DEMİRBAĞ

TAŞLARI BAĞLAMAYIN!

29 Ağustos 2018 - 11:48

Osman Yüksel Serdengeçti yakın tarihimizin nev-i şahsına münhasır isimlerinden biri. Milletvekilliği sırasında kravatını beline bağlamasıyla meşhur.

Bir Ankara gecesinde kendisine saldıran köpekleri kovalamak için kaldırım taşlarına seğirtir. Ancak taşı bir türlü yerinden sökemeyince şu meşhur lafı söyler:

"Bu nasıl bir memleket? Köpekleri salmış, taşları bağlamışlar!.."

Son günlerdeki ekonomik kriz ve bunun günlük hayata yansıması bana hep bu olayı hatırlatıyor nedense.

Malum bayramın hemen öncesinde bir ekonomik kriz oldu. Şimdi bir ekonomi duayeni gibi sebepleri sonuçları üzerinde durmayacağım bunun.

Hoş bunu anlayacak ne bilgim ne de birikimim var. Ancak bunun hayatımızdaki karşılıkları üzerinde gözlemlerim var. Bu gözlemlerimi daha sonra yukarıdaki anekdotla birleştireceğim.

Malum bu krizden en fazla dertlenen esnaf kesimi. Hangi esnafa giderseniz gidin krizle başlayıp krizle biten cümleler kuruyorlar.

Oysa kriz olmadan önce 1 lira olan ürünü krizin hemen ertesi günü 2 liraya çıkardılar. 

Yetti mi, hayır!..

Sorumluların bütün tedbirlerine, döviz kurlarının düşmesine rağmen kriz nedeniyle 2 lira yaptıkları ürünü bugün yine aynı gerekçeyle 2,5 liraya çıkardılar.

Sorarsanız bahane hazır: Ekonomik kriz!

Tamam da kardeşim bu ekonomik krizin bütün yükünü vatandaş mı çekecek. Madem kriz var bununla hep beraber mücadele etmek gerekmez mi?

Vatandaş fedakârlık yaparken diğer toplumsal katmanların da kendi çapında kârından, ticaretinden fedakârlıkta bulunması gerekmiyor mu?

Sözümüz durumun farkında olan ve bunun sorumluluğunu yerine getirenlere değil tabii ki ama krizi fırsata çevirenlerden mutlaka hesap sorulmalı.

Aksi takdirde biz de Osman Yüksel gibi  "Bu nasıl bir memleket? Köpekleri salmış, taşları bağlamışlar!.." demek durumunda kalacağız.

Bu yazı 40895 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar