KİTAP FUARI
Sami DEMİRBAĞ

Sami DEMİRBAĞ

KİTAP FUARI

28 Eylül 2017 - 18:17

Bu sıralar eski Ahmet Aytar Kapalı Spor Salonu’nun bulunduğu meydanda hummalı bir çalışma var. Şehrimizde uzun bir aradan sonra gerçekleştirilecek olan kitap fuarının hazırlığı bu. Aklıma 90’lı yıllar geldi. Çünkü ya 93 ya 94’te Fırat Üniversitesinin öncülüğünde o zamanki kapalı spor salonunda yapılmıştı en son kitap fuarı. O zamandan bugüne ya kapsamlı bir fuar yapılmadı ya da yapıldı da ben hatırlamıyorum.

“Okuma alışkanlığı kazanmamış bireyin tahsili yarım kalmıştır.” diyor bir düşünür. Ne doğru bir söz!

Biz ne yazık ki tahsili hep yarım kalmış bireylerden müteşekkil bir toplumuz. Şu günlerin popüler konuları TEOG’un YGS’nin kaldırılmasından çok sistemin bize neden okuma alışkanlığı kazandıramadığını tartışmalıyız. Çünkü çağdaş eğitim, bilgiyi en iyi saklayan değil, bilgiye ulaşmayı bilen, ulaştığı bilgiyi analiz edip bu analizden bir senteze ulaşabilen bireyler yetiştirmenin gerekliliğini vurguluyor.

Okuma alışkanlığı olmayan insan kulaktan dolma bilgileri hiçbir analize tabi tutmadan doğru kabul etme ve onunla düşünce üretme eğilimindedir. Çevremizde, sosyal medyada bu gibilere her an maruz kalıyoruz.

Ben ilimizde uzun bir aradan sonra gerçekleştirilecek kitap fuarının bu olumsuzluğu giderme adına önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Emeği geçenlere bu vesileyle teşekkürlerimi sunuyorum.

AHMET TOPRAK

Uzun zaman önce bir dostumun gazete çıkaralım, önerisine şu cevabı vermiştim: Biz deli miyiz, yoksa kendisini topluma hizmet etmeye adamış bir derviş miyiz? Tabii ki dostum her ikisine de olumsuz cevap vermişti. Ama biz yine de kısa süreliğine bir gazete çıkarmıştık.

Bu süreçte gazete çıkarmanın maddi ve manevi külfetini görmüş, özellikle yerel basının kalem erbabına, gazetenin mutfağında çalışanlara ve tabii ki gazetenin tüm maddi ve manevi yükünü taşıyan gazete sahiplerine olan muhabbetim artmıştı.

Bir müddet sonra yakın dostum- ki bence kendisi yerelde ulusal olmayı başarmış yegâne kalemdir- Avukat Cengiz Gülaç’ın vasıtasıyla Ahmet Toprak Bey’le tanışma fırsatı buldum ve bu sayede de Hâkimiyet gazetesinde zaman zaman da olsa yazma imkânına kavuştum. Ahmet Bey yerel basın yatırımlarıyla beni hep şaşırtan bir iş adamı olmuştur.

Burası küçük yer… Gazetenizde çıkan her haberin, yer alan her yorum yazısının tanıdığınız birilerini mutlaka rahatsız etmesi daima karşılaşacağınız bir sorun...

Sonra iş adamısınız. Devlet ricaliyle her zaman muhatap olmak durumundasınız. Hülasa nereden bakarsanız bakın “Fincancı katırları”nı her daim ürkütebilir ve dahi sahiplerinin hışmına her daim uğrayabilirsiniz. Bu şartlarda ben Ahmet Bey’deki cesareti her zaman takdir ettim.

Yerel basın -işini hakkıyla yaparsa tabii- bir şehrin daha iyiye gitmesinin motor gücüdür. Bu nedenle bütün eksikliklerine, bütün yanlışlıklarına rağmen (Kasıtlı olanlar hariç.) her zaman

desteklenmelidir. Bu yolda mesaisini, maddi imkânlarını harcayan Ahmet Toprak gibi değerlere şehrimizin her zaman ihtiyacı var!..

 

Bu yazı 1216 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar