BİLİMSEL GÖRÜŞ
Sami DEMİRBAĞ

Sami DEMİRBAĞ

BİLİMSEL GÖRÜŞ

08 Ocak 2018 - 14:24

Nuh Peygamber’in oğlu beni aradı ve …

Son günlerde sosyal medya ortamlarında yukarıdaki gibi başlayan birçok espri görmüşsünüzdür. Sebebi bir TV programında İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Örnek adlı bilim adamının Nuh Tufanı’nın yorumuyla ilgili söyledikleri.

Söz konusu görüşleri (!) söyleyen kişinin akademik unvanı olmasa bir çeşni, bir farklı bakış, sezgici din anlayışına naif bir başkaldırı olarak değerlendirilebilecek bu ifadelerin ne yazık ki bilimsel bir görüş olarak savunulması bende dehşet uyandırdı.

Bir yandan da şöyle düşündüm: Adının önünde koca koca sıfatlar, unvanlar olan bu vatandaş gibi daha niceleri üniversitelerde kürsüleri işgal ediyor!

Bu düşünce, doğru söylemek gerekirse, dehşetimi ikiye katladı. Örnek ver, dediğinizi duyar gibiyim. Çok uzağa bakmayın, yakınınızda hiç mi üniversite yok!..

 

CENGİZ GÜLAÇ

Aynı gazetede yazan iki yazar arasında kalem kavgalarının olduğu sizin de malumunuzdur.

Ben de gözümü karartıp Elazığ basınının en tehlikeli kalemlerinden birisiyle Sayın Cengiz Gülaç Bey’le böyle bir kalem kavgasına tutuşmaya niyetliyim.

Bu gaza niyetimi yakın bir dostumla paylaştım.

Dostum bana: “ Bak kardeşim sana birkaç soru sorayım; sen en zor düşünceyi çok anlaşılır ve basitçe anlatabiliyor musun, herkesin gözü önünde olan bir olayın kimsenin görmediği bir yönünü görebiliyor musun, en zor konuları bile ince bir mizah anlayışıyla kimseyi incitmeden dile getirebiliyor musun, yerel basında olmana rağmen ulusal ölçekte yazılar yazabiliyor musun?”

Tabii ki bütün bu sorulara cevabım “Hayır!”oldu.

Sonra şöyle devam etti dostum “ Keçi rakı içmiş; bana kurdun evini gösterin, demiş! Sen iyisi mi boyunu aşan işlere kalkışma.”

İşin şakası bir yana bizim yerel basında en çok okunan köşe yazarı kim, diye sorulsa buna tereddütsüz cevabım Cengiz Gülaç olurdu.

Cengiz Bey yerel medyaya irtifa kazandıran kalemlerin başında geliyor. Her yazısına acaba bu sefer ne dedi, diye merakla bakıyor, sonra kaleminin kuvvetine gıpta ediyorum.

Her şakada bir gerçek vardır derler. Onun güzel yazılarına duyduğum haset beni bir kalem kavgasına zorlasa da mantığım bu işten uzak durmamı söylüyor!..

Siz ne dersiniz?

 

Bu yazı 4173 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar