AĞAOĞLU'NUN TESLA'SI İTÜ'DE SINIFTA KALDI
Sami DEMİRBAĞ

Sami DEMİRBAĞ

AĞAOĞLU'NUN TESLA'SI İTÜ'DE SINIFTA KALDI

27 Aralık 2017 - 15:17

Önce kahramanları tanıyalım.

Ali Ağaoğlu... Türkiye’nin en tanınmış müteahhitlerinden biri. Sansasyonel reklamları ve projeleri ile tanınıyor. 

Nikola Tesla... Gerçi olaya konu olan Tesla  “İnsan imkânsızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkânsızın da ötesine ulaşabilir.” sözünün sahibi büyük bilim insanı değil. Tesla, bir otomobil markasının adı. Bu marka, geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen elektrikli otomobil üretiminin öncüsü, elektrikli otomobil üretiminde bayrağı şu anda onlar taşıyor.

İTÜ… Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden bir tanesi. Geçmiş yıllarda İTÜ’nün bir dergisini okuma fırsatı bulmuştum. Dergide o günkü Mecliste yirmiye yakın mezununun milletvekili olduğu anlatılıyordu. Üniversite sınavına giren yaklaşık iki milyon öğrencinin ilk on - on beş bini bu üniversiteyi tercih ediyor. Yani Türkiye’nin en parlak beyinleri bu üniversitede bulunuyor.

Olaya gelince isterseniz başkahraman Ali Ağaoğlu’nun ağzından dinleyelim: “ 2010'da Tesla Roadster elektrikli otomobili Türkiye'ye ilk ben getirdim. Daha birkaç ay kullanmıştım ve çok sevmiştim ki İTÜ'nün Makina Fakültesi dekanı aradı. Aracı bir haftalığına öğrencilerinin incelemesi için benden istiyordu. Teklifini reddettim. Birkaç gün sonra dönemin İTÜ Rektörü Muhammed Şahin hocayı b”en aradım. ‘Hocam bu aracı üniversitenize hibe ediyorum. Bir tek şartım var. Bundan daha iyisini yapın. 500 aracı ben alacağım, dedim. Kabul ettiler ve ben de aracı İTÜ'ye hediye ettim.”

İTÜ’nün bu aracı somununa kadar birbirinden ayırdığını, incelediğini ve daha iyisini yapacağını düşündüyseniz benim gibi, üzülerek söyleyeyim ki yanıldınız.

Bakın aracın başına ne gelmiş. Ağaoğlu’ndan dinleyelim olayın gerisini: “Ancak aracın teslim edilmesinin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen otomobille ilgili çalışmalar hakkında hiçbir bilgi sahibi olamadık. Tesla'nın başına ne geldiğini anlamak için arkadaşlarımız üniversiteye gitti. Tesla'yı teslim ettiğimiz tarihte İTÜ'de rektör değişti ve araç rektörlük binasının otoparkında çürümeye terk edildi. Araca el sürülmediğinden pilleri tükenmiş, şarj sistemi de arızalanmıştı. Araca 50 bin dolar masraf çıkarıldı.”

İşte eğitimdeki halipürmelâlimiz. İşte eğitime bakış açımız. İnanın insanın içini acıtan bir haber ama Latin şair Horatius gibi söylersek “Ne gülüyorsun anlattığım senin/bizim hikâyemiz.”

Bugün İsrail’i, Amerika’yı kınıyorsak yaptıkları izzetinefsimize dokunuyorsa onlarla sadece bayraklarını yakarak, mallarını boykot ederek savaşamayız.

En az onlar kadar bilim alanında var olursak bu savaşı kazanabiliriz. 

Sözü Kuran şairi, merhum Mehmet Akif’in  “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” ayetini açıkladığı şiirinden bir bölümle tamamlayalım.

“Bir baksana: gökler uyanık, yer uyanıktır; 
Dünya uyanıkken uyumak, maskaralıktır!”

Bu yazı 3908 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar