SEÇİM 2018
Murat SÖNMEZ

Murat SÖNMEZ

SEÇİM 2018

12 Mayıs 2018 - 11:47 - Güncelleme: 16 Mayıs 2018 - 14:06

Kimine göre erken seçim, kimine göre baskın seçim.

Artık siz nasıl adlandırırsanız adlandırın 24 Haziran  2018 günü Türkiye tarihi bir seçime tanıklık edecek.

Tabi iki aşamalı ve ilk kez yapılacak Partili Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi yeni stratejileri de beraberinde getirecektir elbet.

Öncelikle şunu söyleyelim parlamenter sistemde vatandaşlar lider endeksli kullandıkları oylar ile vasıfsız olarak adeta atanmış milletvekili adaylarına da mecburi olarak oy vermiş oluyordu.

Ama 24 Nisan tarihinde yapılacak bu ilk seçimde vatandaşın çok sevdiği lidere verdiği oy, milletvekili adayına verdiği oydan bağımsız sayılacak ve vatandaşımız benimsemediği milletvekiline oy vermeme hakkına sahip olacak.

Böylece vatandaşın onayı dışında listeye girmiş milletvekili adayı lider endeksli aldığı oyu kendi oyu olarak böbürlene böbürlene genel merkeze satamayacak.

Tabi bir de aday adayı profilleri var. Buna da değinmeden geçmek istemiyorum.

İsterseniz aday adaylarını sınıflandırarak genelden özele inelim.

Öncelikle tüm aday adayı siyasetçilerimize şimdiden hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. Aşağıda yazacağım sınıflandırmalar doğrultusunda işlerinin çok zor olduğunu da belirtmek isterim.

İlk aday adayı profilimiz Özellikle sırf bulundukları kamu kurumu statüsünü korumak veya daha yukarı makamlara atılmak için aday adaylığı sıfatını kendisine etiket yapmış sayın bürokratlarımız. Hele bir de bürokrat sıfatlarına STK başkanı ve gazeteci yazar sıfatı eklemişse daha yukarı makamlara çıkma şansı o kadar artıyor demektir.

O zaman şimdiden yeni makamları şimdiden hayırlı olsun !

İkinci aday adayı sınıfımız ise yıllarca STK temsilciliği yaparak vaktini protokolde ya da televizyon ekranlarında geçiren aday adaylarımız. Bu ulvi sıfat ekleme ritüelinden başarılar dilerim sayın siyasetçimize.

Bir de potansiyel aday adaylarımız var ki sormayın gitsin. Onlara zaten söyleyecek tek kelime bile yok.

İnşallah. Âmin…

Bir de gerçekten bilgi ve birikimi ile yaptıkları çalışmalar ile bu işi çoktan hak edecek aday adaylarımız var. Bu aday adaylarımızı canı gönülden desteklediğimi belirtmek isterim.

Gelelim Elazığ’a

Siyaset hayatın toplamında ortaya çıkan sonuç ile orantılıdır. Şehirler siyasi kimliklerinin ve bürokratlarının matematiksel çalışmaları sonucunda ortaya koyacakları sonuç ile nefes almaya çalışır.

Hani Elazığlı bir vatandaşımızın reklam yüzü olduğu o söylemi ile konuyu özetleyecek olursak:  “ANLATMAYA GEREK YOK. GÖRÜYORSUNUZ”  diyelim ve kim Elazığ’ı nasıl görüyorsa o yönde oyunu ve kanaatini kullansın derim.

Not: Aday adayı siyaset ustalarına naçizane önerimdir. Lütfen SMS ile mesaj gönderme işine çok girmeyin. Hem paranıza, hem de vatandaşın zamanına yazık.

 

 

Bu yazı 1490 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar