YAĞLAR KASA DÖNÜŞÜR MÜ?
M.Zeki YILDIRIM

M.Zeki YILDIRIM

YAĞLAR KASA DÖNÜŞÜR MÜ?

03 Nisan 2018 - 13:21

Spora başlamak isteyen pek çok insanın yapmak istediği şeylerin başında gelir  “yağları kasa dönüştürmek” Peki gerçekten böyle bir şey mümkün mü? Tabii ki hayır” diyor ve devam ediyorum: “Bu durum fizyolojik olarak mümkün değil; yağlar ve kaslar vücutta farklı dokulardır ve birbirlerine dönüşemez. Vücuttaki yağ oranı azaldığında kaslar daha belirginleşir, bu durum yağların kasa dönüştüğü algısını yaratır. Tam tersi kas oranı azaldığında vücuttaki yağ oranı artabilir, bu da kasların yağa dönüştüğü yanılsamasına neden olur. Bu konuda bilinmesi gereken şudur: Doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile kişinin artan kas oranı ile metabolizma hızı da artar, yağ yakımı hızlanır.”

Vücutta oluşan yağı verebilmek için düzenli beslenme programının yanında, kas ve cardiovasküler (yürüme, koşu, bisiklet, kürek) çalışmalarının da bir sistem içinde düzenli yapılması gerekmektedir.

 Spor esnasında kaslarımızı büyütmek için onları zorluyor ve doğal olarak fazla bir güce ihtiyaç duyuyoruz. Vücudumuz da fazla güç üretebilmek için kaslarımızın hacmini arttırmaya çalışıyor. Kas hacmimiz arttıkça da vücudumuzdaki kalori ihtiyacı artıyor, bu kalorileri de vücut, üzerindeki depo yaptığı fazla yağları yakarak sağlıyor. İşte bu nedenle insanlar yağların kasa dönüştüğünü zannediyor fakat durum öyle değil. Artan kas hacmi ve kalori ihtiyacını karşılamak için vücut kendi yağlarını kullanıyor/yakıyor. İşte olay tam olarak bu. Bu durumu en doğru şekilde “Yağ yakıp, kas inşa etmek” olarak nitelendirebiliriz. Ayrıca yağların yanması demek ortaya enerji açığa çıkması demektir.

Karın bölgesindeki yağlar genellikle fazla alınan gıda maddelerinin genetik şifre sonucunda oluşmaktadır. Anne ve babadan gelen genler doğrultusunda yağ depolama ve yağ verme yerleri farklılık göstermektedir. Karın çalışmaları yaparak karında yağ vermek mümkün değildir. Karın kası çalıştırılarak sadece kasların yağlar üzerindeki % 20'lik bir inceltici etkisi sağlanır.

Ayrıca çalışmayan gevşemiş olan kaslar sıkılaşır. Fakat kas çalışması bırakıldığında etkisini kaybeder. Önemli olan vücuttaki yağlardan kurtulmaktır, bunun için ise bütün vücut kasları çalıştırılarak bazal metabolizma yükseltilmeli daha sonra da koşu, yürüyüş, bisiklet türü çalışmalarla vücuttaki yağ yakımı sağlanmalıdır.

Sauna eşofman ve ya bel korsesi, her gün yapılan yüzlerce mekik ya da karın sıkıştırma hareketleri de bel bölgesinde yağ atmak ve beli inceltmek için yeterli değildir. Bunlar sadece sistemin bir yan ürünü olarak kullanılmalı ve o kas gruplarını gergin tutar ve sıkılaştırır.

Diyet yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken temel faktörler vardır. Mutlaka bir check up tan ve gerekli kan tahlillerini yaptırın.Mutlaka bir uzmandan yardım alın ve diyet listenizin size özel olarak hazırlanmasına dikkat edin.Arkadaşlarınızın , inernetteki diyetlerin ve ya  sanatçıların sporcuların diyet programlarından uzak durun. 3 büyük ana öğün yerine 5-6 ara öğün yemek gerekir. Sık sık ama azar azar besin tüketin. Böylelikle yağ yakımın da anahtar rol oynayan insülin hormonunun sık salgılanmasını önlemiş oluyoruz. Kaslarımızdaki karbonhidrat depolarını koruyarak yediğimiz besinlerden elde ettiğimiz kan şekerini enerji kaynağı olarak kullanıyoruz.

Diyet yaparken altın anahtar sabırlı olmaktır. . 1 haftada hemen 3-4 kilo vermek gibi hedeflerden uzak durun. Haftada 700 gr-1.5 kg ın üstünde verilen kilo kaybı çoğunlukla vücuttaki su ve kas dokusunun kaybıyla oluşur.

Mutlaka egzersiz yaparak diyet yapın. Birçok diyetisyen diyet listeleriyle birlikte kişilere egzersiz yapmayı yasaklamaktadır. Bunun nedeni verdikleri listenin kalori değerinin düşük olmasıyla beraber bazen de kar ve para kazanma amaçlı olmasıdır. Çünkü egzersizi yaşam biçimi haline getiren bir insanın yaşantısında diyetisyene ihtiyacı daha az olacaktır.

Diyet yaparken hedef kas dokusu kaybetmeden ve  kas  kazanarak kilo vermek olmalıdır.

Sporu bıraktıktan sonra kaslarım sarkar mı hocam..?

Kasın yağa dönüşmesi imkansız!!!. Beslenme dengenizi ayarlayamadığınız için kilo alırsınız, çünkü spor yaptığınızda aldığınız kalori miktarını sporu bıraktığınızda da aynı şekilde alırsanız ve ya devam ederseniz; o zaman kilo alırsınız. Bunun nedeni ise spor yapmadığınızda daha az kalori harcar ve daha az enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Şunu unutmayın spor yapmadığınız zaman vücut en son antrenman yaptıktan 3 gün sonra kas fiberleri zayıflamaya başlar ve yemek  alışkanlığınızı da değiştirmediğiniz için kilo almaya başlarsınız.

…TUTAMAYACAĞIN SÖZLER VERME, VEREMEYECEĞİN KİLOLAR ALMA…

Bu yazı 3598 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İsmail alı Arkci
    9 ay önce
    Gene döktürmüşsünüz Zeki Hocam sonunda bi kriseleri bi nebze de olsa yıkmışsınızdir ins

Son Yazılar