YA FORMAT YA DA FORM AT
M.Zeki YILDIRIM

M.Zeki YILDIRIM

YA FORMAT YA DA FORM AT

10 Ekim 2017 - 17:22

     Sıkı bir vücuda sahip olmayı herkes ister; ancak bunu sağlıklı bir şekilde yapabilen az insan vardır. Sıkı bir vücuda sahip olmak için hareket etmek gerekir ve eğer bunu yediklerinizi dengelemezseniz kilo vermeye başlarsınız. Zayıflamak değil de sıkılaşmak istiyorsanız yapacağınız ilk iş bunları dengelemektir. Diyetiniz ve de seçtiğiniz spor branşı uyum içerisinde olmalıdır.

     Birçok insan kilo vermekle vücuttaki fazla yağlardan kurtulma arasındaki farkı bilmiyor. İnsanlar üzerinde bir araştırma yapacak olsanız, ‘Nasıl zayıflamak istiyorsunuz?’ sorusuna büyük bir çoğunluğun ‘kilo vermek istiyorum’ diye cevap vereceğini görürsünüz. Fakat yalnızca kilo vermek sadece metabolizmanızı yavaşlatmaz, aynı zamanda kas kaybına da yol açar. Yani gerçekten kilo vermek istiyorsanız yaptığınız diyetler kaslarınızı etkilememeli…

     Tartı üzerindeki sayıya takılmayın..!
Eğer zayıflamaya çalışırken tartı üzerindeki sayıya takılıp kalırsanız kas konusunun derin etkisini göz ardı etmiş olursunuz. Tartı üzerinde sayı vücudunuzun kaçta kaçının yağ, kas ve sudan oluştuğunu göstermez. Spor salonunda ya da bir diyetisyen muayenehanesinde kilonuzu ölçtürüp vücudunuzun yağ-kas oranına baktırınız. 

     Kas yoğunluğunuza bakın...!
Kolunuzu salladığınızda nasıl bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz? Eğer kollarınızın alt kısmındaki deri sallanıyorsa durum pek iç açıcı değil. Bununla mücadeleye acilen başlamalısınız. Yağ kaybı kollarınızdaki bu sarkmanın azalmasına yardımcı olur fakat bölgeyi sıkılaştırmak için spor yapmanız şart. Spor yaparken yalnızca kardiyo çalışmasına ağırlık vermeyin. Kas geliştirici ağırlık ve güç odaklı egzersizler de vücudunuzun sıkılaşması ve şekle girmesi için son derece önemli.

     Ağırlık kaldırıyor musunuz..?
Eğer ağırlık egzersizleri yapmıyorsanız, diyetinizin sonuçlarını net bir şekilde göremezsiniz. Kardiyo çalışmaları kilo vermenize yardımcı olsa da kas kaybetmenize de sebep olur. Bunun sonucunda da metabolizmanız yavaşlar. Metabolizma hızınızı artırmak için ağırlık çalışmalısınız.

     Beslenmede proteine ağırlık verin..!
Ağırlık çalıştıkça protein tüketimini artırmak isteyeceksiniz. Hücrelerin yapı taşını oluşturan proteini artırmak kas gelişimi için gereklidir. Yeterli su tüketmeye dikkat edin! Bazen tartıldığımızda kilo vermiş olmamıza rağmen vücudumuzun su topladığını fark ederiz. Kilo kaybı ve yağ kaybını ayırmak için limon suyu içerek vücudunuzdaki ödemden kurtulabilirsiniz. Tuz tüketimini sınırlayın ve ağırlık çalışmaları, kardiyo gibi çalışmalara odaklanın.

Kişinin kendi nefsine göstereceği saygı, saygıların en büyüğüdür. Bu yüzden ya iraden nefsine hakim olacaktır ya da nefsin iradene hakim kılınacaktır. Bunun için tutamayacağın sözleri verme; veremeyeceğin kiloları alma :))

 

Bu yazı 637 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar