DERS ALMAK MI TECRÜBE KAZANMAK MI..!
M.Zeki YILDIRIM

M.Zeki YILDIRIM

DERS ALMAK MI TECRÜBE KAZANMAK MI..!

16 Kasım 2017 - 16:32

     Hayatta deneyimler satın alınamaz ve tecrübe dediğimiz şey çok değerli. Paranın satın alamayacağı şeylerden bilgi ve tecrübe ilk sırada yerini almaya adaydır. Özellikle 25 yılını spora adamış bir insanın hayat tecrübelerini alıp önünüze serdiğinizde neler çıkmaz ki karşınıza…

     Hayat her zaman adil gözükmeyebilir gözüne ama yine de çok güzeldir. Bunun için hayat o kadar kısa ki, birisinden nefret ederek, kin tutarak ve ya intikam almak için vaktini boş yere kullanma. Mucizeleri göremiyorum deme, dışarı çık, mucizeler her yerde. Bakıp da görebildiğin her şey Allah’ın sana lütfettiği mucizelerdendir. Hatta bakıp da görebilmen bile en büyük nasiplerdendir.

     Her tartışmayı kazanmak zorunda değilsin. Tartışmak size düşman kazandırmaktan başka bir şeye yaramaz. Hayatı çok fazla sorgulamayın, harekete geç ve gerekeni yap. Hayata erken atılmanız sizi maddi açıdan çok güçlü yerlere getirebilir. İlk maaşından itibaren, emeklilik için para biriktirmeye başla. "Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya çalış, yarın ölecekmiş gibi de ahirete çalış."

     Geçmişinle barış ki, geleceğini zehir etmesin. Geçmişte yaşadığın olumsuzluklar geleceğine ışık tutabilir. Örneğin futbol oynadığım zamanlarda yaşadığım sakatlıklardan dolayı fitnesse başlamak zorunda kalmıştım. Futbolu bıraktıktan sonra fitness antrenörlüğü yapmaya başladım. Şüphesiz Allah bir kapı kapatır bin kapı açar.

     Hayatını, başkalarının hayatı ile kıyaslama. Hangi koşullardan geçerek buraya geldiklerini bilemezsin. Hayatta ne için tutku duyuyorsan peşinden gitmeli ve bu yolda hayırı cevap olarak kabul etmemelisin.  Kimi zaman en büyük hayra vesile olan durumlar hayır dediğimiz sonuna kadar peşinden gittiğimiz durumlarda vardır.

     Mat renkler giymek için daha da yaşlanmayı bekleme, sıra dışı olmanın tam sırası. Çok kötü olaylardan sonra şöyle düşün: ‘’Birkaç yıl sonra bu olayın bir önemi olacak mı?” Bir musibet bin nasihatten iyidir. Herkesi ve her yapılanı bağışla, affet, önemseme.

     Başkalarının senin hakkında ne düşündüğü fikrine önem verme. Şuan ki fikirleri ilerleyen zamanlarda zikirlerine dönüşebilir. Ne demişler, zaman her şeyin ilacı. Sadece zaman ver ve de sabret. Durum ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun değişecek.

     Hastalandığınızda ve ya yaşlandığınızda işiniz size bakmayacak, aileniz ve ya dostlarınız bakacak. Ailenize ve de dostlarına zaman ayır. Yoksa sevdiklerinize zaman ayırmak için çok geç kalmış olabilirsiniz. Hayat size bir hediye, bunu unutmayın.

      Hayatta başarı mutlaka mücadelede başarıya ulaşmakla mümkündür. Bu da manen ve madden kuvvete, kudrete dayanır bir niteliktir. Hayat demek mücadele demektir. Mücadele, faaliyet, hareket, yol alma demektir. Nereye düştüğüne değil neye takıldığına bak. Küçük şeyleri ihmal etme, uçurtmayı uçuran kuyruğudur. Başarı hayat boyu yolculuktur. Varış noktası yoktur. İki şey insanları güdüler. Doğal ilgi (zevk alır), Korku (acı verir).

 Ben farklı bir adam olacağım" diyeceksin. Bu görüntü ile başlar, bilgi ile devam eder. Esas mektep hayattır. Okul yaşamı, insanın bilgi ve eğitiminin çok ufak bir kısmıdır. Düşünmeden okumanın ve öğrenmenin bir faydası yoktur. Okumadan ufuk genişlemez. Bilgi, inanç ve eyleme dönüşünce güç olur. ‘’FARKLI BİR YARIN İÇİN YARINLARIN BUGÜNLERİNDEN FARKLI OLSUN.’’

Bu yazı 2068 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar