TÜRKSEM
İlhami BULUT

İlhami BULUT

TÜRKSEM

16 Aralık 2019 - 10:54

               Logaritmik artımlı, sanat desibeline ayarlı ve uyarlı; Yozgat’tan, Kütahya’dan, Adana’dan, İzmir’den, Batman’dan, Eskişehir’den, Elazığ’dan, İstanbul’dan, Mersin’den, Nevşehir’den dil-i agahın yolunu tutan seksenbir pare ses, 7-8-9 Aralık 2019 tarihinde Nevşehir/Kozaklı’da bir sanat çatısı altında toplanarak ülkemizdeki sanatın istiklal ve istikbalini TÜRKSEM. Çalıştay gündemine taşımış bulunmaktadırlar.

               Kurucu Başkanı Yozgat Bölge’mizden, Söz Yazarı ve Türk Sanat Müziği Sanatçısı Kelami AKDEMİR olan; TÜRKİYE KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT DOST MECLİSİ.. TÜRKSEM. Yaptığı bu çalıştay sonunda;

              TÜRKSEM.’i sanatsal resmi kimliği ile buluşturmak üzere; 2020 Nisan Ayı’nın ilk haftası Antalya’da bir araya gelme kararı almış, aynı kararda; kurucu başkanın açık ve net olarak ifade ettiği gibi; hiçbir siyasi oluşumla irtibat ve ilişkinin söz konusu olmadığı ve olmayacağı keza sanat mülahazası dışında yine para ve güç sahibi kimse ve kimselerle de herhangi bir organik bağın kurulmayacağı karara bağlanmış bulunmaktadır.

             Ülkemizde sanatın da; bir meclisinin bulunduğunu, bu meclisin; paranın gücünü yok sayacağını, sanatsal estetikle enerjisini yürek ve kitaplardan alacağını şiar edinerek; insanın iç dünyasının peyzajını dizayn edici bir adres olması yönündeki belirlemelerin TÜRKSEM. Çatısı altında kolektif olarak intacı prensibe bağlanmış durumdadır.

              Meclis Başkanlığını Prof.Dr.Naci Şahin’in deruhte ettiği Çalıştay’ın Divan Başkanlığı bu fakirin uhdesinde kalırken; Ayşe Paslanmaz, Ayla Mediha Eser,  Azime Gürlek, Osman Şahbaz, Mansur Ekmekçi, Süreyya Kaya, Talip Kazgı, Demet Esen, divan üyeliği görevlerini sanat heyecan ve gayreti ile yerine getirmeye azami gayret göstermişlerdir.

              Ayrıca Doç.Dr. Ayşe İzci Coşkuner; TÜRKSEM.in amacını özetleyici bir sunum yapmışlardır.

             TRT.’de verdiği seçkin hizmetleri ile temayüz etmiş tam bir gönül ve sanat insanı olan Bestekâr, Söz Yazarı, Enstrümanist ve Yorumcu Suat YILDIRIM Hoca’mız; insanlara maddi faydayı değil, sanat dili ile haz vermeyi, sanatçı ruhu taşıyan hemen herkesin; insan ruhunu yüceltmeye yönelik çalışma ve gayret sahibi olması gerektiğini belirterek; bestekar ve güftekar ilişkisini, sanat vakarı ile etik ve hijyenik bir zemine oturması için; belirlenen ilkeler kayıtlara intikal ettirilmiştir.

           Programın sunuculuğunu üstlenen; Rıfat Çakır ve Salih Gündoğdu program formatını, deneyim, güler yüz ve samimiyetleri ile çok şık bir şekilde tanzim ederek sunmuşlardır.

           Güzel yurdumuzun hemen her yöresinden teşrifleri ile söze değer katan şairlerimiz; Ahmet Acar, Alaeddin Çelik, Ayla Mediha Eser, Ayşe İzci Coşkuner, Ayşe Paslanmaz, Ali Demir, Aydın Çetinkaya, Azime Gürlek, Demet Esen, Fahrettin Çelik, Gönül Aydemir Adıgüzel, Ecir Demirkıran, Fatma Uçarlar, Gülperi Gürcan Anılır, Gülbiye Öztürk, Ekrem Gül, Halil Gürkan, Halil Gökçek, Handan Uçak Tunca, Hülya Özcan, Hamdi Balık, Haşim Kalender, Mehmet Çil, Meltem Balcan, Münevver Düver, Mansur Ekmekçi, Necibe Taşkın Çetinkaya, Osman Şahbaz, Pehlül Saraç, Sergül Kandemir, Şerife Eser, Şerife Tekin, Şerife Gündoğdu, Tahir Görenli, İlhami Bulut, İsmail Sezgin, İshak Peköz, İsmet Gür, Kaşif Kani Ertürk, Selami Tıraşlar, Süreyya Kaya, Songül Bilgin, Serap Kaypak, Şeymus Çiçek, Şehamettin Kuzucular,Talip Kazgı, Turgut Önal, Yasemin Meydan yer alırken.

              Organizatör Ersin Gündoğdu ile birlikte; Rabia Ece Aydoğdu,Cemal Toptaş, Saim Yaylagül, Ali Tüllüce, Şahin Gültekin, Mehmet Eminel isimli sanatçılarımız şarkı ve türküleri ile katkılarını esirgememişlerdir.

              Programa Yozgat Şehit Aileleri Dernek Başkanı Gazi Yakup Ergen’in yanı sıra;  Bilal Yılmaz, Ercan Kandemir, Harun Çelik, Uğur Gözel, İbrahim Damar, Mevlüt Yılmaz, Mehmet Şedit, Suna Korkut, Seyfi Metin, Ahmet Gürlek, Fatma Demir, Süheyla Demirkıran, Turhan Uçarlar, Şerife Sezgin, Saadet Eminel, Nermin Yıldırım, İnci Arslan, Yakup Arslan, Meral Şahin, Ömer Bıyık, Nur Eminel, Sibel Kuzucular gibi birçok meslekten çok seçkin isimler konuk olarak teşrif ederken, Fotoğraf Sanatçısı Aydın Çınar, programı baştan sona kayda alarak ayrıca resimleme hizmetlerini profosyonel bir şekilde yerine getirmiştir.

              Hayatın; madde dışında da bir mana olarak algılanması için TÜRKSEM. ‘de bir araya geldik.

             “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz… Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız. ATATÜRK.

 

Bu yazı 915 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar