ŞEMSETTİN TAŞBİLEK VE HARPUT FASLI
İlhami BULUT

İlhami BULUT

ŞEMSETTİN TAŞBİLEK VE HARPUT FASLI

12 Kasım 2018 - 12:20

           Şemsettin Taşbilek; 1958 yılında Elazığ’ın Yenikapı (Könk)  Köyü’nde dünyaya gelir. İlköğrenimini sözü edilen kendi köyünde, orta ve lise eğitimini ise Elazığ’da tamamladıktan sonra;

         Elazığ D.M.M.A. Makine mühendisliği Bölümü’nü (Fırat Ü.Müh.Fak.) 1982 yılında, İTÜ. Fen Bilimleri Enstitüsü’ndeki (Makine dalında) yüksek lisansını 1984 yılında tamamlayarak yüksek mühendis ünvanını alır.

       İki yıl İstanbul’da pancar motor fabrikasında çalıştıktan sonra 1986 yılında karayollarında görev alan Taşbilek 2009 yılında emekli olur.

       Kültürel faaliyetler konusundaki coşkusunu 5 yaşında iken; 23 Nisan Çocuk Bayramı kürsüsüne kendiliğinden atılarak göstermiş bulunan Şemsettin Taşbilek;

       1978 yılında Elazığ Musiki Cemiyetine üye olarak Türk Sanat Müziği ve Harput Müziği konser ve meşklerine katılarak; Elazığ halk oyunlarını öğretecek düzeyde öğrenir.1983-1984 yılları arasında Üsküdar Musiki Cemiyetine devam eder.

      2000 yılında Elazığ Musiki Cemiyeti Harput Müziği topluluğu ile udi ve okuyucu olarak Paris ve Lyon şehirlerinde Türkiye Müzik Günlerine iştirak ederek beynelmilel boyutta müzik ilgi ve bilgisini pekiştirir.

      Araştırmacı,  sanatçı Şemsettin Taşbilek;

-Elazığ-Harput Havaları

-Elazığ Müzik Kültürü (2 Cilt)

İsimli eserlerinden;

       ‘Elazığ-Harput Havaları’ isimli kitabını Salih Turhan ile birlikte hazırlayan araştırmacı yazarımızın, Elazığ-Harput müzik kültürü üzerine yaptığı yıllar süren araştırma sonunda 765 sayfalık notalı bu ilk eseri Elazığ Belediyesi Kültür Yayını olarak Şubat – 2009’da yayınlanarak bu eserle bizi buluşturmuş olur.

       Her biri 650 sayfa civarında olan ‘Elazığ Müzik Kültürü’ isimli eseri ise 2012 yılında yayınlanarak kitaplıktaki yerini almıştır.

      Yazılı basın ve internet ortamında geniş yankılar bulan “Gakgoş’un Tanımı”  gibi birçok makalesi yayınlanır.

      Elazığ musiki Konservatuarı Derneği’nde (Elazığ Musiki Cemiyeti) Harput Müziği Şube Başkanlığı, koro şefliği ve Araştırma Merkez Başkanlığı gibi çalışmalarda bulunan Taşbilek;

      TRT televizyonu, ulusal – yerel özel TV’ler –radyolar ve Elazığ ile diğer illerdeki Elazığ Geceleri için konserler hazırlayıp solo programlara katılarak;

       Elazığ – Harput müziği konusunda geniş dokümanlı araştırmaları yanı sıra; mahalli sanatçı biyografi derlemeleri, türkü ve türkülerin hikâyesi derlemeleri, makara bant, kaset bant, fotoğraf-arşiv taramaları ve yine mahalli sanatçılarla onlarca saatlik araştırma amaçlı, uygulamalı sesli-görüntülü meşk kayıtlarını gerçekleştirmiş olan TAŞBİLEK;

      Sanat hayatında babası Fadlı Taşbsilek’i, Kemal Yeniceli ve Abbas Bakır gibi mahalli sanatçıları Elazığ- Uluova köy düğünlerinde bizzat takip etmiş, diğer ortamlardaki meşklerden ise Sıtkı Demirci, Koğenkli Hafız, Mustafa Süer, Mehmet Parlaksu, Paşa Demirbağ, Enver Demirbağ ve Şıhacılı İzzet Yetiş gibi mahalli sanatçıları bolca dinleyerek feyiz almıştır.

      Hafız Osman Öge’nin bantlarını incelemiş; Elazığ Musiki Cemiyeti kurucularından Şef Naci Sönmez ve Şef Nihat Kazazoğlu, Bestekâr Emin Ongan’ın yaptığı sınav ile udi olarak girdiği Üsküdar Musiki Cemiyetinde Şef Ayhan Haskal, Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nda Bestekâr ve Şef Erdinç Çelikkol TRT sanatçısı Burhan Dikencik ve Tasavvuf Müziği Şefi Halil Çay’dan istifade ettiğini kadirşinas bir şekilde beyan etmektedir.

     2009 yılında T.C.Kültür Bakanlığı’nca yapılan sınavla “Çalan Söyleyen Elazığ mahalli Sanatçısı” olarak (Ud-Ses) tescil edilmiştir.

            Bu seçkin sanatçımızın hayatını halen İstanbul’da sürdürdüğünü biliyoruz.

            İstanbul’da da Harput musikisinin yankılarını şehrimize yansıtmak üzere; gönüllü bir sanatçı ekibiyle, şehrimize teşrif etmişlerdir.

            Tülin Balçık, Yasemin Zengi, Saadet Aydoğan, Ayten Kurt, Ayşegül Gürelman, Ersin Turan, Burçin kaya, Selmin Arslan, Gül Yağız, Şule Akarca, Tülay Koca ve Kerim İren’den oluşan seslerle, Topluluk Şefi Çağlar Atalay, Elazığ’dan da katılan sanatçılarımızla birlikte; Ud Çağlar Atalay, Kanun Adnan Hacıbabaoğlu, Cümbüş Şemsettin Taşbilek, Klarnet Veysel Oruç, Keman H.Hüseyin Karakaya, Bendir Tülin Balçık, Darbuka Recep Oruç, mahalli ses sanatçısı Nihat Kazazoğlu ile Naci Sönmez olduğu halde;

              İstanbul Çekmeköy; GÖNÜLDEN SESLER TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU  07 Kasım 2018 günü Harput Faslı olarak Şemsettin TAŞBİLEK yönetiminde Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde müzik programı bağlamında Harput Türküleri icra edilmiş,  bu fasıl bilahare yayımlanmak üzere Elazığ Kanal 23 tarafından paket yayın olarak kayda alınmıştır. İzlemek üzere sabırsızlıkla bekliyor olacağız, musikimize atfedilen değerden dolayı; kanal 23 çalışanlarına ve TV. sahibi Av. Burak Soylu’ya teşekkür ederiz.

            06 Kasım 2017 gün de yine Elazığ Musiki Cemiyeti’nde izleyicilere tadı gönlün damağında kalan bir müzik ziyafeti takdim edilmiştir.

           Bu müzik ekibi 2 gün şehrimizde kalarak, tarihi yerler gezilerek; Harput Musikisinden mülhem yeni projelerin tasarım startının alınmış bulunduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

            10 Kasım anma programlarına da katılan sanatçımız Şemsettin TAŞBİLEK Manas.’da düzenlenen bu anma programında; ATATÜRK’ün sevdiği eserler bağlamında; ‘Aş Yedim Dilim Yandı’ ve ‘Yemen Türküsü’nü udu ile seslendirerek günün anlamı, yüreklerde tavan yapmıştır.

             Milyonlar, milyarlar harcayarak değil böyle mütevazi değerlerimizle el ele olunca ben eminim ki, Harput Musikisi ve top yekûn kültürümüz ufuktaki yerine ulaşıp, nemli gönülleri titretecektir.

             Bu mümtaz sanatçımızın programlarını takip ettik, kadirşinaslık göstererek,  herkese cömert yüreklilikle teşekkürlerini ifade ederken; Elazığ Belediyesi’nin sağladığa olanaklara da teşekkürlerini ayrıca beyan etmiştir.

            Şehrimizde kültür boyutunda yok yok, olmaması gereken tek bir şey var o da kıskançlık duygusu, hasletlerimiz arasında yeri olmayan bu virüsü bir an evveli yok etmek hepimizin ödevi diye düşünüyorum.

            Yeni bir sevgi anahtarı ve hoş görü ile açılarak ulaşılacak olan gönüllere;  sanatımızı, kültürümüzü, şiirimizi, çayda çıramızı, orcik ve dutumuzu, Hazar Gölü’müzü, misafirperverliğimizi dostlara servis etmenin zamanı gelmiş bulunmaktadır diye düşünmekteyiz.

            Bin yaşasın bu şehrin kültürünü şiar edilenlere, selam olsun şehrimize teşrif eden tüm misafirlerimize, teşekkür ederiz; Sevgili Sanatçımız Şemsettin TAŞBİLEK.

            Bu etkinliklerin devamını Elazığ olarak bekliyor olacağız. Teşekkürlerimizle…

 

Bu yazı 2488 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar