ELAZIĞ ŞİİRLERLE ANKARA'DA
İlhami BULUT

İlhami BULUT

ELAZIĞ ŞİİRLERLE ANKARA'DA

08 Kasım 2018 - 12:31

                  Programın finaline yerleştirilen ve son soluğun alındığı yer; Anıtkabir, oldu.  Anıtkabir ziyareti farklı ve zengin bir anlam taşıdı, Manas. olarak sunulan ziyarette; Anıtkabir Komutanlığı tarafından ayrılan yerde; ATATÜRK’ün naaşının 1953 yılında Etnografya’dan Anıtkabir’e nakli sırasında;

          Elazığ toprağını sembolik olarak Ankara’ya götüren heyetin, yaşadıklarına ve hislerine yer verilerek; bilahare Tv.lerde yayımlanmak üzere; çok kaliteli bir çekim kayıtlara intikal etmiştir.

           Manas. Yayınevi yönetmeni Şener Bulut’un sevk ve idaresindeki kültür ekibi; Elazığ Belediyesi’nin tahsis ettiği bir araçla; Muammer Aksoy, Tuncer Sönmez, Nihat Kazazoğlu, Zekeriya Bican, M.Şükrü Baş, Mahir Gürbüz, Gazi Özcan, İlhami Bulut, H.Ergün Yılmaz, Fethi Açıkgöz, Faik Güngör, Hadi Önal ve Ankara’da bu ekibe katılan Lokman Tasalı ile birlikte;

           03.11.2018 günü Avrasya Yazarlar Birliği ziyaret edildi, bu ziyarette Şair Ali Akbaş ve başkan Yakup Ömeroğlu ile birlikte diğer görevlilerin de yer alması ile burada Fırat Tv.de yayımlanan canlı programla izleyicilere şiirler ve söyleşiler taşındı.

            Aynı gün saat 14.00’de Elazığ Kültür Derneği’nde yine Fırat TV.’den canlı olarak aktarılan yayınla; Türker Eroğlu, M.Ulugtekin Yılmaz, Mustafa Turan , Süleyman Baydili, Tamer Çakı, Emine Özgenç isimli şairlerin de Ankara’dan katılımı ile program takdim edildi.

            Bu canlı olarak verilen programda; Manas yönetmeni Şener Bulut kültürümüzün mobilize olması için, mevcut kopukluklar giderilerek, eş güdümlü, siyasi mülahazalardan uzak bir yapıya kavuşturmanın zamanın geldiğini, bilhassa Kültür Bakanlığı ile temaslar kurularak, adı geçen bakanlığın potansiyel ve kinetik kültürümüze katkısının temini sağlanmalıdır yönündeki beyanı, müteakiben söz alan Elazığ Milletvekili Sermin Balık tarafından hiçbir harfi değiştirilmeden tekrar edilerek, bu istemin gereğinin yerine getirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

            Ankara Vakıf Başkanı Mehmet Çağlar’ın 04.11.2018 günü vakıf binasında düzenlediği toplantı, Elazığ Kültürü’nün yaşatılması yönünde güçlü mesajlar verildi. Başkan Harput-Elazığ Kültürüne yaptığı değinmelerle; Unesko.’ya yapılan müracaatın yeterli rüzgârı alamadığını, Türk dünyasına mal olan HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI’nın akim kalmasının üzücü olduğunu ve ilgili kişi ve kuruluşlarla temasının süreceğini belirterek önemi üzerinde durulmuştur.

            Bu arada, Harput ‘a eşit 1260 rakımlı Çankaya zirvesinde hizmete açılan ÇAYDAÇIRA PARKI’nı ziyaret ziyadesiyle anlam ilave etmiş, burada şair Hadi Önal’ın okuduğu Harput şiiri ile taçlanmıştır.

            “Kesinlikle Kültürün Başkenti Elazığ” bu söz, Yozgat bölgesinden olan güçlü sunucu ve program yapımcısı Rıfat Çakır; Ankara Elazığlılar Derneği ziyaretinde katıldığı sohbet ve değerlendirme sonunda bir gözlemci olarak aktardığı bu kanaati, kayda değer bir önem taşımaya yeterlidir.          

           Büyük Önder ATATÜRK’e göre “Millet, aynı kültürden insanların oluşturduğu toplumdur”. Demek ki, “milli kültür”, bir devleti ayakta tutan unsurların en önemlisidir.

             Kültür bir yönüyle dil ve duygu aracılığı ile öğrenilen ve parçaları birleştirilmiş bir resmin bütünüdür. Eski kuşaklardan, yeni kuşaklara aktarmak, bütünleşmek, birleştirmek ve milli bünyede bütünleşmek olsa gerek;

             Bu program kendi çapında bu amaca vasıl olmuştur, kabul etmek gerekir ki, bu programın banisi Şener Bulut’tur, bunu belirtmeye onun ihtiyacı yok ama vefa gereği bu görev bize aittir.

           Parçaların bir araya gelerek büyük bir resmin adı olsa gerek Milli Kültürümüz, biz 81 il ama tek ülkeyiz, herkes kapısının önünü temiz tutarsa şehir ve ülke tertemiz olur. İşte Elazığ bunu yapmaya çalışıyor. Teşekkür ederiz…

 

Bu yazı 2488 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar