ELAZIĞ ŞEHİR KÜTÜPHANESİ
İlhami BULUT

İlhami BULUT

 ELAZIĞ ŞEHİR KÜTÜPHANESİ

12 Temmuz 2019 - 11:25

              Yüz kırk yıl öncesinin koşulları ve mimari anlayışı ile yapılmış bulunan, İzzet Paşa Camii karşısında yer alan eski hükümet binası, valiliğin yeni yere taşınması ile bu bina boşaltılmış bulunmaktadır.

               Yüzyıldan fazla valilik binası olması, tam merkezi yerde bulunması, mimarı diksiyonun mütevazi hitabı ile bu bina tarihi doku ve kokusuyla da gerek fiziki gerek manevi boyutu ile Elazığlılar nezdinde sempatik bir mekan hüviyetini taşımaktadır.

               Bu binanın ne yapılacağına dair ulaşabildiğimiz, bildiğimiz kadarıyla alınmış bir karar mevcut değildir.

               Bir ara müzeye dönüştürüleceği yönünde kesin olmayan mülahazalar duymuş olduk, şehrimizde bilindiği gibi, Çayda Çıra Parkı yanında bir müzemiz bulunmaktadır. Bu alandaki ihtiyacın karşılandığını biliyoruz.

              Bu eski hükümet binasının şehir kütüphanesine dönüştürülmesindeki yararı; Gazeteci Yavuz Donat’ın espri ile dediği gibi Elazığ’ın muhtarı Yazar Bedrettin Keleştimur tarafından çok isabetli olarak gündeme getirilmiş bulunmaktadır.

             Daha önce de, aramızda istişaresi olurdu, şimdi bu bina bu konuma geldi, ilimizde bir kütüphane olduğu bilinmektedir. Alanında ilgililere güçlü hitapta bulunduğuna da tanık olduk, bu hakkın teslimi gerek.

             Fakat birkaç yazar arkadaşımızla defalarca il kütüphanesine giderek Elazığ’la ilgili bir bölüm olup olmadığını araştırdık, bir odadan daha küçük bir alanda bu hizmetin verildiğini müşahede ettik.

             Dememiz o ki, Harput’tan 4000 yıl önce start alan bu beşeri tarihin devam ettiği yer Elazığ’dır. Bu akışa, bu debiye orantılı olarak, araştırmaya, bilgi edinmeye uygun bir yer bulunmamaktadır.

              Biliyoruz ki,  dünyada düzenli kitap okuma skalasında 81. Sırada yer almaktayız, hiç değilse böyle basit uygulamaklarla, basit dediğimiz maddi külfeti gerektirmeyen çalışmalarla bu çıtanın yükselmesine katkı sunmak mümkündür.

              Günümüz teknolojisine paralel, güçlendirilmiş görsellerle, Elazığ’la ilgili eserler sunulabilinir, araştırmaya sırtımızı dönen bir milletiz maalesef bilindiği gibi bu güçlü insan yaşam çizgisini belgeleyen yegane eserimiz “Harput Yollarında” isimli merhum İshak Sunguroğlu’nun seneler önce yazdığı 5 ciltlik eserden başka güçlü bir kaynağımız yoktur.

               Diğer eserlerle birlikte bu eserden de ilgili sayfaların resimli olarak halka servis edilirse geçmişimizin yaşam çizgisini,  kültürümüzü en azından ayaküstü paylaşmış oluruz.

              Sayın Valilikten bizim beklentimiz, İl Kültür Müdürlüğü’müzle eş güdüm ve eş zamanlı çalışmayı, bu gün meccani olarak aralıksız kültürel aksiyonlara imza atan;

              MANAS Yayınevi üstlenebilir.

             Konunun etüt edilmesi, ilgilinin bir telefonu ile söz konusu kuruluşta tetkik ve etüt çalışmalarının başlatılacağına inanıyorum.

             Söz konusu binanın olduğu alanda belediyenin yapmış olduğu çorba ikram çeşmesi bulunmaktadır, burayı balık evi olarak düşünelim, işte eski hükümet binası da, balığın nasıl tutulacağının öğretildiği bir yer olarak algılanması en azından psikolojik bir denge sağlar.

              Sanırım çok şey istemiyoruz, ülkemizde okumak siyasi prim yapmadığı için bazı siyasilerin burnunu sokarak işi bozacaklarına ihtimal vermiyoruz.

              MANAS yayınevi; kamu yararına, milli çıkarlar uğruna telefonu bekliyor olacaktır.

              Teşekkürlerimizle.

             Not..Bu yazı Manas Yayınevi ile görüşülerek yazılmamıştır.

 

Bu yazı 1048 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar