ELAZIĞ II. KİTAP FUARI
İlhami BULUT

İlhami BULUT

ELAZIĞ II. KİTAP FUARI

03 Aralık 2018 - 12:36

           23 Kasım – 02 Aralık 2018 tarihleri arasında; Elazığ’da kurulan  kitap fuarı dokuz günde 120 bin kişinin ziyareti ve istifadesi ile Elazığ kültür tarihindeki yerini almıştır.

          Kitap ilgisi ile mücehhez bir kitlenin varlığı hepimizi ümit var kılmaktadır. Kitapların önemi şimdiye deyin maalesef yeterince anlatılamamış, her nasılsa genelde fakülteden mezun olan bazı gençler kitaptan kaçar hale gelmektedir.

         Özellikle bazı üniversitelerin bu konuda çok hantal olduklarını bilmeyen yok, öyle olmalı ki, kitaptan uzak durmanın nedenlerini de araştıran müesseseler olmalı ilgili fakülteler.

         Demek ki dünyada 81. sırada yer almamız, kitap okuma oranının da ülkemizde binde bir olması bu oranın Amerika’da yüzde onaltılarda seyretmesi tesadüf değil.

          Bana göre ilgili ve yetkili mercilerde bulunan herkes bu vebale muhataptır.

          Bu fuarın banisi kabul ekmek gerekir ki; Belediye Başkanı Sayın Mücahit Yanılmaz’dır. Çok mühim bir eser bırakmış olduğunu, gelecek nesillerin farkına varması zor olmayacaktır.

          Temeli atılmıştır bundan sonra bu fuarın kesintiye uğrayacağına ihtimal vermek istemeyiz.

          Fuar boyunca fuar alanına öğrencilerin planlı ve metotlu bir şekilde taşınmış olması da, öğrencilerin kitap ünsiyetini artırmıştır.

           Yine fuar süresince; imza günlerinin düzenlenmesi, bazı yazarların konuşmaları yararlı olmuştur. Şu kadar ki; bu konuşmacılar arasında yer alacak hiç mi bir Elazığlı yazar veya şair yoktu o da ayrıca bir soru işareti olarak kalacaktır.

          Ayrıca fuarda; bu gün tedavüle hazır en çok kitabı bulunduran MANAS. Yayınevinin neden bir stantta yer almamış olması eksiklik olarak mülahaza edilmesinde kamu yararı vardır.

          Bu fuarın fikir olarak oluşmasında kültür kurulunda bir dönem başkanlık yaptığını bildiğimiz Elazığlı yazar Nevzat Ülger’inde katkılarını anmak isteriz.

           Ayrıca; fuarın fiziki zemini çokta elverişli diyemeyiz, ama göç gide gide düzelir özdeyişi ile zaman içinde istenen formata ve yere oturacağına inanmak gerekir.

           Bu ülkede kitap okuma oranı yüzde bir olduğu zaman kitap bayramı ilan edilmesi mübalağa olmaz, soğan rekoltesinden tutun, yemek yeme adabına kadar, kitaptan geçmeyen hiçbir işlem ve eylem sağlıklı olmuyor.

           Sonuç itibariyle eksiklikleri ile birlikte bu fuar şehrimize bir kazançtır.

           Bize, Elazığ’a bu fuarı kazandıran Sayın Mücahit Yanılmaz’a ve açılış günü yaptıkları konuşmada, yardım eden kuruluşlardan bahsettiler, biz de anılan tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

           Kitabı sevdikçe ve okudukça birbirimizi de okumuş ve sevmiş olacağız.

           Teşekkürlerimizle…

 

Bu yazı 1723 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar