BU BENİM KÖYÜM
İlhami BULUT

İlhami BULUT

BU BENİM KÖYÜM

01 Ekim 2018 - 10:56

                     (Köyüm PELTE Benim)

Ekmeğimin ilk lokması
Sesimin ilk şahidi
/
Sütümün mayası
Bana adımı koyan 
Bu benim köyüm
***
Beşiğinde büyüdüğüm
Yollarında tıpış tıpış yürüdüğüm
Tarlalarında süründüğüm 
Bu benim köyüm
***
Ninemin yaşmağı 
Dedemin mezarı
/
Osmanlının çınarı 
Cumhuriyetin mimarı
Bu benim köyüm.
***
Söğüt dalından soyduğum
Düdük diye çaldığım
Cansız ata bindiğim
/
Şimdi rüyalarda gördüğüm
Bu benim köyüm……
PELTE, Elazığ-Keban istikametinde Cip Barajı Mesire Alanı’nı geçtikten hemen sonra, sağ şeritle ayrılan 2,5 Km. içeride şehir merkezine toplam 17 Km. uzaklıkta yer alan bir orta köydür. 
Köy muhtarından aldığımız bilgi ve muhtarlıkta bulunan kayıtlar üzerinde yaptığımız araştırmalarda, köyün başlangıç tarihi bilinmemekte, alabildiğine tarihin derinliklerine uzayıp gittiği anlaşılmaktadır. 
7900 dönümlük arazi üzerinde, 148 hanede halen 692 kişinin (yaz nüfusu) mesken tuttuğu;
Köyümüzün komşuları Arpavut (Alpagut), Avculu, Uzun Tarla (Erzürük), Cip ve Poyraz Köyleri olarak yer almış bulunmaktadır
Cip Barajı Sol Sulama Kanalı köyümüzün içinden geçerek, Alaca Köyü’ne kadar gitmektedir bu sulama maalesef şu anda, su yokluğundan yapılamamakta ve ağaçlar kurumaya yüz tutmuş durumdadır. 
Gerek tapu kayıtları gerekse halk arasında bilinen isimleri ile köyümüzde yer ve mevki isimleri şunlardır. 
Oyuk, Karhutluk, Camus Boğan, Kilise Önü; Vartenik, Nahik, Uzun Ahmetler, Hatun (Katır) Mezarı, Tarlapilor, Çalıardı, Köy İçi, Düzler, Tutlar, Kocaveli, Aşağı Mezralar, Yukarı Mezralar, Çıldırmalar, Metrükeler, Sıçanlı, Tilki Delikleri, Horhor Pınarı, Aşağı Bağlar, Orta Bağlar, Hoban Bağları, Taş Pınarı, Sık Bahçeler, Lar, Dabas Pınarı, İnce Dere, Arı Hendeği, Gavur Mezarlığı, Hacce Bacı’nın Tutu, Papo Bacı’nın Tarlası, Kulak, Taşlık, Kuru Çay, Şırşır Pınarı, Miran Yerleri, Kavağın Karşısı, Aşağı Pınar, Ağdaş, Musalla Taşı, Meydanlık, Yatak, Tut Bahçesi, Armutlu Tarla, İncirlik Önü, Tutluk, Kızıl Tepe, Harmanlar, Çayırlık, Büyük Çay, Sokku, Köyün Çeşmesi, Karşı Pınar, Vartenik Bendi, Köy Bendi, Köy Suyu , Holosluk, Sansar Kuyruğu, Tuzlu Pınar, Sıtma Pınarı, Kanlı Tarla, Sıra Söğütler, Kuru Göl, Karaağaçlık, Hekükeler, Sulu Bağlar, Garip Mezarlığı , Osman Emi’nin Çeşmesi, Kartal Oğlu, Karaçalı, Terpoşun Bahçesi, Kireç Ocağı, Kum Tarlalar, Sırsıratlı Tarla , Erzürük Bağları, G. Kurtlu Tarlası, Kamışlı, Düzler, Üzülen Yar, Sancı Tepesi, Ülbe Dereler,Torik Mezrası, Metrükeler ,Mazotlu Tarla , Köy Gölü, Büyük Çaylar olarak geçmektedir. 
Köyümüze dair yaşam kareleri aktarıldıkça görülecektir ki; özellikle bizim kuşak kağnı arabasından bilgisayara kadar çok hızlı değişen bir hayat çizgisini yaşamaktadır. 
Takribi bu 60 yıllık 1960-2018 dönemi arasında sanki asırların araya girdiği çok değişken bir yaşam akışı içinde kendimizi buluyoruz. 
Köylerdeki eski yaşamı tanımalıyız.
İğ eğirmeden, yağmur duasına, keşkere ile tezek dökülmesinden, güveyi gezdirilmesine kadar, yaşam karelerini müteakip çalışmalarımızda paylaşacağız. (köyün yaşlılarından aldığım ses kayıtlarını kaynak olarak kullanarak)
Öte yandan tüm gayretlerimize rağmen -bu konuya ayrıca değiniceğiz- köyümüzde halen kanalizasyon yapılmış değildir. 
Bunu da her defasında tarihe not olarak düşeceğiz.

 

Bu yazı 1943 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar