BİLİM VE DÜŞÜNCEDE                      ...
İlhami BULUT

İlhami BULUT

BİLİM VE DÜŞÜNCEDE                        DOĞU VE BATI

18 Haziran 2019 - 11:58

                   

                Bu başlık Elazığlı yazarlarımızdan Nevzat ÜLGER’in son çalışması, çok sayıda eseri bulunan;

              Yazarımız NEVZAT ÜLGER, 1950 yılında Elazığ'da dünyaya gelir. Öğretmen Okulu'nu bitirdikten sonra bir süre öğretmenlik yapar.. Daha sonra İktisat Fakültesi'ni bitiren yazarımız. Öğretmenliğin dışında on yıl üniversitede ve on yıl Kamu İktisadi Devlet Kuruluşu’nda olmak üzere yirmi beş yıl devlet memurluğunda bulunur.

             Poetikaya; bir an, prodüktiv, oturmuş, durulmuş anlamında meal verecek olursak, poetikası tam olarak tahakkuk etmiş çok güçlü bir yazarımızdır. Nevzat Ülger.

            Bu güç kaynaklarından birinin okumaya olan yöneliminin sıra dışı oluşuna tanık oluşumuzdur. Bir ilçe kütüphanesinden daha kapsamlı kütüphanesi, araştırmaları ile benim belirlemelerime göre çok rahat söyleyebiliriz, günümüzde en çok okuyan Elazığlı bir yazarımız.

           Bu yazarımızın bu sitayişe ihtiyacının olmadığını biliyoruz, amacımız okumayı telkin ile insanlarla kitap arasında bir ünsiyet kurmaya mütealliktir.  

           Kalkınmakta Olan Bir Şehir Elazığ, Türkiye’de Siyaset ve İktisat, İslam Tarihinde İktisadi Uygulamalar, Osmanlının İktisat Mantığı, Doğuda ve Batıda Bilim ve Düşünce, Elazığ Değer Katanlar (1) isimli eserleri yayımlanmış bulunan yazarımızın, bu tarih itibariyle (18.06.2019) son eseri olan ‘BİLİM VE DÜŞÜNCEDE DOĞU VE BATI’ isimli eserini okuma şansına kavuştuk.

          Kitabın ilk fasikülünde; manzum nitelikte ‘Düşünce Tarihi Üzerine’ yazarımız çok kaliteli bir mukaddime takdim etmiştir.

          Konuları başlıklarla tadat ederek, okuma heyecanını, çekici bir roman ivmesinin üstünde tutarak, taze bilgileri sıkıcılıktan uzaklaştırarak okuyucuya takdimi, servisi çok şık olmuştur.

          Mesela; ‘Keşif ve İcatlarla Değişen Hayatlar’ başlığı altında, objektif çok enfes irdelemeler yapmış, konuya hakimiyet ve kespettiği yazarlık melekeleri ile hakikaten, alanında asla göz ardı edilmemesi gereken bir eserin vücut bulmasını temin etmiştir bu yazarımız.

          Bu yazarımızın bir özelliği de, senelerdir sohbetlerinden istifa ederiz, asla siyasi mülahazaya müracaat etmeden konunun ekseninde dönerek ilim ve bilim adına gerçeği bulmaya yönelik olmasıdır.

          Hiç riyasız beyan etmek gerekir ki, gerçekten ‘bilenle bilmeyen’ de olduğu gibi okuyanla, okumayan bir değil.

           Bu yazarımız der ki; bu gün ülkemizde insanların kitaplarla olan ünsiyet zafiyeti yazarlardan kaynaklanmaktadır. Okunacak bir şeyler veremiyoruz ki; böyle mütevazi ve okumayı, araştırmayı şiar edinmiş bu yazarımızın bu eserinin ilgili fakültelerde ele alınacak, hitap alanı olarak çok geniş bir perspektifle ve ilmi araştırma dayanakları ile de istifadeye çok müsait bir eserin kitaplıklarımızda yer almasının taşıdığı önemi selamlıyorum.

          Belki çoğumuz ömrümüzde bir kitap dahi okumamış iken böyle bir toplum profilimiz var maalesef, bu ortamda 7. Esere imza atmanın kolay olmadığını bilerek.

          Mübalağalı bir iddia değildir. Yazar Nevzat ÜLGER günümüzde en çok kitap okuyan ve üretimde bulunan çok seçkin bir yazarımızdır.

          Nice eserlerde imzasını bulmak üzere; bu eserin hayırlı olmasını ve yazarımıza sağlık ve saadet dileklerimle teşekkür ederiz.

 

Bu yazı 1140 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hanife Aydı
    9 ay önce
    Güzel ve bilimsel, toplumsal ve doğa kuramının olmazsa olmaz yasalarının topluma indirgenmesini Ne güzel işlenmiş...

Son Yazılar