HER ŞEY GELİP GEÇER
İhsan TARAKÇI

İhsan TARAKÇI

HER ŞEY GELİP GEÇER

22 Eylül 2017 - 17:01

Yıllar öncesi yaşanmışlıklara dair hatıralarımı tam da yazıya dökmeye niyetlenmiştim ki anam rahatsızlandı. Hevesim kursağımda kaldı. Nenem sık sık “Kimin alnına ne yazılırsa o olur” derdi. Yine haklı çıktı. Oysa ne de güzel topa vurup, camı kırmıştım.

O adı her ne ise, o sözü söyleyen filozof… demişti ya! “Aynı dereye iki kez girmek mümkün değildir; çünkü dereye bir kez daha girdiğimde hem ben hem de dere değişmiştir.” diyeO da söylediklerinde haklıymış… Evet! Anam rahatsızlanınca hem ben değiştim hem de fikirlerim.

Değişmeyenler ise Ümit Besen ve alın yazım…

 Anam, bu hasta haliyle bile edep dersi vermeye devam ediyor. Tıpkı çocukluğumda olduğu gibi… Çocukluğumda babamın annemin elini tuttuğunu görmedim. Ona cilveli sözler söylediğini, onu öptüğünü de… Bizlerle beraber yatardı anam… Babamın yanında değil. Yalnız mahalle komşularıyla topluca hamama gittiği gün yanakları pembe pembe olurdu. İşte o gün farklı bir bakardı babam anneme… Annem de çok daha farklı hizmet ederdi babama. Hepsi bu.

Çocukken tuvalete gittiğini görmedim annemin… Yıkandığını da… Uyuduğunu da görmedim… Sanırım bizden sonra uyur, evvel de uyanırdı. Hala öyledir. İlginçtir hastalanmazdı da ya da hastalığını belli etmezdi. Ama şimdi hasta.

Ben ve erkek kardeşim hastanede kendisine refakat ederken tuvalete gitmiyor… Üstünü de değiştirtmiyor… Kız kardeşlerimi bekliyor. Onların gelmesini. Bu hasta haliyle bile anam edep dersi vermeye devam ediyor.

                                                                        *

Gecenin geç vaktinde Belediye Başkanımız ziyaretine gitmiş annemin. Beni de birkaç kez telefonla aradı sağ olsun. Annemin sağlık durumundaki gelişmeyi sordu.  Söz arasında “Sıkıntılısın biliyorum. Sana hoşuna gidecek bir haberim var” dedi. Daha önceleri konuşmuştuk, serzenişte bulunmuştum bu hususta. Bu yüzden söyleme ihtiyacı duymuş. Artık bizim memlekette de “Kitap Fuarı” düzenlenecekmiş. Böylelikle memleket aslına rücu edecekmiş.  Sevindim.

Memlekette eli kalem tutanlarla, ortaya eser koyanlarla bir araya gelmiş Başkan. Yazarıyla, çizeriyle... “Amacım il dışından gelen yayınevleriyle, yazarlarıyla bizim yazarlarımızı kaynaştırmak ve onlara kapı aralamak” dedi. Bir kez daha sevindim.

Devam etti. “Kültür Kurulunu yeniden oluşturacağım.” deyince çok daha sevindim. “Ben de var mıyım?” diye sordum. “Hayır, yoksun” dedi. Anam rahatsızlanınca yazmak için hevesim kursağımda kalmıştı. Şimdi ise bu cevap üzerine sevincim…

Eğer olsaydım kurulda, eğer bir olsaydım? Neler önerirdim neler? Memleketin yetiştirdiği yaşayan ve vefat eden tüm yazarların yaşamlarını bir arada toplayan bir eseri, Elâzığ tezkireyi hayata geçirmeyi önerirdim mesela... Ve o kurulun her yıl bir önceki yıl edebi değer taşıyan bir eseri icra eden yazara ödül vermesini teklif ederdim. Onure etmesini…

Bununla da yetinmezdim. Sporcu, müzisyen, ressam, sanat ve sanatçı adına kim varsa onlara da yapalım derdim. Hızımı almaz “Nolur, bir de sanat galerisi yapılsın ya da sanat sokağı kurulsun” derdim. Ama Başkan, “Hayır yoksun!” dedi.

Bir düşünür sanırsam "Okuma, alışkanlıkların en asilidir."  demiş. Benim için yazmak ta öyle…  Ancak gazetedeki son yazım bu. Bakmayın bu yazdığıma alışkanlıktan… Oysa yıllar öncesi yaşanmışlıklara dair hatıralarımı tam da yazıya dökmeye niyetlenmiştim ki anam rahatsızlandı.

Nenem bir de “Her şey gelip geçer” derdi. Neyse, her şey gelip geçer.

 

 

 

Bu yazı 1670 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Nuri Saatçı
  9 ay önce
  Analarımız baş taçımızdır.Nevin ablaya tekrar gecmiş olsun der ellerinden opuyorum
 • Osman Üzger
  9 ay önce
  BÜTÜN HASTALARA OLDUĞU GİBİ ANAMIZADA ALLAH TAN ŞİFA NİYAZ EDİYORUM. O.ÜZGER
 • Aysel balçık
  9 ay önce
  İso baba ağzına yüreğine sağlık ne güzel yazmışsın bayıldım
 • levent akgun
  9 ay önce
  Haruka bir yaz olmus. Oncelikle teyzeme acil sifalar diliyorum. Umarim kisa surede kendisini toparlar. Belediye baskanjmoza hem tesekkur edeyor hem de senin adina ve senin yapamadigin sitemi iletmek istiyorum.olmadi abim orada olmaliydi demek ve sonrada olsa neler yapardi kimbilir diye icinden gecenleri anlatmak istiyorum. Ama zaten yolu dogru o***in özude dogrudur derler ya. Ozverili o*** abim yine fikirlerini paylasivermis . Iste Elazig aşki budur. Ellerinden opuyorum abi. Ablamlara selamlar...
 • Erdal Erdem
  9 ay önce
  Çok çok geçmiş olsun gardaşım. Ellerine yüreğine sağlık
 • Yunus Türkölmez
  9 ay önce
  "Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var: Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana" ATAOL BEHRAMOĞLU.

Son Yazılar