ARADA BİR
İhsan TARAKÇI

İhsan TARAKÇI

ARADA BİR

24 Mayıs 2018 - 12:49

Köşe yazılarımın kadim okuyucuları olan birkaç arkadaşımdan “Biraz felsefi yazılara ara ver, gündeme dair, özellikle de bugünlerde şehrin gündemini teşkil eden siyaset ve spor konularına değin de biz de azıcık nefeslenelim” serzenişine muhatap olunca, cevaben;

“Felsefe sözcüğü, iki ayrı sözcükten oluşur. “philo” sevgi anlamına gelir;  “sophía” ise bilgelik anlamındadır. “Philosophia” bilgelik sevgisi demektir. Felsefe; içinde sevgi, ahlak, mantık, tutarlılık ve sağduyunun buluştuğu düşünsel bir bilimdir. Ön yargıları ortadan kaldırıp, nedenleri araştıran, hiçbir inanç grup ya da kurumun kolluk gücü olmayan, kimin neye inandığına nasıl düşündüğüne takılmayan, hep soran ve sorgulayandır felsefe insanı…” diyemedim. Bir önceki yazımda siyasi tahlil yaptım.

Yaptım yapmasına da bu sefer de New York Binghomton Üniversitesinde, küresel ve uluslararası ilişkiler okuyup “Bu çerpeşik ilişkiler bana göre değil.” deyip, kendine baba mesleğini tercih eden ve rahmetli babamın adını taşıyan oğlum Emin’in, ifade olarak gayet nazik ancak içerik açısında sert eleştirisiyle karşılaştım. “Piyasada ağzı olan herkes siyaset ve spor konuşuyor. Günümüz insanının kendini ifade edebilmesinin en kolay yoludur bu. Senin sözlerinin bu gürültüde hiçbir kıymeti harbiyesi olmaz. Lütfen, bu topa girme!”

 

“Bu topa girme!” uyarısının ağırlığı altında ezilirken, dünya çapında üne haiz, golcü bir futbolcunun sözlerini hatırladım. Şöyle diyordu. “Dünyanın en zor şeyi, bir işi çok iyi bilip de o işi beceriksizce sergileyenleri izlemektir.” 

 

Konu futboldan açılmışken devam edeyim.

Spor akademisyeni Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu, geçen yıl Elazığspor kongresinde yönetimsel açıdan sergilenen beceriksizliklere ithafen temel çözümler üzerine bilimsel bir konuşma ortaya koyunca oturumu yönetenlerce müdahale edilip konuşması yarıda kesilmişti. O akademisyen ki sadece ulusal bazda değil uluslararası spor dünyasında özellikle de spor ekonomisi üzerine ortaya koyduğu tezlerle saygınlığı olan memleketimizin medarı iftiharı nadide bir bilim insanıdır. Şahsına karşı gösterilen bu tahammülsüzlükten ziyade bilmiyorlardı ki onun için, “Dünyanın en zor şeyi, bir işi çok iyi bilip de o işi beceriksizce sergileyenleri izlemekti.” 

 

Sosyolojinin en önde gelen kurucuları arasında yer alan Max Weber’in, baş yapıtı Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu adlı eserinde şöyle bir cümle geçer.

 

“...artık bireyler dinî ve ahlaki kafa yapısından uzaklaşmış, başarı, kar maksimizasyonu ve çıkar gibi yeni kafa yapıları edinmişlerdir. Bu kafaların tek ölçüsü paradır.”

 

Baba dostu, değerli ağabeyim, Sayın Necati Erdem, kongresi bu hafta sonu gerçekleşecek olan Elazığspor kulüp başkanlığına adaylığını koydu.  Necati Erdem, Elazığspor kulübüne 28 yaşında (en genç başkan) başkan olmuş ve takıma şampiyonluk yaşatmış nadir başkanlardan biri. İstanbul’da bir iş adamı. Beni arayıp tek bir soru soruyorlarhakkında...

“Parası var mı?”

Peki,

Ya bilgisi? Ya görgüsü? Ya ahlakı? Ya insanlığı?

Weber haklı, “Bu kafaların tek ölçüsü paradır.”

Pele haklı, “Dünyanın en zor şeyi, bir işi çok iyi bilip de o işi beceriksizce sergileyenleri izlemektir.” 

Oğlum haklı, “Piyasada ağzı olan herkes siyaset ve spor konuşuyor.”

Kadim okuyucular haklı, onların nefeslenmeleri için bu şekilde yazmada fayda var.

Hiç olmazsa arada bir.

 

Bu yazı 2202 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Gürkan özensoy
  3 ay önce
  Kalemine ve yüreğine sağlık toplum maalesef herseyin kapitalden yana koyuyor ve bakış açısında da genel yapı olarak haklı olduğunu iddia ediyor.Ama herseyin başı bir şey yapacağın zaman en iyisini yapabilmektedir.
 • Z.aslan
  3 ay önce
  Gene çok güzel bir yazı kalemine sağlık üstat
 • ERDAL
  3 ay önce
  Bence de oğlun haklı değerli Tarakçı kardeşim.Önceki yazılarını zevkle bilgilenerek okuyup devamını dört gözle bekledim. Siyaset ve spor artık midemizi b***dırıyor. Ellerine ve yüreğine sağlık gardaşım..
 • Metin Aydoğdu
  3 ay önce
  Yazarımız bilinsek açıdan yaklaşıp,okuyucularının anlayacağı dilde mesajlarını aktarmış olup, işin özünü bir çırpıda anlatmıştır..Konu ve mesaj olarak hedefine ulaşan güzel bir yazı kaleme alan yazarımızı tebrik ederim diyorum.
 • Metin Aydoğdu
  3 ay önce
  Yazarımız bilinsek açıdan yaklaşıp,okuyucularının anlayacağı dilde mesajlarını aktarmış olup, işin özünü bir çırpıda anlatmıştır..Konu ve mesaj olarak hedefine ulaşan güzel bir yazı kaleme alan yazarımızı tebrik ederim diyorum.
 • Serkan candemir
  3 ay önce
  Siyaset diğer partileri yazacaksiniz diye bekliyorduk..başladığınız bir işi yorumlara aldırmaksızın bitirirsiniz diye umuyorum.

Son Yazılar