BÜROKRAT KEYFİYATI
Hakimiyet'in Gündemi

Hakimiyet'in Gündemi

BÜROKRAT KEYFİYATI

23 Haziran 2019 - 11:59 - Güncelleme: 23 Haziran 2019 - 12:36

Şehirleri bulundukları yerden daha ötelere taşıyan aktörlerin siyasetçiler olduğu gerçeği koca bir yanılsamadan ibarettir. Ülkeleri ve şehirleri siyasiler ve hükümetler yönetir gibi gözükse de bunun arka planında bürokratlar ve devlet kademesinde çalışan elemanlar vardır.

Bir şehirde bir siyasi bir projeyi ne kadar yapması isterse istesin eğer bürokrat bu hizmete  ikna olmamışsa bu proje hayalden öteye geçmez.

Bu sarmalı “bürokratik oligarşi” ifadesiyle bozan ve hizmetleri bürokratların keyfine bırakmayarak onları çalıştıran tek lider ise Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan oldu. 

Bürokratların keyiflerini bozarak büyük ve zorlu projelerde yorulmak ve dolayısıyla hizmet etme gibi bir dertlerinin olmadığını gören Erdoğan, 2002’den itibaren hem ülkenin o günkü zinde güçleri ile mücadele etmiş hem de birçoğunu kendi partisinin atadığı bürokratlarla zaman kaybetmişti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmet etme noktasındaki kararlılığı ve azmi çok ağır bastığı için kimi zaman bürokratların “olmaz” şerhlerine ve “olamaz” itirazlarına rağmen direkt talimatlar vererek bugün gurur duyduğumuz birçok hizmetin ve başlamasına ve tamamlanmasına vesile olmuştur.

Elazığ için de durum farksızdır. Rahatını ve makam konforunu bozmak istemeyen bürokratlar, ne yazık ki tek parti dönemi bürokratları gibi günü kurtarma ve sadece rutinde kalma lükslerinden asla taviz vermiyorlar.

Şehrin önünü ve ufkunu açacak yeni projeler üretme yerine, bir vesile ile önlerinde buldukları  sorun ve gündemlerde boğularak vasatta kalmayı tercih etmektedirler.

İlimizin tarihi ve turistik mekanları birçok ili kıskandıracak zenginlikte ve yeterlilikte iken böylesine bir avantajı kullanma şöyle dursun bunun derdini bile taşımayan bürokratlar ne yazık ki şehrin önünü tıkamaya devam etmektedirler.

İl yöneticisi olan Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın hedef göstermesi, ufuk açması ve lokal alanlar ve hizmetler konusunda gayretlerinin,  değil gerçekleştirilmesi,  anlaşılamadığı bir düzlemde şehrin daha ötelere yelken açması mümkün gözükmemektedir.

Bürokratlar kendi işleri dışında her bir alanda, siyasette, ticarette, hatırı sayılır insanlarla vakit geçirmeyle meşgul oldukları sürece ve bu kişileri  atama yetkisini elinde bulunduranların performans hesabı tutmadığı sürece bu memlekette bir şey değişmez.

Öyleyse bize düşen değişmezleri değiştirecek Recep Tayyip Erdoğan misali iradeli adamları seçmek ve arkasında durmak. Gerisi laf-ı güzaf.

Bu yazı 37282 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar