YARINI BEKLEMEK BUGÜNÜ KAYBETMEKTİR
Ferhat EVSEN

Ferhat EVSEN

YARINI BEKLEMEK BUGÜNÜ KAYBETMEKTİR

10 Ocak 2018 - 12:13 - Güncelleme: 22 Ocak 2018 - 12:09

 

Şehrimizin bölgemizdeki diğer illerden en belirgin farkı nedir? Diye düşündüğümde aklıma ilk gelenlerin başında kültürel zenginliğinin ve çeşitliliğinin yanında etnik sıkıntılardan ve ayrışmalardan uzak oluşudur derim. Bir spor sever ve spor düşkünü olarak bu durumun ilimiz spor faaliyetleri için bir avantaj olduğunu düşünsem de bu elverişli yapının avantajlarını kullanamadığımızı, değerlendiremediğimizi görüyorum.

 

Gerek profesyonel olsun gerek amatör futbol liglerinde eskiden futbol oynamış, emek vermiş büyüklerimizi dinlediğimizde ya da ülkenin geçmiş futbol tarihine baktığımızda Türk’ü, Kürt’ü, Sünni’si, Alevi’si, Ermeni’si aynı forma altında ter dökmüşler. Özellikle de şehrimizde…

 

Peki bu sorunun sebepleri nedir?

Eğer bir sorun uzun zamandır çözüme kavuşmuyorsa mevcut bilinç ve düşünceden farklı bir bilince ve düşünceye ihtiyaç vardır, demektir. Çünkü asıl sorun, bu sorunu üreten bilincin taa kendisidir.

 

Şehrimizin sportif anlamda bilhassa futbol dünyasında ne gündem oluşturacak bir projesi ne de sportif dinamikler içerisinde örneğin federasyonlarda görev yapan üst düzey yöneticisi mevcut. Bırakalım üst düzeyi bu platformlarda görev alan etkin olan vizyoner insanı da yok. Bundan da vazgeçtim. Bir futbolcusu bile yok.

 

Oysa bir Trabzonspor isminin hakikaten markalaşması, ülke gündeminde her daim oluşu, bu kulüpten yetişen futbolcuların ülkenin her bölgesinde hocalık yapacak duruma gelmesi önümüzde bir örnek. Altınordu takımının ülke futboluna örnek teşkil edecek sistemi de açıkça önümüzde…

 

Çok mu zor bunları yapmak? Başkaları yapıyorsa biz niye yapmayalım? Onlar hayata geçirirken biz onların dediklerini laflayıp duralım mı?

 

Çevre illerin tercih edecekleri, ilim dünyasında örnek gösterilecek bir spor akademisi oluşturmak, Üniversitemizdeki mevcut akademiyi bu seviyeye getirmek çok mu zor? Ya da 2 aylık kısa sürede seçme yapılarak adına yaz okulu denilen aktiviteleri 12 aya yaymak daha köklü çalışmalar yapmak çok mu zor?

 

3 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da milli takımda oynayacak seviyede en az 50 futbolcu genç yetiştiriliyorsa, ülke insanı olarak A dan Z ye futbol sistemini yeniden gözden geçirmeliyiz derim.

 

Bizler de yerel anlamda bu soruna çözüm bulma adına tüm futbol emekçileri olarak bir araya gelip katkı sağlamalı hatta örnek olacak projelere imza atmalıyız.

 

Birinin gelip sihirli bir değnekle bunu düzeltmesini beklemek hayalperestlikten öteye gitmez.

 

Unutmayalım yarını beklemek bugünü kaybetmektir.

Bu yazı 3236 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Halis özer
    1 yıl önce
    Bunu gerçekleştirmek gerçekten zor değil. Başta kendimize güvenmeliyiz

Son Yazılar