TRİBÜN TEKNİK DİREKTÖRLERİ
Ferhat EVSEN

Ferhat EVSEN

TRİBÜN TEKNİK DİREKTÖRLERİ

25 Ocak 2018 - 11:49

 

İlimizde her alanda olduğu gibi futbolda da en önemli sorunlarından biri “kolaycılığa kaçma” alışkanlığıdır. Biz buna alışkanlıktan öte hastalık desek daha yerinde olur. Nasıl zararlı mikroplar vücudumuzu zayıflatıyor hatta öldürüyorsa bu hastalık da o şehri ve şehrin insanını eritip bitiriyor.

 

Memlekette yeni bir iş sektörü açılmaya görsün hemen arkasından mantar gibi sökük verir diğerleri… Bu en basit örneğidir kolaycılığa kaçmanın…

 

Futbolda da böyledir. En kolay yol tribünde oturup ahkam kesmektir. Yeri gelir başkan oluruz, yeri gelir teknik direktör çoğu zaman da sahadaki emekçi futbolcu oluruz. “Bu topa bele mi vurulur? Ben olsaydım…” yorumları alır başını gider… Tribünde oturup ahkam kesmek kolaydır. Zordan ziyade doğru olanı, bizlere bu gösteriyi sunan futbolcuya, hocaya, başkana işlerini daha iyi yapma hususunda açık fikirlerimizle destek olmaktır. Hiç bunu düşündük mü? Bu soruyu kaç kere kendimize sorduk? Bu yolu bir defa denedik mi?

 

İşin mutfağındaki bu insanlar, tribünde oturup ahkam kesme yerine sahada ter döken emek veren ve eleştiriyi göze alan insanlardır. Taşın altına tüm gövdesini koyan kişilerdir.

 

Yılların tecrübesiyle elde ettiğimiz kazanımları, seyirciyle takımların birlikte iç içe olduğu zamanlarda kazandık. Seyircinin yükün altındakilerin yükünü artırmaktansa taşın altına elini koyduğu zamanlarda sağladık. O zaman ülke bazında başarıları kazandık, ünlü futbolcular yetiştirdik. Tıpkı komşusunun siftah etmediği bir esnafın gelen müşterisini komşuna yönlendirdiği gibi ahlaki hadiselerin futbol camiasında da şahit olduğumuz günlerde olduğu gibi.

 

Bir futbol sohbetinde şahit olmuştum. 1975 yılının efsane futbolcularından hemşerimiz Mehmet Ekşi kendi ağzıyla ifade etmişti. “Benim Trabzonspor’a transfer olmamadaki en büyük katkıyı eski takım arkadaşım Trabzonlu Sahtekar Ahmet sağlamış, yetkililere o benden iyidir. Takımın ona ihtiyacı var demiş.” Diye itirafta bulunmuştu.

 

İnşallah şehrimiz bu güzel özelliklerine tekrar kavuşur, kolaycılığa kaçma yerine işin güzel ve doğru olanın tercih yoluna gider… Bu davranışlar, şehrimiz ve geleceğimiz için en büyük yatırımdır. Kolaycılığa kaçmak hiçbir zaman çözüm değildir. Sorundur.

 

Unutmayalım. Acılar PAYLAŞTIKÇA AZALIR, MUTLULUKLAR PAYLAŞTIKÇA çoğalır.

Bu yazı 3073 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar