SPORCULAR VE HAYALLER
Ferhat EVSEN

Ferhat EVSEN

SPORCULAR VE HAYALLER

22 Şubat 2018 - 10:41

İlimizin futbol geçmişine baktığımızda milli takımda oynayan kaptan Ömer’den tutalım da adını futbol tarihine kazımış pek çok büyüğümüz var. BJK’lı Mehmet Ekşi ve Ulvi, Altaylı Hıdır Bilek, Bursasporlu Haluk Erdem ve rahmetli Hamit ağabey bunlardan bir kaçıdır. Özellikle 70’li ve 80’li yıllarda şehrimiz futbolcu fabrikası gibi bir durumdayken sonraki yıllarda değişen şartlara ayak uyduramamaktan ya da yanlış politikalardan olmalı ki şimdilerde bırakalım ülke çapında tanınmış futbolcumuzu şehrimizin profesyonel takımlarında oynayan Elazığlı bir futbolcumuz bile yok.

Futbolda duygusallık yoktur. Bugün takımlarımız başarıya gitmek için nasıl mücadele ediyorsa bireysel olarak sporcu kardeşlerimiz de aynı mücadeleyi gösterebilirler. Böylelikle yıllar öncesi ağabeylerinin yakaladığı başarılar kendileri de yakalamış olurlar. Bizler de bu anılarla avunup durmayız.

Sporcu kardeşlerimizin yapacakları iş, azimle sabırla bu hedeflerine ulaşmak için sağlık, eğitim ve spor önceliğinde koordineli çalışmaya başlamalarıdır.

Yetkili kişilerin ise sporcu kardeşlerimizi en iyi zamanlarında futbola tam da sıçrama yapacakları yerde onlara gerekli katkıyı ve özgüveni vermeleridir.

Daha önceki yazılarımda değinmiştim. Yine söylemeye devam edeceğim. Amatör ve profesyonel takımlarımızda kurumsal bir yapı kurulmadığı sürece ne takım başarısı elde edilir ne de üst düzey sporcu çıkarma şansımız olur.

Altınordu örneğinde olduğu gibi kurumsal bir yapıyı oluşturmadıkça geleceğe dair köklü planlar yapamayız. Gençlerimizin yeteneklerini ortaya çıkaracak sistemi kuramayız. Onları iyi yerlere geleceğine inandıramayız. Tesisiyle, yönetimiyle, sunulan imkanlarla futbolcu zihnen hazır olmalı ki hedefine odaklanabilsin. Buna inanmayan bir yönetimin, hocanın altında çalışan gençler bireysel başarıyı yakalamaya nasıl inansınlar?

Bu yapı oluştu mu, belli bir zaman sonunda zaten başarı ortaya çıkar. Gençlerimiz başarılı oldular mı artık altyapıdan gelen gençlerimizin de idolleri olurlar. Arkadan gelen gençlik de artık sanal ortama atacakları birkaç güzel hareket ve fotoğraf için değil de geleceklerine katkı sunacak şekilde hayallerine kavuşmak için futbol oynamaya başlarlar.

Günümüz gençliği hedefi belli olmayan silahlar gibi mevziinin dışına nişan alarak kendilerince bir şeyler yaptıklarına inanmaktadırlar. ASKF, aile, kulüpler ve sporcular arasında birlik ve beraberliğini oluşturup, bizler bu gençlerin önüne hedef koyarsak kısa bir süre sonra bu çalışmalar tohumlarını mutlaka verecektir.

Sporcu kardeşlerimizin bilmesini isterim ki yarınlarda başarıya imza atmak için bugünlerde çok çalışmak gereklidir. Başarıya giden yol hedefin hayalini kurup inanarak ve o uğurda mücadele etmek ile olur.

Bu yazı 2903 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Halis özer
  1 yıl önce
  Spor, sanat, resim gibi sosyal faaliyetlerde ne kadar başarılı olsak o kadar başarılı oluruz.
 • Sayım OĞRAŞ
  1 yıl önce
  Elazığın gençleri eskiden organize olmadıkları halde boş arazilerde top oynar ve yetenekliler o yerlerde tespit edilirdi. Şimdi çocukların top oynayacak o gibi yerleri kalmadı. Aileler de çocuğumu bir spor kulübüne yazıtayım demiyor. Çocuk evde internet bağımlısı yetişiyor ki o daha büyük tehlike. Çaresi acaba belediye valilik park a***ları gibi spor kompleksleri yaparak bir çare üretmiş olamaz mı? Benim aklıma bu geldi. Kim bilir daha ne tedbirler alınabilir. İnşallah memleketimiz için daha güzel şeyler düşünürler.
 • Fahrettin çakılcıoğlu
  1 yıl önce
  Gönlü ve kalemi güzel kardeşim amatör sporun kalkınması için verdiğin emeği ve bitmez tüken mez çabanı yakından biliyor taktirle seni takip ediyorum. Başarılar başarılar başarılar güzel insan

Son Yazılar