FUTBOLUN EN SAF HALİYDİ
Ferhat EVSEN

Ferhat EVSEN

FUTBOLUN EN SAF HALİYDİ

29 Aralık 2017 - 13:38

Çocukken sokak aralarında yaptığımız maçları saymasak “Amatör Futbol” futbolun en saf haliydi eskiden.

Toprak sahalarda çar çamur demeden hocanın gözüne girebilmek için çabalamaktan başka bir derdi olmayan gençlik vardı.  Hocanın derdi ise gençlere karınca kararınca bir şeyler öğretmekti. “Terse at! Duvar pası yap, ayağında topu fazla tutma” diye sürekli bağırır dururdu. Altı erimesin diye yağ sürülen zar zor bulunan çivili kramponlar, tabanı çıkmış kramponları iplerle bağlayıp maça çıkmalar hep eskidendi.

Her şeyden daha önemlisi büyüğün büyüklüğünü bilip, küçüğün de büyüğüne saygıda kusur etmediği, tüm rekabetin saha içerisinde maç esnasında kaldığı günler hep eskidendi.

Zaman değişti. Bunlar geride kaldı. Bilhassa işin içine maddiyat sokulunca ne saflık kaldı ne amatörlük. Gittikçe de bozuluyor ve biz de eskileri anlatmakla yetiniyoruz.

Ülkemizin bilimde, eğitimde, üretimde gereken seviyeye ulaşamaması, günün şartlarına göre üst seviyelerde yer alamaması, diğer konuları da etkiledi sporda da istenilen seviyeye, örnek bir seviyeye ulaşamadı.

Yabancı ülkeler bunu alt yapıya gerekli önemi vererek, pek çok teşviklerle başarmış durumdalar. Ülkemizde de bu gibi çalışmalar kulüpler bazında olsa da işin aslına baktığınızda hep maddiyat ortaya çıkıyor.

Şu anda görünen çalışmalar günü kurtarma çabasından başka bir şey değil.

Zaman geçtikçe hep eskileri mi anlatacağız? Kaderimizde hep kötüye doğru bir yolculuk mu var?

Devletimiz, özellikle yerelde de devletin temsilcileri gerekli çözümleri hayata geçiremezlerse biz eskileri anmaya ve yazmaya devam eder dururuz.

Kramponlar, formalar sahalar yenilenir, makyajlanır, değişir. Ama soyunma odasındaki ter kokusu, ayak kokusu değişmez. Önemli olan düşüncelerimizin değişmesi.

Değerli okur,

Doğru bildiklerimi bu köşede zaman zaman aktarmaya çalışacağım. Bu bazen spor hususunda olabilir, bazen de memleketin başka bir meselesi olabilir.

Şimdiden yeni yılın ülkemize, memleketimize esenlik ve huzur getirmesini Cenabı Hak’tan niyaz eder. Herkese sağlık ve mutluluklar dilerim.

 

 

Bu yazı 3077 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Fethi aydın Karşıyaka i.ö.o.spor kulübü Başkanı
  1 yıl önce
  Hayırlı olsun değerli Başkanım
 • Ferhat EVSEN
  1 yıl önce
  Teşekkürler fethi hocam inşallah ilimizde 30 senedir hentbol sporuna ve gençlerimize sunduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Son Yazılar