ALIN TERİ ve EMEK
Ferhat EVSEN

Ferhat EVSEN

ALIN TERİ ve EMEK

05 Şubat 2018 - 11:55

Dürüstlüklerinden ve iyi niyetlerinden emin olduğumuz ilimiz futbol hakemlerinin; hakem hatalarını en az düzeye indirmelerinin ve adil kararlar verebilmelerinin en önemli unsuru eğitimdir.

Bunun en kolay yolu da yönettikleri maçları tekrardan oturup izlemeleridir. Şu anda bu olanak sadece Gençlik Merkezi sahasında olsa da diğer sahalara yaymak onları videoya alıp arşivlemek bugünün şartlarında zor olmasa gerek. Bu konudan sorumlu idareciler, il hakem kurulu ve TFFHGD hep birlikte bunu gerçekleştirebilirler.

Çünkü yaptığı hatayı görmeden verdiği kararların doğru olduğuna inanan kişi yarın yapacağı yanlışlara da inanmaya başlar. Bu sebeple yapılacak çalışmalar, tutulan gerçekçi raporlar, analizler en büyük eğitim yerine geçer ve şehrin futboluna oldukça ciddi katkılar sunar.

İlimizi uluslararası arenada temsil edecek bir Cüneyt Çakır nasıl çıkacak? Bu şehrin vizyoner kimliği nasıl oluşacak? Hep aynı döngü içerisinde mi dönüp dolaşacağız? Elbette ki hayır. Yazarak çizerek, tartışarak, çözüm arayışına gideceğiz ve en iyi olanı ortaya koymak için gayret sarf edeceğiz.

“Hâkim görmediğine hakem ise gördüğüne karar verir” diye bir söz vardır. Eğer bir memlekette Hâkim ile hakem arasında sağladığı adalet ve güven bakımından çok büyük farklar var ise artık bu yerde gerçekten ciddi hatalar vardır ve hataların çözümü için gerekli çalışmalar başlatılmalıdır.

Bir de takımlar ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar mutlaka eksiklikleri vardır ve genelde bu eksikliklerinin en basitinden aldıkları bu yenilginin faturasını hakemlere çıkarmakta buluyorlar. Bu da başka bir sorundur.

Tüm bu sorunları gidermek en azından asgari seviyeye çekmek için alınacak tedbirler oldukça kolaydır. Yeter ki gayret sarf edelim. Bu konuda bir çözümler arayalım.

Çözüm arayışlarına gitmezsek, aynı şeyleri söyleyip dururuz. Yine hakemler aynı hataları tekrar eder durur. Futbolcusundan yöneticisine kendi kusurlarını hakemin üzerine atmaya devam eder. Bırakalım uluslararası tanınmış bir hakemi amatör seviyedeki hakemlerle yolumuza devam ederiz.

Yukarıda bahsettiğim temel eğitim seviyesindeki yönetilen maçları tekrardan izleme önerisi işin başlangıcıdır. Bunu dahi hayata geçirememişken, kulaklıklarla kararlara müdahele etmeyi, basketbol hakemlerin yaptığı gibi anında itirazlarla hemen o an videodan izleyip sağlıklı ve adil kararlar vermeyi konuşmak çok erken olur kanısındayım.

Eğer ilimizde bir Atakan Aksu gerçeği varsa ve artık maçlarda kendisini ilimize kabul ettirmişse diğer hakemlerimizin de bu çıtayı bir üst seviye çıkarabileceklerine inanıyorum.

Unutmayalım, BAŞARIYA GİDEN YOL HEDEFE BEN DEĞİL BİZİ YERLEŞTİRMEKTİR!

Bu yazı 3000 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar