1. AMATÖR LİG'DE YENİ SEZONA BAŞLARKEN
Ferhat EVSEN

Ferhat EVSEN

1. AMATÖR LİG'DE YENİ SEZONA BAŞLARKEN

02 Eylül 2018 - 11:50

 

Elâzığ 1. Amatör liginde yer alan kulüp idarecileri, yeni sezon kuralarının çekimi ve yeni sistem hakkında bilgilendirilmek üzere geçtiğimiz perşembe günü ASKF binasında toplandı. Geçen sene dillendirilen konu nihayet uygulamaya koyuldu. Bu sistem sporcu gelişimi mücadelesi açısından güzel bir uygulama olacak. Ancak her güzel sistemin kendine has zorlukları vardır. Bu sistemin sıhhatli uygulanabilmesi için kulüp başkanları ve yöneticilerin yanında ili yöneten makamların katkılarına oldukça ihtiyaç vardır.

1. Amatör ligde mücadele edecek olan 4 ilçe takımının gideceği 13 deplasman maçı, onlar için maddi açıdan büyük bir külfet oluşturacaktır. Ayrıca 26 maçlık lig maratonunda, haftalık masraflar su, yemek ve yol masrafları yaklaşık 1000 TL tuttuğu düşünülürse bir takım için bir sezonda sadece bu zaruri masrafların yekünü 26 bin TL tutacaktır.

Bu meblağı 13 takımla çarparsak toplamda 338 bin TL eder ki bu rakam büyük bir rakam değildir. Ligin selameti açısından sezon başlamadan kulüpler bir araya getirilmeli bu konuda acil eylem planları hayata geçirilmeli, kulüp hesaplarına haftalık ya da aylık bu meblağlar yatırılmalıdır. Aksi taktirde sezon sonunu bir iki kurum takımı haricinde tamamlayan olamaz ve bu güzel sistem başlamadan çöker ve son bulur. 1. Amatör ligi, üst lige çıkanlar ve alt lige düşenlerin lig başında belli olduğu bir lige dönüşür. Yapılan özverili çalışmalara, gençliğe ve memleketin spor geleceğine yazık olur.

Umarım ilgililer, sezon başlamadan bu duruma duyarlı olur. Sezon başlamadan bu konuya el atarlar, takımlar da büyük moral ve motivasyonla, kaygısız bir şekilde sadece futbolu düşünerek mücadelelerine başlamış olurlar. Böylelikle keyifli ve verimli bir sezon geçer.

Bu küçük katkı sayesinde yerli futbolcularımız filizlenir. Şehrin markası olan Elazığspor da kendi yağıyla kavrulmasını öğrenir. Borçsuz, harçsız kendi gençleriyle mücadele eden bir takıma dönüşür. Bir daha tahta derdiyle uğraşmaz.

Bu yazı 2349 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar