VAATLERİNİ HAYATA GEÇİREN BAŞKAN
Faruk YILDIZ

Faruk YILDIZ

VAATLERİNİ HAYATA GEÇİREN BAŞKAN

08 Ekim 2018 - 11:18 - Güncelleme: 08 Ekim 2018 - 13:57

Elazığ, son dört yıl içinde Belediye Başkanımız Sayın Mücahit YANILMAZ’la özellikle bölgesinde çok önemli gelişmeler gösterdi. Şehrimiz ve hemşehrilerimiz adına Başkan YANILMAZ Elazığ’ı görev yaptığı süre içinde özellikle bölgesinde marka bir şehir haline dönüştürdü diyebiliriz. Muhalifleri tarafından acımasız ve haksız bir şekilde eleştirilen YANILMAZ, kardeşi rahmetli Hamza YANILMAZ gibi kendisini Elazığ’a hizmete adayarak muhaliflerine inat sosyal, kültürel ve ekonomik projeler üretmeye devam ediyor.
 

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın 2014 yerel seçimler öncesi vaat ettiği çevreci çalışmalardan birisi olan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi rehabilite ve bu alandan enerji üretim çalışması hayata geçerken, Elazığ Belediyesi Türkiye’de bir rekora imza atarak üretilen enerjinin %35’ini de alacağını da taahhüt etti. Oysaki onlarca binası olan üniversitelerimizin;binaların üzerindeki onlarca dönüm alan üzerine güneş enerjisi panelleri kurarak kendi enerjisini üretmesi bilimsel çalışmaların yapıldığı bir kurum olarak kaynakların verimli kullanılması açısından ülke adına ekonomik bir sorumluluğu olmalıdır. Bu anlamda Başkan Mücahit YANILMAZ üniversitelerin yapması gereken projeyi gerçekleştirerek farkını ortaya koymuştur. (Sayın Rektörümüz Kutbettin DEMİRDAĞ Beyin konunun takipçisi olacağına inanıyor ve bu anlamda kendisine destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum.) Bu proje hem şehrin daha temiz ve hijyenik olmasını sağlamış hem de Elazığ ekonomisine hem üretim hem de istihdam açısından önemli ölçüde katkı sunmuştur. Aynı şekilde belediyemiz kendi enerjisini üreterek kaynaklarından da tasarruf etmiştir.
 

Diğer bir önemli projesi olan ve Merkez İlçesindeki Sarıçubuk Köyü mevkiinde bulunanTıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde sağlık kuruluşlarından toplanan tıbbi atıklar sterilize edildikten sonra nihai bertaraf için Katı Atık Düzenli Depolama Tesisine nakli yapılarak enerjiye dönüşümleri sağlanmaktadır.
 

Başkan YANILMAZ’dan öncesine kadar Elazığ’ın cadde ve sokaklarında kedi ve köpekleri görmek sıradan bir durumdu. Hem çevre hem de insan sağlığı ve en önemlisi de sokak hayvanlarına verilen değer açısından bakılırsa bu durum büyük bir risk oluşturuyordu. Sayın Mücahit YANILMAZ bu sorunu da Hayvan Hastanesi ve Geçici Bakım Evi Projesini gerçekleştirerek sokakta kalmış kimsesiz hayvanlara sahip çıkılmasını ve hastalıklarının tedavilerini, ameliyatlarını, beslenmelerinin düzenli bir şekilde yapılmasını sağladı. Türkiye’de bu standartlarda belki de birkaç hayvan hastanesi ve bakım evinin olduğunu belirtmek gerekir. Hayvan Hastanesi ve Bakım Evini ziyaret eden siyasetçilerin (AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta) ve yabancı bilim adamlarının (İsveçli bilim insanı Prof. Dr. Hans Göran Dalin) projeden hayranlıkla söz ettiğine medyadan da şahit olmuştuk.
 

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, çevreci ve doğasever bir başkan olduğunu da kamuoyuna göre hizmetlerini gelecek nesillere taşıyacak çok önemli sosyal ve çevre projesi olan, Elazığ ölçeğine göre oldukça büyük üç park projesi ile göstermiştir.
 

Bünyesinde, 333 adet piknik masası, 21.500 metrekarelik asfalt yol, 2.000 metrekare kaldırım, 1900 metre yürüyüş yolu ve 4 adet açık alan fitness sahası, birer adet futbol, basketbol ve voleybol sahası, 3 adet çocuk oyun alanı, yapay şelalesi, gezinti alanları, seyir alanları, 475 araçlık otopark ve mescit bulunan ve ilimizin en büyük dinlenme ve piknik alanı olarak düzenlenen göletile birlikte 1 milyon 524 bin metrekarelik alana sahip Cip Barajı Mesire Alanı,
 

159.500 m2 alan üzerine inşa edilen ve bünyesinde kır lokantası, kır kahvesi, ibadethanesi, sıhhi tesis kompleksi, 300 adet oturma ünitesi, 6 adet biyofilitre sistemine sahip göleti, çeşmeleri, spor sahaları, 18 adet fitness alanı, 41 adet çocuk oyun alanı, macera parkı, 1621 metre uzunluğunda bisiklet yolu, 1800 metre uzunluğunda yürüyüş yolu, 2 adet otoparkı ve bisiklet parkı bulunan Şehit Polis Fethi Sekin Mesire Alanı,
 

Ve yine Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük dinlenme alanı olan ve 180 bin metrekarelik büyük bir alan üzerine kurulan Türkiye’nin sayılı dinlenme tesisleri arasında yer alan; bünyesinde; 5 adet kafeterya, gölet, ikiz lokanta, cami, amfi tiyatro, radyal gölgelik alanı, dekoratif kamelyalar, konferans salonu(Kule Restorant), gençlik merkezi, koşu pisti, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, spor sahaları(voleybol, basketbol, futbol, tenis, kay-kay pisti), güvenlik noktaları bulunan Kültür Park yaz-kış Elazığ’ımızın hizmetine sunulan çok önemli projelerdir. Başkan Mücahit YANILMAZ, can çekişen bir şehre nefes aldırarak adeta üç tane kalp takıp şehri, şehir insanı için yaşanabilir bir konuma getirmiştir. Bu alanların işletmesini belediyeye yaptırarak vatandaşlarımızın daha ekonomik ve daha güvenli hizmet almasını da sağlayarak bakış açısını da ortaya koymuştur. 
 

Harput'ta bulunan ve şehrin sembollerinden olan Balakgazi Parkı’nda yeni çevre düzeni uygulaması ve restorasyon çalışmalarıyla yeni bir görünüme kavuşturulması Harput’umuzun kaybolan değerlerinin yeniden yaşatılmasına öncülük etmiştir.
 

Bin kişilik seyirci kapasiteli, uluslararası standartlarda voleybol, basketbol ve hentbol sahası, engelsiz seyirci tribünü, antrenman salonu, kafeteryası ve 350 araçlık otoparkı ile 15 Temmuz ruhunu yaşatarak, gençlerin ve sporun yeni adresi olan ve şehrimizin doğu yakasındaki gençlerimizin spor ihtiyacını karşılamak için yapılan 15 Temmuz Şehitleri Spor Salonu’da yine Mücahit Başkan’ın önemli bir hizmetidir.
 

Elazığ’da yaşayan 15-30 yaş arası gençlerimize yönelik sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirebilecekleri,eğitebilecekleri bir merkez olan Elazığ Genç Yaşam Merkezi, bünyesinde bay-bayan ve çocuk giyimi, beyaz eşya, mobilya ve gıda reyonları bulunan ve vatandaşlar arasında birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik duygularıyla köprüler kuracak olan Hayır Çarşısı, 104 işyeri, kafeterya ve idari binadan oluşan, 50 bin metrekare alan üzerine kurulu Oto Galericiler Sitesi, 141 yolcu kapasiteli, yüzde yüz elektrikli, sessiz, konforlu modern, alçak tabanlı, ferah iç hacim ve rahat koltuklar, güçlü motor ve yüksek manevra kabiliyeti, düşük işletme ve bakım maliyeti, uzun kullanım ömrü, sıfır egzoz emisyonu, yenilenebilir enerji ile çevreci, yavaşlama esnasında elektrik geri kazanımı sağlayan tek sarj ile 250-400 km yol alabilen menzil, ekstra ray döşemesine gerek kalmadan dizel araçlara oranla yakıt tasarruflu ELBÜS halk otobüsleri yine Sayın Mücahit YANILMAZ’ın şehrimize ve halkımıza sunduğu hizmetlerdendir.
 

Bingöl Karayolunun 17. kilometresinde azot, fosfor, karbon giderimi sağlayacak nitelikte İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, yine aynı yerde Atık Su Arıtma Tesisinde 1 MW kapasiteli GES Projesi ön başvuru süreci kabul edilmiş olup çağrı mektubu alınmış, proje onayı için GES Projesi hazırlanıp Tedaş Genel Müdürlüğü’ne sunulmuştur. Bu önemli proje ile güneş enerjisinden faydalanarak enerji dönüşümü sağlanacaktır.
 

Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Mekanik Ayrıştırma ve Kompost Tesisi İle 2. Lot Ve Sızıntı Suyu Havuzu Projesi gibi sayabileceğimiz onlarca projeye imza atan Başkan Mücahit YANILMAZ’ın bütün hizmetlerini ve projelerini anlamak isteyenlere tavsiyem, imkânları varsa kendileri bizzat gidip yerinde görmeleri ya da https://www.elazig.bel.tr/ internet adresinden bilgilenmeleridir. Bu hususta ulaşım konusunda belediyemiz zaten gerekli hizmetleri sunmaktadır.
 

Aslında Mücahit Başkan’ın benim nazarımda en büyük hizmeti belediyeye kazandırdığı kurumsal disiplin ve kurumsal kimliktir. Mücahit YANILMAZ’la birlikte belediye çalışanları işine odaklanmış, işinde uzman olan personel aktif konuma getirilmiş, hizmette kalite ve nitelik artmıştır. Sayın Başkanın bu yönünü de ifade etmeden geçseydim haksızlık etmiş olurdum.
 

Ezcümle; Sayın Mücahit Başkanın hizmetlerini saymakla bitiremeyiz. Elbette yapmak isteyip de yapamadıkları olmuştur. Hataları da vardır. Ama hataları yapmış olduğu hizmetleri gölgelemeye yetmez. Önümüzdeki dönemde Elazığ Mücahit YANILMAZ’dan yeni projeler bekliyor. Ak Parti bu anlamda hizmetlerin ve projelerin devam etmesi noktasında Elazığ’da istikrarlı gidişatın devamından yana tavır almak zorundadır. Elazığ, yapılan hizmetlere bakıldığında Sayın Mücahit YANILMAZ’la en az bir dönem daha devam etmelidir. Kamuoyunun beklentisi de bu yöndedir.
 

Sayın Mücahit YANILMAZ’ı acımasızca eleştirenler beklentileri karşılanmayan ve istediklerini alamayanlardır. Bu anlamda bilgi kirliliği yapanlara prim verilmemelidir.
 

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı 2775 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • SELÇUK GÖLE
  1 yıl önce
  Başkan Yanılmaz geçmiş vekillerde dahil olmak üzere Elazığ\'a tartışmasız en büyük hizmetleri yapmıştır. İmar üzerinden başkanı eleştirmek haksızlıktır. İmar rantını Ak Partili mütahitler yapmıştır. Encümenleri Mücahit başkan seçmedi hatırlatayım. Yine Ak Parti teşkilatı seçmiştir. Faruk YILDIZ Bey çok doğru analizler yapmış ve başkanın hzmetlerini gayet güzel ve anlaşılır bir şekilde anlatmıştır. Elazığ Mücahit beyle devam etmelidir. Başka bir aday MHPnin adayının kazanması demektir. Şahsen ben Mücahit Başkan aday gösterilmez ise MHP nin adayına oy verecem. Zaten MHPnin bir milletvekili göz göre göre gasp edildi. Bunu yerel seçimlerde Mücahit YANILMAZ aday gösterilmezse telafi edecektir. Ramazan GÜRGÖZE aday olursa Bilal ÇOBAN yada MHPnin adayı kimse tebrikleri seçim olmadan kabul edebilir. Söylemedi demeyin. Ak Parti YANILMAZ ile devim etmelidir.
 • Mustafa çimtau
  1 yıl önce
  Kesinlikle katılıyorum. Eksikler olabilir lakin yapılanlar mükemmel işler.
 • MÜSLÜM ÇELİK
  1 yıl önce
  Birkaç eksiğine rağmen başarılı çalışmalar yapmıştır.Dile getirdiğiniz için teşekkürler

Son Yazılar