Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi Öğrenci Başarısına...
Faruk YILDIZ

Faruk YILDIZ

Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi Öğrenci Başarısına Göre Olmalıdır

26 Mart 2018 - 19:00 - Güncelleme: 26 Mart 2018 - 19:01

Bir nitelik kaybı olduğu görülen öğretmende performans değerlendirmeye ihtiyaç vardır. Ancak bugüne kadar yapılan değerlendirmeler bir maarif müfettişinin bir ya da iki ders saatine karşılık gelen bir değerlendirmeden ibaretti. Bu değerlendirme biçiminin objektif, nesnel ve amacı gerçekleştirmeye yönelik olmadığı anlaşılınca bu kez okul yöneticisinin değerlendirmesine bırakılarak daha iyi olacağı düşünüldü. Ancak bunun da öncekinden bir farkı olmadığı, ikili ilişkilere dayalı, sendika üyeliği, siyasi görüşe göre pozisyon alma gibi sebeplerin bu değerlendirme biçiminin de sakıncalarını ortaya çıkardı. Şu anda pilot uygulama olarak gerçekleştirilen bölgelerde uygulanan Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi de incelendiğinde ideal değerlendirme ölçütlerine dayanmadığı anlaşılmaktadır. Okul yöneticisinin, velinin, öğrencinin ve hinterland içinden bir kişinin değerlendirmesine bırakılan yeni sistem: kendinden öncekilerden daha sakıncalı durumlar ortaya koymaktadır. Öğretmenin okul yöneticisi ile olan iletişimi, öğrenciye, veliye karşı tutumu, öğrenciye verdiği not, siyasi düşüncesi, inanç biçimi, mezhebi, üye olduğu sendika gibi durumlar Performans Değerlendirme Sistemini tam anlamıyla başlamadan anlamsızlaştırmış ve işlevsizleştirmiştir.

Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi mutlaka öğrenci başarısına göre olmalıdır. Bu başarı karne notları dikkate alınarak değil, merkezi bir sınavla gerçekleştirilen başarıya göre alınmalıdır. Daha açık bir ifadeyle ilkokul ikinci sınıftan itibarın iki yılda bir her kademedeki öğrenciler sınava alınmalı ve öğrencilerin ortaya koydukları başarı ilgili öğretmenin performansı olmalıdır.

Eğitimdeki temel amaç bir nitelik ve kalite ortaya koymak değil midir?

O halde sübjektif, nesnel olmayan, yanlı değerlendirme biçimleri bir an önce terkedilmelidir. Deneme ve yanılmalarla eğitim sisteminde yenilik aranmamalıdır. Akılcı yaklaşımlar, sürdürülebilir ve sonuç alınabilir yöntemler öğretmen performans değerlendirmesine dayanak oluşturmalıdır. Bu nedenle Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi merkezi sistemli sınava bağlı öğrenci başarısına göre yapılmalıdır.

Çıkan sonuçlara göre başarısız, geliştirilmeli, orta düzey başarılı, başarılı, en başarılı biçiminde öğretmenin performansı istatistik bir veriye dönüştürülmeli ve bu sonuçlara bağlı olarak öğretmen, ikinci sınav tarihine kadar performans sonucuna göre kademeli bir ücrete endeksli olacak şekilde her ay maaşına ilave olarak ödüllendirilmelidir. Öğrenci başarısını ölçen sınav iki yılda bir yapılmalıdır.

Bunun dışında gelecek her yöntem kesinlikle objektif olamayacaktır. Kişilerin insafına ve vicdanına bırakılan Performans Değerlendirme Sitemi eğitim politikalarını dinamitlemekten başka bir işe yaramaz.

Çözüm iki yılda bir ikinci sınıftan itibaren her kademedeki öğrencilerin iki yılda bir merkezi sınavla başarılarının ölçülmesi ve bu sonuçların da ilgili öğretmenin performansı ile ilişkilendirilmesidir.

Kalın sağlıcakla.

NOT: Eğitim Politikaları Üzerine Yeni Yaklaşımlar adlı çalışmamın devamıdır.

Bu yazı 2896 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Faruk YILDIZ
  2 yıl önce
  Okuyucularımın yorumlarını saygıyla karşılıyorum. Burdaki amaç en objektif sistemi üretmek. Sonuçta öğretmen değerlendirilecek mi? Evet. O zaman en adil o*** yöntem ne? Öğretmenin kendi ürününü değerlendirmek değil midir? Öyle yada böyle bir şekilde öğretmen değerlendirilecek. Bir eğitimci olarak ben bu yöntemin en adil yöntem olduğuna inanıyorum. Varsa bundan daha adil bir değerlendirme biçimi o zaman söyleyin o uygu***sın. İstemiyorum demek çözüm üretmelmek demektir. Bu yaklaşımın uygu***acağı kanaatindeyim. Bitişik eğik yazı uygulaması bireysel tercihlere bırakılsın demiştim. Sonuç. Uygulama aynen bu şekilde şu an. Aklın yolu birdir. Duygusal yaklaşımlar çözüm üretmez. Selam ve dua ile.
 • Cebrail ÖZBAY
  2 yıl önce
  Size katilmiyorum. Bu dediginiz sekilde bile olsa ogretmen hep yalniz kalacaktir.ilgisiz ogrenciler,veliler.cevre hep bunlar hanemize eksi olarak yansıyacaktır.ek kaynagin girmesinin yasak oldugu okullarda hangi sinavda esit sekilde yarisacagiz. Bir ogretmenle konusmadan netin ne oldugunu bilmeden ogrenci psikolojisini,veli tutumunu bilmeden, egitim sistemini tanimadan yazip cizmek; belki de performens deg. Geri adim atacaklara bu sekilde akil vermek dogru degildir zannimca.iyi gunler
 • Zülfükar YÜCESOY
  2 yıl önce
  Çözüm diye sunduğun sınav endeksli öğrenci başarısına göre öğretmen performans sistemi objektif uygulanabilinecekmi? Çünkü toplum olarak kanımızda subjektiflik virüsü var... Selam ve saygılar...

Son Yazılar