KİMLER BELEDİYE BAŞKAN ADAYI GÖSTERİLMEMELİDİR?
Faruk YILDIZ

Faruk YILDIZ

KİMLER BELEDİYE BAŞKAN ADAYI GÖSTERİLMEMELİDİR?

14 Kasım 2018 - 14:33

 

Halka tepeden bakan, halkı hor gören, halkın iktidarı vasıtasıyla kendisine verdiği milli irade gücünü vatandaşı, halkı tepelemek için kullanan siyaset cahilleri,

Şehrin bütün bürokratlarını emrindeymiş gibi görüp hareket eden ve istediği her şeyi yaptıracağını zanneden deneyimsiz şahsiyetler,

İktidar gücünü kullanarak zamanını kurum ve kuruluşlara akraba, dost ve arkadaşlarını atamak için harcayan bedbahtlar,

İl, ilçe, kasaba ve beldelerde birkaç seçim üst üste kaybetmiş, halk nazarında bir karşılığı olmayan egoist, bencil ve bir o kadar da yeteneksiz siyaset cambazları,

Her ortamda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a hitaben reis diye hitap eden bezirgânlar,

Geçmişleri FETÖ ile ilintili olup bu yönleri bir şekilde perdelenenler,

Ve yine yakın akrabaları içinde ihanet şebekesi FETÖ’den yargılanıp ceza alan madrabazlar,

Halka rağmen siyasetin tepe noktalarındaki bazı zatı muhteremlerce korunup kibirlerinde boğulanlar,

Bölgesel ve yerel mikro milliyetçilik yapıp ehliyetsiz, yeteneksiz ve liyakatsizleri kayıranlar,

Şehirlerin estetiğini bozarak şehrin kalbine büyük bir hançer saplayan müteahitler,

Sermayesinin kendisine bir değer kattığını zanneden ve bunu kendisinde bir erdem olarak gören mütecavizler,

Kendini geliştirmemiş, temsil kabiliyetinden yoksun ve eğitimleri yetersiz siyasetin tavşan atletleri,

Şehirde kurulmaya çalışılan çıkar çarkının eksik kalan yerel yönetim çarkını ekibiyle birlikte tamamlamayı düşünen maneviyat züğürtleri(!)

Evet, sevgili okur; hiçbir koşulda ve her şeye rağmen aday gösterilmemesi gereken zatı muhteremleri genel anlamda çerçevelendirdik. Biz sadece söyleyecek sözü olan biri olarak siyasi ve sosyal sorumluluğumuzu yerine getirme çabasındayız. Bu anlamda Sezar’ın hakkının Sezar’a verilmesi gerektiğine inananlardanız.

Parti teşkilatlarının il, ilçe ve beldelerde eş, dost, akraba, arkadaş hiyerarşisine bağlı olarak şekillendiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle iktidardaki partilerde daha yoğunluklu olmak üzere birçok siyasi partide böyle olmaktadır. Ve bu noktadan hareketle teşkilatlar üzerinden veriler alınmaya çalışılırsa büyük bir yanılgı olur.

En basit ve en gerçekçi araştırma şehrin en işlek caddesinde rastgele on kişiye “bu şehirde kim belediye başkanı adayı gösterilmemelidir” diye sorulursa hedefe çok daha kolay bir şekilde varılacaktır. Bunun cevabı da her şehirde bellidir.

Kuluçkada bulunan menfaatperestler bilgi kirliliğinde başarılı olurlarsa birçok siyasi, sosyal ve ekonomik kazanım heba olup gidecek.

Bu anlamda siyasetin manivelası olan entelektüellere ve kanaat önderlerine büyük sorumluluklar düşüyor.

Halkın istemediği, itici bulduğu, kibir ve hırs abidesi ilan ettiği ehliyetsiz ve liyakatsiz siyaset zorbalarının aday olarak dayatılması ilgili ilin milletvekillerinin ve bazı genel merkez yöneticilerinin kişisel ve duygusal yaklaşımlarının bir sonucu olur.

Ezcümle; yerel yönetim sürecini sabote edecek duygusal yaklaşımlar halkın nazarında nefretten başka hiçbir karşılık bulmuyor. Gösterilecek yanlış bir aday siyasetin dengesini alt üst ediyor.

İl milletvekillerinin ve genel merkez yöneticilerinin 2023 hedefinde sapmalara fırsat verecek kişisel ve duygusal tutumlardan kaçınacaklarına inanıyoruz.

Bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın süreci titizlikle takip edeceğini ve bunlara fırsat da vermeyeceğini biliyoruz. Bir şehirde kimlerin belediye başkanı adayı olmaması gerekir(!) biçimindeki bir soruya verilecek cevap sanırım çok kolay olsa gerek…

Bu anlamda ilimiz Elazığ’ımızda vatandaşlarımız aday konusunda bir sorun olmadığı kanaatinde. Zira  şehrimize önemli değerler katan, yaptığı sayısız hizmet ve projelerle adından söz ettiren, YILIN EN BAŞARILI İL BELEDİYE BAŞKANI seçilen Mücahit YANILMAZ Başkan her kesim tarafından sevilip sayılan, oldukça mütevazi bir başkanlık örneği sergilediğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Ve vatandaşlarımızda da Mücahit YANILMAZ başkanla devam edilmesi gerektiği yönünde büyük bir beklenti hâkim.

Konuyu iki veciz sözümle özetleyip bitirmek istiyorum!

Hükümdar kibirli ve bilgisiz ekâbirleri yönetici olarak tayin etme hatasına düşmemelidir. Çünkü onlar hükümdarın aynasıdır.

Ve yine;

Siyasette avamın aptal, havasın da abdal olduğuna inanmak genel geçerli bir kural olarak görülür. Oysaki siyasette son sözü her zaman aptal sanılan avam söyler.

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

Bu yazı 2498 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar