ELAZIĞ KAYBEDER!
Faruk YILDIZ

Faruk YILDIZ

ELAZIĞ KAYBEDER!

20 Kasım 2018 - 11:43 - Güncelleme: 20 Kasım 2018 - 12:49

Yerel seçimlere doğru giderken aday belirleme sürecinin sonuna gelindi nihayet. Muhalefet partilerinin kahir ekseriyetle adaylarını belirlediği bu süreçte Ak Parti ilimiz Elazığ da dâhil olmak üzere henüz adaylarını belirlemiş değil. Belli ki adayların belirlenmesinde kazanmak adına çok itidalli davranılıyor. Duygusal ve kişisel yaklaşımlardan uzak, daha çok pragmatist bir anlayışla genel anlamda “hedefe en kolay şekilde nasıl ulaşırım” düşüncesi hâkim.

Türkiye’yi on altı yıldır aralıksız yöneten Ak Parti gibi önemli bir siyasi hareket için doğru olanda buydu zaten. Popülizmden arınmış, hizmet aşkıyla politikalar üreten, kişilerden ziyade ülkenin ve toplumun arzu edilen refah standartlarını yakalamak için yakın ve uzak hedeflere nasıl ulaşılacağına dair siyaset anlayışına yaslanması bir siyasi hareket için en üst seviyedeki toplumsal faydayı profesyonelce gözettiğinin önemli bir aşamasıdır.

Yaptığım gözlemler ve izlenimlerime göre özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere metropol kentlerde muhafazakar oyların bir havuzda toplayabilen adaylar üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bu anlamda ittifaklar kurularak dağılan küçük ölçekli oyların toplanması hedefleniyor. On altı yıldır iktidarda olan bir siyasi hareket elbette seçmende bir yorgunluk ve farklı arayışlar algısı oluşturdu. Ama şu da bir gerçek ki on altı yılda bu ülke doksan yılda ulaşılamayan hedeflere ulaştı. Türk halkına ve seçmene bunlar iyi bir şekilde anlatılırsa sorun yaşanmayacaktır diye düşünüyorum.

Gelelim ilimiz Elazığ ile ilgili yerel seçim öngörümüze.

Kamuoyu algısını iyi gören biri olarak şunu açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki Elazığ’da Ak Parti belediyesi ve dolayısıyla Belediye Başkanımız Mücahit YANILMAZ az önce ifade ettiğim gibi aynı Ak Parti’nin Türkiye’ye yaptığı makro düzeydeki hizmetleri Elazığ’ımızda gerçekleştirmiştir. Elazığ’ı, YANILMAZ öncesi Elazığ ve YANILMAZ sonrası Elazığ olarak ayırmak gerekir. Başkanın hizmetlerini saymakla da bitiremeyiz.

Aday belirleme süreci arefesinde şehrimizde kahvehanelerde, iş yerlerinde, dost ve arkadaş meclislerindeki sohbetlerde genel kanı Mücahit YANILMAZ Başkan’ın en az bir dönem daha devam etmesi yönünde. Elbette aday adayları hepsi de birbirinden değerli ve hizmet aşkıyla dolu. Ancak yapılan ve hali hazırda devam eden hizmetlere bakıldığında istikrarın devam etmesi siyasetin doğası gereğidir. Gidişatı bozmak, kesintiye uğratmak ne Ak Parti’ye ne de Elazığ’ımıza bir şey kazandırır.

İlimizde hiçbir koşulda aday olması istenmeyen isimler üzerinde siyasi laboratuvarlarda ısrarla sonuç alınmaya çalışıldığı sohbetlerde günün konusu olmuş artık.

Bu siyasi labaratuvar çalışmasına veciz bir sözümle cevap vereyim o zaman...

“Hükümdar kibirli ve bilgisiz ekabirleri temsilci olarak atama hatasına düşürülmemelidir. Zira onlar hükümdarın aynasıdır.”

Eğer bir şehirde bazı siyasi şahıslar halka rağmen bulunduğu konumda tutuluyorsa, bu kişi üzerinden sürekli şehirde birlik, beraberlik ve kardeşlik zedeleniyorsa, en önemlisi de tartışmalı bir siyasi figür ise yapılacak en basit ve sonuç alıcı hareket o kişiyi mevcut siyasi hareketin dışına itmek ve tartışmalara nokta koymaktır.

Elazığ kamuoyu, arzu etmediği bir adayın dayatılması halinde başka arayışlara gireceğini yüksek sesle dillendirmeye başlamış görünüyor. Özellikle muhalefetin en güçlü cephesinden Prof. Dr. Bilal ÇOBAN Hocamızın aday gösterilmesi iktidar cephesinde adayın tartışmalı bir aday olmaması gerektiği tezini güçlendiriyor. Zira Bilal ÇOBAN Hocamızda en az sağır sultanın bildiği o malum şehir efsanesi gerçekleşirse seçimi kazanacağını da çok iyi biliyor.

Bizden söylemesi…

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı 4534 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 28 Yorum
 • HAYDAR
  1 yıl önce
  HALK GÜRGÖZENİN İSTİFASINI BEKLİYOR. AMA ÇEVRESİ VE KENDİSİ DİRENİYOR. BAŞKAN ETİK DAVRANIP İSTİFA ETMELİDİR. BOŞUNA DİRENİYOR. YA BAŞKAN ADAYI OLMAYACAKTI YA DA ADAY OLDUKTAN SONRA İSTİFAYI DA ERDEM KABUL EDECEKTİ. GENEL MERKEZ BUNU GÖRMELİ...
 • KENAN BUDAK
  1 yıl önce
  AK PARTİ ELAZIĞ İL TEŞKİLATI TEMAYÜL GEREĞİ İSTİFA ETMELİDİR. ETİK OLAN DA BUDUR...
 • mehmet topsakal
  1 yıl önce
  ak parti elazığ teşkilatı bu saatten sonra istifa etmelidir. hala ne duruyorlar...
 • ayten duman
  1 yıl önce
  YANILMAZ BAŞKAN GENEL MERKEZDE ÖNEMLİ BİR GÖREVE GİTTİ. YİNE ŞEHRİMİZ KAZANDI. ŞAHİN BEY DE HALKEN BÜYÜK DESTEĞİYLE SEÇİLECEKTİR. AMA TEŞKİLAT İSTİFA ETMELİ.
 • ahmet
  1 yıl önce
  beyler herşey rayına oturuyor işte. adayımız şerifoğulları. mücahit başkan da genel merkezde. şeir için büyk kazanım.
 • HASAN KAYA
  1 yıl önce
  MÜCAHİT BAŞKANIN ADAY GÖSTERİLMEMESİ İÇİN ÇABA GÖSTEREN TAYFA DA KAYBETTİ. PALU SİYASETİ KENDİ AYAĞINA OYNADI. ELAZIĞ GÜZEL HİZMETLER GÖRDÜ BAŞKANDAN. ALLAH VAR. ÖNCEKİ DÖNEMDE İŞE GİTMEYEN BELEDİYE ÇALIŞANLARI TAKIR TAKIR MAAŞ ALIRKAN ÇALIŞAN PERSONELE AYLARCA MAAŞ ÖDENMEDİĞİNİ HEPİMİZ BİLİYORUZ. UNUTTUNUZ MU? MÜCAHİT BAŞKANLA BERABER BU BANKAMATİK PERSONELLERİN GÖREVİ SONLANDIRILDI. HERKES BİRİKMİŞ MAAŞINI ALDI. MAAŞLAR DÜZENLİ ÖDENMEYE BAŞLANDI. BELEDİYENİN ESNEFA BORCU YÜZÜNDEN İCRALIK OLDUĞUNU BİLE UNUTMADIK. MÜCAHİT BAŞKANIN ALEYHİNE OLANLAR AK PARTİLİ DEĞİLDİ... AKP LİLERDİ. AMA ONLARA DA NASİP OLMADİ. ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI BU TEŞKİLATLA SEÇİME GİDEMEZ. TEŞKİLAT İSTİFA ETMELİ. DOĞRUSU DA BU. BASIN TOPLANTISINDA CANLI TANIĞI OLDUK YÜZLERİNE YANSIMIŞTI DUYGULARI.
 • Bolu Beyi
  1 yıl önce
  TATAR BEYİ ÖYLE ANLAŞILIYOR Kİ DÖRT YIL ÖNCEKİ ELAZIĞIN HALİNİ GÖRMMEMİŞ. İNSANLARIN GİDECEK PİKNİK ALANLARI YOKTU BE. BELEDİYE ÇALIŞANLARI KEYFİNCE İŞE GİDİYORDU. YAHU GAZİ CADDESİNDE PARK PARASI, İZZETPAŞA CAMİİ WC SİNE TUVALET PARASI VERMEKTEN USANMIŞTIK. UNUTTUNUZ MU?
 • Hüseynikli Sait
  1 yıl önce
  BU TARTIŞMALIR ARTIK BİTTİ. ADAYIMIZ ŞAHİN ŞERİFOĞULLARIDIR. BU ANDAN İTİBAREN SEÇİME ODAKLANIP ŞAHİN BEYİ BAŞKANLIK KOLTUĞUNA OTURTMALIYIZ. HİZMETLER KALDIĞI YERDEN DEVAM ETMELİ.
 • zeynel bey
  1 yıl önce
  yüreğine sağlık. bundan daha güzel nasıl anlatılabilirki elazığdaki ayak oyunları.
 • TatarBeyi
  1 yıl önce
  Bolu Beyi kardeşime cevap yüksek yerden geldi.
 • Hasan Atalay
  1 yıl önce
  AK PARTİ İL TEŞKİLATININ DESTEKLEDİĞİ KİŞİ ADAY GÖSTERİLDEYDİ SEÇİM KAUBEDİLİRDİ. YAZAR ÇOK ÖNEMLİ BİR UYARI YAPMIŞ. NİTEKİM UYARILAR DİKKATE ALINMIŞ Kİ TEŞKİLATIN İSTEDİĞİ AMA HALKIN İSTEMEDİĞİ ADAY GÖSTERİLMEDİ. MÜCAHİT BEYLE DEVAM EDİLMELİYDİ. AMA ŞAHİN BEY ŞEHRİN ORTAK ADAYI OLDU. YÜKSEK Bİ OY ALARAK SEÇİLECEK. BÖLGESEL DENGELER YAVAŞ YAVAŞ İLD SAĞLANIYOR. ŞAHİN BEY İÇİN TEŞKİLAT İSTİFA ETMELİ. ÇÜNKÜ RAKİP İDİLER. BU ŞEKİLDE SEÇİME GİRİLMEZ. ETİ DEĞİL DİY E DÜŞÜNÜYORUM. AMA KURTARILMIŞ BÖLGELERİ KİM TERKEDER Kİ. ÇIKAR VARKEN...
 • Asım Bey
  1 yıl önce
  ON NUMARA BİR YAZI. TEK SORUN MÜCAHİT YANILMAZ BİRAZ ÖNE ÇIKARILMIŞ. SONUÇTA BİR TERCİHTİR. AMA ORTADA YAPILAN HİZMETLER VAR AMA.FARUK HOCAMIZ ŞEHİRDE Bİ UYANIŞ MEYDANA GETİRMESİ BU ŞEHİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR. DEĞERİNİ BİLME LAZIM BÖYLE ADAMLARIN.
 • BERKAY DAŞ
  1 yıl önce
  YAZIYI YÖNLENDİRMELE OKUDUM. NİYE YALAN SÖYLEYEM... ADAM OLMASI GEREKENİ YAZMIŞ. KAZANMAK İÇİN FİKİR VERMİŞ Kİ EN AZINDAN MİLLETVEKİLLERİ TOPUN AĞZINA GELMEKTEN KURTULDU.
 • Hamza Keleş
  1 yıl önce
  yahu bunlar bilinen gerçeklerdi zaten ama kimse korkudan dile getirmiyordu. Hani o şehrin önemli silahşörleri pardon kalemşörleri. Gerçekleri söylemekten neden tırsıyorsunuz. Ben söyleyeyim... Çünkü çapınız yetmiyorda ondan. Aha size gerçekler. Bu şehrin günahı boynunuza. Faruk beyi tebrik ediyorum. Ama Mücahit başkanı da kendi teşkilatı yemiştir. Bunu da belirteyim.
 • Pincirikli
  1 yıl önce
  Eleştirel bir yazı ama yol gösterici. İnşallah beklenildiği gibi olur. Henüz resmi bir açıklama olmasa da Şahin Şerifoğulları aday gibi. Hayırlı olsun diyelim.En azından kork*** olmayacak. Yazıda da anlatıldığı gibi Bilal ÇOBAN Beyin karşısında düşündüğü aday olmadı en azından. Bilal beyin işi zor.Şahin bey seçimi rahatlıkla kazanacaktır inşallah.
 • Hatice Katar
  1 yıl önce
  Faruk beyi tebrik ve takdir ediyoruz. Kimsenin konuşamadığı (!) bir zamanda düşüncelerini yükselterek anlatmış. STK lara düşen görevi Elazığ için üstlenmiş, Siyaset kurumunu Elazığspor gibi kaderine terketmeyelim demek istiyor bence. Anlayana tabii ki. Keşke herkes böyle ilkeli olabilseydi.
 • Seda Bozok
  1 yıl önce
  Gerçeği güzel bir anlatımla çok güzel ifade eden bir yazı olmuş. İnşallah Ak Parti Genel merkezi bu uyarıyı öncelikle Elazığ olmak üzere dikkate alır.
 • Pınar Baydilli
  1 yıl önce
  Mücahit başkana haksızlık yapıldı. Aç gözlülük yapanlar yukarılarda karaladılar başkanı. Ama üzerlerine devrildi.Allahin hesabını unuttunuz değil mi? Çıkarları için çalışan bir başkanı yiyenler. Yatacak yeriniz vallahi Yok. Faruk hocam olmasa sizin bu kirli hesaplarınızı bozacak yürekli adam da yok ya bu memlekette. Aydın adamlar sesini yükseltir. Tebrikler hocam.
 • Kavaklı Halil
  1 yıl önce
  Mücahit başkanla devam edilmeliydi... Güzel hizmetler yapılıyordu. Ama Şahin Serifoğulları tercihi de isabetli oldu. En azından şehir güvenli ellerde. Ya öbür tercih olsaydı. Şükürler olsun.
 • Kavaklı Halil
  1 yıl önce
  Mücahit başkanla devam edilmeliydi... Güzel hizmetler yapılıyordu. Ama Şahin Serifoğulları tercihi de isabetli oldu. En azından şehir güvenli ellerde. Ya öbür tercih olsaydı. Şükürler olsun.
 • Baskilli
  1 yıl önce
  Şahsen şunu ifade etmeliyim ki Faruk bey yazıları ile yerel seçim sürecinde herşeye rağmen duyarlılık göstererek Elazığn menfaatleri için önemli bir uyanış oluşturmuştur. Mücahit Yanılmaz in devam etmesi gerektiğini ifade etmesi de önemliydi. Ama siyasette bazen dengeler çok öne çıkıyor. Bölgesel hakimiyetler bazen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Nihayetinde öyle de olmuş. Hocamızı tebrik ediyorum. İlkeli duruşundan dolayı. Psikolojik saldırılara maruz kalacaktır elbette.Ams entelektüel adamlar üslubunu bozmaz. Hocam düşüncelerini söylemektten ve yazmaktan çekinmez. Saygı ve sevgi çerçevesinde her zaman Türkiye\'nin yeniden dirilmesi için düşünce üretir. Meyve veren ağaç taşlanırmış...
 • Memleket Sevdası
  1 yıl önce
  Tam bir entelektüel çıkış. Yazarı kutlamak lazım. Doğruları cesurca ilke ve prensipler doğrultusunda kimseye sataşmadan ancak mesajı ilgili yerlere iletecek şekilde vermiş. Geçmiş yazılarını okursak Faruk beyin birikimli bir entelektüel olduğunu daha iyi anlarız. Kendisine ait olan İnce Bir Düşünce adlı bir şiir kitabı olduğunu da yeni öğrendim. Hocamız tam bir entelektüel çıkışı yapmış. Gerçek memleket sevgisi budur işte. Güçlünün karşısında eğilip bükülmeden doğruları haykırmak...
 • Osman
  1 yıl önce
  Keşke bütün medya mensupları böyle sorumluluk bilincinde olabilse.
 • Bolu Beyi
  1 yıl önce
  Tatarbeyi okuduğu yazıyı anlamamış olacak ki yazıda öncesi ve sonrası ifadesindeki amaç yapılan hizmetlere yapılan vurgudur. Ben de bir Elazığlı olarak yapılan hizmetler bağlamında Mücahit başkan kendisinden öncekillere göre oldukça başarılı hizmetlere imza atmıştır. Hakkını teslim etmek lazım. Duygusal yaklaşımlar yaparsak kör ve sağır oluruz.
 • TatarBeyi
  1 yıl önce
  \" Elazığ’ı, YANILMAZ öncesi Elazığ ve YANILMAZ sonrası Elazığ olarak ayırmak gerekir. Başkanın hizmetlerini saymakla da bitiremeyiz.\" Bu lafı diyebilmek için EDERİ bilmek lazım. Eder ne demek. Yani hizmetin fiyat olarak karşılığı demek. Yani beş sene evvelki Elazığ\'ın yanına bir Elazığ daha konmuş he. Peki ciğer nerde.
 • Selman Karataş
  1 yıl önce
  Mücahit Başkan\'ın şüphesiz çok önemli hizmetleri oldu ama süreçte çok yıprandı kiride var sabunuda artık yerini genç ve dinamik yeni yüzlere bırakma vakti geldi
 • MÜSLÜM ÇELİK
  1 yıl önce
  Yine saydırmışsın
 • Orhan karadag
  1 yıl önce
  Sayın baskanimizla durmak yok yola devam inşallah

Son Yazılar