BİR MÜSLÜMAN İÇİN FİLİSTİN NE İFADE EDİYORSA BOSNA'DA...
Faruk YILDIZ

Faruk YILDIZ

BİR MÜSLÜMAN İÇİN FİLİSTİN NE İFADE EDİYORSA BOSNA'DA AYNI ŞEYİ İFADE ETMELİDİR

18 Ekim 2018 - 11:59 - Güncelleme: 18 Ekim 2018 - 13:52

Elazığ Belediye Kültür Merkezinde Aliya İzzetbegobiç'i anma programında Saraybosna Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Cemaluddin  Latîç Hocamızı ve 20. Dönem Refah Partisi,  21. Dönem  Fazilet Partisi ve 22. Dönem Ak Parti Milletvekili Dr. Hüseyin Kansu Hocamızı dinledik. Belediye Başkanımız Sayın Mücahit YANILMAZ Beye böylesine güzel ve anlamlı kültürel faaliyetler düzenlediği için ayrıca teşekkür ediyorum. Şehrin sadece fiziksel manada değil, manen de sorunları olduğunun farkında olması gelecek adına bizleri umutlandırıyor.
 

Kendini geliştirmek, ufkunu açmak ve bakış açısını değiştirmek isteyen her bireyin istifade etmesi gereken bu tür etkinlikler ilimiz açısından büyük bir şans olarak görülmelidir. Önyargılarımızdan arınmak ve empati yapmak adına böylesi organizasyonlara bu şehrin çok ihtiyacı var.
 

Bir toplumun medeniyet arzusu harekete geçmediği sürece değişim imkânsızdır. Değişim de entelektüel birikime sahip bilge şahsiyetlerin dokunuşuyla mümkündür.
 

Kaybolan, unutulan, tarihin sayfalarına hapsolan bir medeniyetin yeniden ayağa kalkması için İslam coğrafyasının bütün sathında münevverlerin kıymet görmesi, medeniyetimizin ve toplumumuzun yeniden güneşi olarak değer bulması adına bu ümmetin yeni İbni Rüşdlere, Kindilere, Gazalilere, Farabilere, İbni Sinalara, İbni Arabilere, Aziz Sancarlara ihtiyacı var.
 

Bu değerlerin ortaya çıkması elbette yetmez. Önemli olan bu değerlere önem atfetmek, toplum içinde önemli bir misyon ve statü yüklemektir. Bunu yapacak olan da hükümdardır.
 

Bir hükümdar yada yönetici şehrin, ülkenin yada toplumun münevverlerine değer veriyor ve bir misyon atfediyorsa unutulan o medeniyetin yeniden inşası da çok yakındır elbette.
 

Şehirler ve toplumlar bilgelerin yokluğunda gecenin karanlığına hapsolur, onların varlığında ise güneş gibi aydınlanır.
 

Evet! Şehrimizi, Elazığ’ımızı güneş gibi aydınlatan, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in yoldaşı, Yusufiye Medresesinde talebesi, Bosna milli mücadelesinin yapı taşlarından biri olan Prof. Dr. Cemaluddin   LATÎÇ’ten ve Aliya İzzetbegoviç'in yakın arkadaşı  ve  kendisi de bir Bosnalı olan Dr. Hüseyin Kansu'dan Avrupa'da İslam düşünce akımının mimarı, Bosna'nın kahramanı ve önderi, filozof Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'i dinledik.
 

Cemaluddin LATİÇ aynı zamanda Bosna Milli Marşını yazan şair. Yani Bosna’nın milli şairi. Yakın zamanda bütün şiirlerinin toplandığı divanı yayınlanacak inşallah. Bu divanın tanıtımı için yeniden güzel şehrimiz Elazığ’ımıza geleceği sözünü huzurumuzdu Belediye Başkanımız Sayın Mücahit YANILMAZ Beye verdi. Cemaluddin LATİÇ Hocamla sohbetimizde 1992-1995 Bosna Savaşı yıllarında dönemin Başbakanı Rahmetli Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Hocamızın teşebbüsleriyle ülkemize eğitim almaları için getirilen, beraber Pamukkale Üniversitesinde öğrencilik yaptığım ve şu anda Bosna’da ülkelerinin önemli görevlerinde bulunan hala da görüştüğüm dostlarım, kardeşlerim Saffet Alomerovic’e, Salih Dizdarevic’e, Nasuf Dervisevic'e, Denis Begovic’e, Jasmin Hacıbegovic’e, Sanel Luka’ya ve Emekli Albay Jasmin İmamovic’e selam göndermeyi de unutmadık.
 

Latiç aynı zamanda Eski Yugoslavya döneminde 1983 yılında Aliya İzzetbegoviç ile birlikte İslam davası mücadelesinde tutuklanıp üç yıl özgürlükten yoksun bırakılan on üç kişiden biri.
 

Prof. Dr. Cemaluddin LATÎÇ, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'i anlatırken insanın duygulanmaması mümkün değil. O yılların yakın tanığı biri olarak Aliya İzzetbegoviç her yönüyle tam bir önder. Bugün çok karmaşık bir yönetim şekli  var olsa da bağımsız bir Bosna-,Hersek Devleti var. Toprakların %51'i Boşnak Müslümanların ve %49'u Sırp kontrolünde olan Bosna-Hersek Federasyonu orta vadede bulunduğu coğrafyada yeniden söz sahibi olmak isteyen Türkiye için çok önemli bir değer taşımaktadır. Aliya İzzetbegoviç'in mirası gelecekteki İslam İnanç İmparatorluğu (!) için stratejik açıdan da  oldukça önemlidir.
Evet! Bugün Bilge Kralın varlığında ve sonrasında kendine gelen bir Bosna var.
Program sırasında izlediğimiz VTR’de, Bilge Kral tedavi gördüğü hastanede kendisini ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a huzurunda Bosna’yı ve Bosnalı Müslümanları emanet ettiğini vasiyet ederek kıyamete kadar sürecek en büyük sorumluluk görevini verdiğini yine ümmetin lideri olduğunu gösteren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’dan dinleyerek yeniden şahit olduk.
Bu programın insanın düşünce dünyasında  şunu harekete geçirdiğini farkettim:

İslam İnanç İmparatorluğunun sınırları olmaz. İslam medeniyetinin sınırları bütün dünyadır. Bosna Filistin’dir, Filistin’de Bosna. İslam İnanç İmparatorluğunun yeniden inşası Aliya İzzetbegoviç gibi Bilge Kralların yaydığı ışıkla yeniden yükselebilir. Bunun için düşünce dünyamızın sınırlarını aşmaya ihtiyacımız var.
Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı 2023 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar