BAŞKANLIKLA GELEN ADAMLIK BAŞKANLIK BİTİNCE DE GİDİYOR
Faruk YILDIZ

Faruk YILDIZ

BAŞKANLIKLA GELEN ADAMLIK BAŞKANLIK BİTİNCE DE GİDİYOR

15 Ekim 2019 - 15:10

14/10/2019 tarihinde Elazığ Hakimiyet Gazetesinin yine bu köşesinde yazmış olduğum “Sendikalar ve Sivil Toplum Örgütleri Nereye Koşuyor” başlıkla makale kaleme almıştım.

Makale eski bir sendika yöneticisi ve hala üyesi olarak hem bir öz eleştiri hem de bir eleştiri maksadıyla kaleme alınmıştı.

Sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların kifayetsizliği, sessizliği, yönetenlere karşı menfaatleri gereği biat ve itaat kültürüyle hareket ettikleri, yapılan haksızlıklara karşı sessiz kaldıkları, sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların liyakatli, ehliyetli ve entelektüel birikime sahip kişilerce yönetilmediği minvalinde açıklamalarla eleştirilerimi sıralamıştım.

Bu makale sonrasında yoğunluklu olarak olumlu, yapıcı ve seviyeli eleştirilerin yanı sıra seviyenin düşürüldüğü, derinlikten yoksun, sloganların ve klişelerin arkasına sığınan, eleştiriyi hazmedemeyip saldırganlığı seçen, seviyesini kaybeden sözüm ona eleştiriler de oldu.

En ironik olanı ise büyük bir kitleyi temsil eden bir sivil toplum örgütünün temsilcisinin anlamsız ve seviyesiz ifadeleriydi.

Aslında bu yazıdan sonra meseleden kendilerine bir pay çıkarıp düşüncelerini usturuplu ve seviyeli bir şekilde dile getirenlerin de irdelenen konuyu anlamış olmaları bizleri ziyadesiyle sevindirdi.

Misyonunu kaybetmiş bir sivil toplum örgütünden elbette kimse bir şey beklemiyor.

Ancak birey ve toplum olarak bizler bazen gereğinden fazla anlam yüklüyoruz sivil toplum örgütlerine ve yöneticilerine.

Kendilerine ait tek bir fikri olmayan insanları gözümüzde çok fazla büyütüyoruz.

Bizi bir insanın iyi bir insan olması ilgilendirmiyor.

Bizi bir insanın topluma verdiği maksimum fayda ilgilendiriyor.

Haksızlıklara karşı sesini yükseltiyor mu?

Toplumun vicdanının sözcüsü olabiliyor mu?

Bulunduğu sivil toplum örgütünü, sendikayı temsil edecek yeterli donanıma, birikime, derinliğe sahip mi?

“Efendim bu sayılan özelliklerin hiçbiri yok ama çok iyi bir insan!”

Efendiler, biz Mahkemeyi Kübra’da değiliz, toplumun vicdanının sözcülüğünden söz ediyoruz.

Örneğin sivil toplum örgütleri ve sendikalar görevini layıkıyla yapmış olsalardı ilimizin en önemli değeri olan Fırat Üniversitesi’nin çok değerli rektörümüz Prof. Dr. Kutbettin DEMİRDAĞ’a bakanla hoş olmayan o polemik yaşatılmazdı.

Sivil toplum yöneticilerinin görevi siyasetçilerle ve bürokratlarla protokollerde oturup resimlere poz vermek değil, yapılan haksızlıkları, adaletsizlikleri, hatalı uygulamaları açıklamalarıyla kamuoyunun dikkatine sunmak ve bu uygulamaları yapanlara geri adım attırmayı sağlayabilmektir.

Unutmayalım ki bu toplum makam, mevki ve sermayemize göre bize saygınlık ve itibar yüklüyor. Onun için sivil toplum ve sendika yöneticileri bu ayrıntıyı bir motto olarak benimsesinler istiyorum.

Umarım ne demek istediğimiz anlaşılmıştır.

Hülasa; iki veciz sözümle meseleyi özetlemek istiyorum.

“Asıl dava adamı hakikati muhataplarına yerinde ve zamanında yüzüne karşı haykırandır. Her şey değersizleşip yok olunca haykırmak dalkavukluğun en dip halidir.”

“Birileri üzülmesin diye hakikati söylemekten vaz mı geçeceğiz?

Yarattığımız krallara “çıplaksınız” demeye dilimiz varamıyorsa o zaman kalabalıkların(!) borazanlığına soyunmaktan vazgeçebilme erdemini de gösterelim.”

Zamanın önemli bir düşünürü der ki; “sürahi eğilir bardak değil, derin olan dolu olan usta olan boyun büker, çırak değil.

Kalın sağlıcakla.

 

 

Bu yazı 1303 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • AYŞE DURU
  1 yıl önce
  ADAMLAR SİZİN BIRAKTIĞINIZ ENKAZI TOPARLIYORMUŞ. SİZ BU SENDİKANIN BAŞKANLIĞINI NE ZAMAN YAPTINIZ VE KİMİNLE YAPTINIZ? HABERİMİZ YOK! ZAVALLI NASIL SALDIRACAĞINI BİLEMEMİŞ, İYİCENE BATIRMIŞ KENDİNİ YUSUF TAHA SARIGÜL.
 • MURTAZA BİLİR
  1 yıl önce
  MEMUR-SEN İL TEMSİLCİSİ VE EĞİTİM BİR SEN ŞUBE BAŞKANI İBRAHİM BAHŞİ\'NİN VE YÖNETİMİNİN BU YAZIYI ÜZERLERİNE ALIP KENDİLERİNİ SUÇLU İLAN ETMELERİ VE SAVUNMAYA GEÇMELERİ ÇOK KOMİKTİ. YAZILAN YAZILARDA GENEL BİR ELEŞTİRİ YAPILMIŞ. BU ARKADAŞLAR NİYE HEMEN ÜZERİNE ATLADILAR Kİ? YAZILARDA İSİMLERİ GEÇMYOR, SENDİKALARI ZİKREDİLMİYOR. BU KADAR DA DENEYİMSİZ OLMAZ BİR STK TEMSİLCİSİ. İBRAHİM BAHŞİNİN KENDİSİNİ SAVUNMAYA GEÇMESİ ÇOK KÖTÜ BİR DURUMDU. KEŞKE YAPMASAYDI. FARUK YILDIZ BEY TUTARLI VE DOĞRU İKİ YAZI KALEME ALMIŞ. BUNA TEŞEKKÜR ETMELERİ GEREKİRKEN SEVİYESİZ BİR YAZI İLE CEVAP VERİLMEYE ÇALIŞILMIŞ AMA ORADA DA İLGİLİ KÖŞE YAZARI KENDİ YETERSİZLİĞİNİ FARKINDA OLMADAN İFŞA ETMİŞ. YAZIK OLMUŞ BU KARDEŞE.
 • KOVANCILAR
  1 yıl önce
  ÜSLUBUNUZU KAYBETMEDEN YAPMIŞ OLDUĞUNUZ ELEŞTİRİLERİNİZDE HAKLISINIZ. İSİM VERMEYEREK MESAJIN DOĞRU YERE GİTMESİ DE AYRI BİR BAŞARI. ÇÜNKÜ İBRAHİM BAHŞUİ\'NİN ÇIKIP TVDEN CEVAPLAR VERMEYE ÇALIŞMASI(!) BUNUN GÖSTERGESİ. TEBRİK EDİYORUZ, HERKES PAYINA DÜŞENİ ALMIŞTIR.
 • Hatice
  1 yıl önce
  eğitimBir Sen önceki yazınızn üzerine atlayarak kendini deşifre etmiş. Suçu üstlenmek bu olsa gerek. Onlara rehber olmakla hata ediyorsunuz. Bırakın ne halleri varsa görsünler. Kimse onları dinlemiyor. Beklenti içinde olanlar hariç.
 • Sendikalı Öğretmen
  1 yıl önce
  Hocam bir gerçeği yüksek sesle dile getiridiğiniz için tebrik ederim. Size hakaret eden hangi sendika başkanı ise çapını göstermiş. Dediğiniz gibi yetenekli olsaydı bu cehaleti gösterir miydi? Özgürlüğü, adaleti hakkı savunma iddiasında olan bir STK başkanının düştüğü duruma üzüldük. Kimse derhal istifa etmeli?
 • Eğitimci
  1 yıl önce
  Hocam seviyeli bir yazınıza seviyesiz bir yazı ile cevap verilmiş. Biz biliriz ki siz duruşunuzu ve üslubunuzu bozmazsınız. Bilgelik insanın mayasında varsa gerisi hikaye.

Son Yazılar