AJAN RAHİP BRUNSON OLAYI GELECEKTEKİ STRATEJİLER İÇİN ÇOK...
Faruk YILDIZ

Faruk YILDIZ

AJAN RAHİP BRUNSON OLAYI GELECEKTEKİ STRATEJİLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

15 Ağustos 2018 - 14:02

Rahip Brunson'un serbest bırakılmasına yönelik yapılacak hukuki bir işlem Türkiye'nin ABD karşısında bütün kartlarının çöpe atılması anlamına gelir ve stratejik büyük bir hata olur. Hatırlayınız Türkiye'nin  Münbiç ile ilgili üst perdeden yapılan açıklamaları sonrası ABD Münbiç'te kalıcı şekilde askerlerini bölgede tutmuş ve göstermelik bir devriye mekanizması ile sorunun çözülmüş gibi gösterilmesini sağlamıştı. 
 

Ajan rahip Brunson serbest bırakılırsa maddi ve manevi itibarımız zedelenecek ve en önemlisi de Büyük Türkiye iddiasının sadece bir aldatmacadan ibaret olduğu teyit edilmiş olacaktır. 
 

Büyük ülke gücünü böyle anlarda belli eder.

Büyük liderlerin büyüklüğü vereceği stratejik kararlarla ölçülür.

Ajan rahip Brunson davası hızlandırılıp gerekli ceza verilmeli ve ev hepsinden yeniden cezaevine konmalıdır. Ajan Rahip Brunson'a verilen ev hapsi Türkiye'nin ABD ye karşı kartlarını zayıflatmıştır.

Buna benzer durumlarda hamasetle değil akılla,  stratejilerle hareket edilmesi noktasında insiyatifler alınırsa bütün dünya ve özellikle Batı ve ABD  ülkemizin büyüklüğünün farkına varacaktır.
 

EKONOMİMİZİN KIRILGAN OLMASINI İSTEMİYORSAK ÜRETİM HACMİNİ ARTIRMAK ZORUNDAYIZ

Dövizin olağandışı yükselişi karşısında bazıları heyecanla sevinirken bazıları da savunmaya geçmiş ne yazık ki. Bu ironik durum karşısında ekonomi bakanı da dahil olmak üzere kimse bir reçete sunamıyor.

Ülke ekonomisinin çökmesine seyirci kalıp birbirimizi alt etmeye çalışmak yerine sürdürülebilir bir çözüm önerisi ortaya koymak aklı başında her vatandaşın görevidir. 

Üretim hacmi sınırlı olan bir ülkede böylesi ekonomik sorunların yaşanması ne yazık ki kronik bir ekonomik hastalıktır. Onun için üretim hacmini artırıcı önlemlere bağlı olarak ülkenin omurgasını tarım ekonomisiyle dizayn etmek gerekiyor. Tarım ve  hayvancılık alanında  mikro ve makro düzeyde kısa orta ve uzun vadeli ekonomik programlar genel ekonomi politikalarının ana taşıyıcısı olmadığı sürece montaj sanayi üzerinden ancak geçici ekonomik parametreler elde edilir. Bu da sürdürülebilir bir kalkınma programı için ideal bir çözüm olmaz. Aynı zamanda ekonomide uygulanan politikalar da dışa bağımlı kalınır. 

Çok kırılgan bir ekonomiye sahip olan Türkiye iç politikaya yönelik refleksler geliştirmek yerine dış müdahaleler karşısında kendisini çelik ayaklar üzerinde tutacak tam bağımsız ekonomik politikalar geliştirmek zorundadır. 

Tarım ekonomisi dinamiklerini harekete geçiremediği sürece bugün yaşanan döviz yükselişine benzer ekonomik buhranlarla yüzleşmeye devam edecektir. 

Bugün köyünü, topraklarını daha iyi yaşamak için terkeden aynı şekilde topraklarını ekip biçmeyen büyük bir kitle ile karşı karşıyayız. Bu durumun iyileştirilmesi için yeni politikaların geliştirilmesi gerekiyor. 

Üretim gerçekleşmediği sürece ihracat ithalat dengesi sağlanamaz. Bu dengeyi sağlamak için  yeni pazarlara yönelmek ve bu pazarlara hakim olacak ekonomik stratejiler geliştirmek ülkeyi yönetenlerin temel görevidir.
 

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı 2747 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar