LOJMAN KENTİ OLDUK  
Erol KARA

Erol KARA

LOJMAN KENTİ OLDUK  

28 Temmuz 2020 - 12:52

Yaraları kaşıyarak gündemi yangın yerine çevirmek istemiyorum. Zaten bununda kimseye bir yararı yok...  

Elazığ ‘da yaşanan 24 Ocak depremi sonrası kabul etmek gerekir ki, şehrin yüzde 30’u yıkıldı. 

 

Lakin, 24 Ocak sonrası kasırga tufan hala dinmedi. Deprem sonrası afetzedelere ne kiralar zamanında ödendi. Ne, evleri orta hasarlı olan vatandaşlarımızın belirsizliği netleşti. 

 

Tam bir bilgi kirliliği halen devam ediyor.  

Daha doğrusu vatandaş soruları cevaplayacak yetkili bulamıyor. 

Binlerce vatandaşımız halen evsiz.  

Kimisi konteynırda, kimisi köyde, kimisi başını sokacak küçük evlerde umutsuz bir bekleyiş içinde. 

 

Böylesine hassas bir konuyu siyasi arenaya çekerek tartışmaya ve halkı kutuplaştırmaya çekme gibi bir niyetim yok. 

Ama yaklaşan kış ayı ile yine vatandaşın mağduriyeti devam edecek. TOKİ’lerin bir kısmı belki erken teslim edilir ama, geriye kalanlar kış’ı nasıl geçirecek Allah bilir. 

 

Hükümet TOKİ kanalı ile şehre binlerce konut kazandıracak ama, şehri de lojman şehri yapmadı kimse diyemez.  

Bakınız; Deprem sonrası devletin himayesi ile TOKİ hazırlıklara başladı ama, TOKİ’ nin sunduğu fiyat aralığında özellikle emekli ve dar gelirliler için hiçbir iyi niyet görmediğimi belirtmek istiyorum. 

 

Deprem’den zarar gören Mahallelerden biri olan Abdullahpaşa bilindiği gibi emekli mahallesi olarak bilinir. TOKİ’nin emekliler için çıkardığı en düşük ev maliyeti ise daha şimdiden 300 Bin lira olarak konuşuluyor.  

Emekli ve dar gelirliler nasıl ödeyecek? Bunun hesabını yapan yok. 

 

Öyle ise Devletin vatandaşa verdiği veya sunduğu nimetten bahis etmek mümkün mü? 

Evet kış yaklaşıyor. TOKİ’nin yaptığı evler halkın beklentisini karşılamadığı yolunda bilgiler geliyor. Projelerin tatmin etmediği söyleniyor.  

Elazığlı afetzedelerin tek beklentisi TOKİ kanalı ile yapılan evlerin Cumhurbaşkanı tarafından fiyat indirimi yapılarak dar gelirliye müjde verilmesi yönünde. 

15 Ağustos da sayın Cumhurbaşkanımız Elazığ ‘a teşriflerinde  benim beklentim bu yönde. Eğer afetzedeler için yapılan TOKİ’lerde yüzde 40 gibi bir indirim yapılırsa o zaman vatandaş derin bir ohh çeker. 

Aksi halde, Deprem’den ve Pandemi’den zarar gören afetzedelerin işi Allaha kaldı. 

 

Selam Dua ve Bilgi ile kalın. 

 

Bu yazı 917 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Alperen BOZKURT
    2 ay önce
    Şu anda askıda olan imar revizyon planı ile belediye Abdullahpaşa Mahallesi ‘ne 8 kat verseydi bahsettiğiniz mağduriyetlerin bir çoğu olmayacaktı. Yerel ve ulusal şirketler çok daha uygun şartlarda hak sahiplerinin mağduriyetini giderecekti.Emekliler, dar gelirliler, mülk sahipleri mutlu olacaktı ancak TOKİ müteahhitleri mağdur ! olacaktı. Tabi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ buna müsaade etmedi. 5 kat ile sınırlı tutup sadece kendi istedikleri planı uygulamaya geçirdi ve baraka gibi evlere 300 bin küsür fiyat biçti. TOKİ müteahhitleri mutlu ve daha da mutlu olmak için şantiyelerini kurdular, tek tip evleriyle depremzedelerin ve şehrin geleceğinin umudunu yok etmeye hazırlanıyorlar.

Son Yazılar