İL GENEL MECLİSİNDE DAVARO FİLMİ REPLİKLERİ!
Cengiz GÜLAÇ

Cengiz GÜLAÇ

İL GENEL MECLİSİNDE DAVARO FİLMİ REPLİKLERİ!

09 Mart 2020 - 11:15

            Türk sinemasının yüz akları rahmetli Kemal Sunal’la Şener Şen’in başrollerini oynadığı “Davaro” isimli filmi izlemeyeniniz yoktur. İsterseniz kısaca filmin konusunu hatırlayalım…

            Kemal Sunal (Memo) ile Şener Şen (Sülo) arasında kan davası vardır. Memo’nun evleneceği gün Sülo afla cezaevinden çıkar. Toplumsal baskı yüzünden Memo Sülo’yu öldürmeye karar veriri ama bunu yapacak birisi değildir. Kurnaz Sülo bir oyun tertip eder, Memo kanını yerde bırakmamış gibi görünür ama Sülo da ölmez.

            Memo gerdeğe bile giremeden jandarmalar alıp götürür. Yolda eşkıyalar arabayı durdururlar. Memo’yu da yanlarına alırlar. Kurnaz Sülo da beraber gider. Memo artık namlı bir eşkıyadır. Köye Canosunu görmeye gittiğinde şerefsiz ağanın ihbarıyla tüm eşkıyalar ölür ve Memo cezaevine girer.

            Eşkıyaların liderinin sakladığı paraların yerini Memo bilmektedir. Sülo Memo’yu cevaevinden kaçırır. Paralarla ne yapacaklarını hayal ederler. Sülo lahmacun fırını açmayı düşünür.

            Bir akşam birlikte içerlerken Sülo Memo’yu sarhoş edip paralarla kaçar. Memo sefil bir hayat sürerken Sülo paraları çatır çatır ezer.

            Sülo yine bir gün paraları kadınlarla pavyonda yerken Memo tesadüfen Sülo’yu yakalar. İşte tamda filmin bu kısmında aklıma İl Genel Meclisinde torpilli işe alımlar geldi!

            Gelinini, kızını, oğlunu, bilmem neyini sessiz sedasız torpille işe alan meclis üyelerinden birisi meseleyi şöyle anlatıyormuş:

            “Aslında mevzuatta bize birer tane yakınımızı işe alma yetkisi verilmiş! Tabi biz bunu dillendiremiyoruz!”

            Meseleyi Davaro filmiyle kaldığımız yerden devam ettirecek olursak…

            Yanında dört kadınla eylenirken yakalanan Sülo’nun yapacağı her izah pişkinliğin son raddesi olacaksa da, Sülo Memo’yu şöyle ikna etmeye çalışıyor:

Memo: Senin ne işin var burda?

Sülo: Şeyyy, iş gonişirdik de! Şu benim lahmacun fırını var ya, işte bu argadaşlar fırında çalışacak, ben de anlaşmaya çalışıyordum!

Memo: Argadaşlar fırında mı çalışacak?

Sülo: Hee!

Memo: Bu kıyafetle mi çalışacaklar?

Sülo: Ee mevsizm sıcag da!

Memo: Daha çıplak çalışsınlar şöyle donla filan! Ula beni iyice keriz belledin he!

            Sülo’nun kurnazlıkta zorladığı sınır Memo’nun saflığına bile fazla gelmişti! Memo bile bu izahı yememişti.

            Şimdi bizim lahmacun fırınında olmasa da, İl Özel İdaresi bünyesinde çalışacak olan torpilli beyzadelerin kıymetli babalarının izahı Sülo’nun kurnazlığını bile aşmaya başladı!

            Neymiş efendim? İl genel meclisi üyelerinin, yani Süloların birer yakınını işe alma yetkisi varmış!

            Davaro sadece bir filimdi. Komik olan hakikat değil, kurguydu. Ama milleti davar yerine koyup, lahmacun fırınında çalışacak arkadaşlar yalanından daha ucuz gerekçeler uydurmak bu şehrin söz de kahramanlarının hakikati olmuş!

            Hakikatlerimiz de trajikomik sefaletimizin ucuz birer sahnesi olmuş!

            Unutmadan, filmde Sülo’nun gömülme sahnesi vardı, hatırlıyorsunuzdur. Hani Sülo’yu gömerken kıbleyi hesaba katmamışlardı da hortum Sülo’nun kıçına giriyordu! Sülo da mecburen mezardan kalkmak zorunda kalıyordu.

            Bu hortum niye hep bize giriyor, bir anlasam!

 

Bu yazı 2790 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar