HIRSIZLARIN HIRSIZLARA HIRSIZ DEDİĞİ YERDE İMARI KONUŞMAK!
Cengiz GÜLAÇ

Cengiz GÜLAÇ

HIRSIZLARIN HIRSIZLARA HIRSIZ DEDİĞİ YERDE İMARI KONUŞMAK!

24 Şubat 2020 - 13:47

   Yaşadığımız deprem bana şunu gösterdi:

            “Bu şehirde mesleki bilgisi en az olan, en yetersiz olan, her önüne gelenin farklı konuştuğu meslekler inşaat mühendislikleri, mimarlıklar ve şehir plancılarıdır!”

            Hepsinden özür dilerim ama hakikat böyle.

            Bu sonuca nasıl mı vardır? Anlatayım…

            2016 yılında Elazığ ili genelinde revize imar planı yapıldı. O gün, deprem bölgesindeki bir ilin imarı nasıl olur, medeni ülkelerde insanlar imarlarını nasıl yapar, trafik nasıl rahatlar, yeşil alanlar, sosyal donatı alanları nasıl arttırılır gibi soruların cevabını aramak yerine, kim rant alıyor onun peşine düştük.

            Sonra bir deprem oldu. Bu sefer en azından ortak bir doğruda buluşuruz diye düşünmeye başlamıştım ki… Birisi çıkıyor bitişik nizamdan bahsediyor, birisi çıkıyor ayrık nizamdan bahsediyor. Birisi ada bazlı imarın doğru olduğunu söylüyor, birisi parsel bazlı imarın doğru olduğunu anlatıyor. Birisi yüksek katın ihanet olduğunu söylüyor, birisi düşük katın şehrin geleceğini bitireceğini söylüyor…

            Aga siz ne diyorsunuz, bir karar verin artık!

            Hanginize inanalım? Bu işin bilimsel bir analizi yok mu?

            Hadi profesyonel mesleği imamlık olan veya olmak zorunda olanların jeolog, mühendis, mimar, eğitimci, fütürist vs olduğu bir ilde yaşamaya alıştık da, aga işin ehli olan, profesyonel mesleği şehirlerin imarı olan sizler bile ne dediğinizi bilmiyorsunuz!

            Belediye meclis üyesi olmak için etek öpen, araya bin tane adam koyan, aday olamayınca intikam duygusuyla başımıza şehir planlama uzmanı kesilenlerin çelişkilerine hiç girmiyorum bakın!

            Hatta imarı katlettiler diyen bu kişilerin imarın katledilmesine katkılarının nasıl olduğunu, imar komisyonlarından daha önce kaç dosya geçirdiklerine girmeyi geçtim, imasında bile bulunmuyorum!

            Herkesin kafası karışmış durumda. Kimse işin doğrusunu bilmiyor. Konuşması gerekenler konuşsun diyoruz ama onlar da sanki senden benden daha fazla işe yabancı!

            Hepimizin kafasının çalıştığı tek mevzu var. Rant meselesi!

            Hırsızlar hırsızlara hırsız diyor! Veya, konjonktürel olarak dürüst olan hırsız adayları aktif hırsızlara dürüstlük satıyor! Dürüst görünen hırsız adayı çalamadığına hayıflanıyor, hırsız ise çaldıklarına fetva ayarlıyor! Aktif hırsız eski hırsıza puştluk yapma sen daha önce az mı yedin derken eski hırsız da yeni hırsıza; sen hele bir dur, nasıl olsa ben bir nazır kızı daha alırım diyor!

            Bu arkadaşların zinasının guslünü almak da bizlere düşüyor!

            Sevgili Zülfü Bal, haksız mıyım? Lütfen cevap ver!

            Rica ediyorum bizi uğraştırmayın. Şu imar meselesinde artık ortak bir yol bulun. Depreme uygun bir şehir nasıl inşa edilir, bize izah edin.

            Belediye Başkanı Sayın Şahin Şerifoğulları kenara geçmiş hırsızların atışmalarını izliyor! Ancak dikkat etmeli. Zira sahip olunacak en zor şeye sahip. Dürüstlük! Üç beş puştun atışmasında yanıltılmamaya özen gösterip, doğru kararları vermeli…

             Ve son olarak…

            Güzel ülkemde ve nadide şehrimde…

            Neden en büyük geçer akçe cehalettir? Neden en büyük lüks cehalettir? Neden cahillere bu kadar çok prim verilir?

            Cehalet, cahile belirli bir saçmalama konforu sağlar, kabul ediyorum ama cahilin sözünün bilginin önüne geçmesine bir anlam veremiyorum!

            Neyse, depremin acısı mı daha büyük yoksa cahilin zulmü mü daha büyük, karar veremedim!

            İmarcılar! Siz de bir karar verin artık!

Bu yazı 2951 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ahmet oncu
  9 ay önce
  Prof naci gorur her ilde deprem ile ilgili imar toplantilarina beni çagirdilar diyor. Elazig hariç. Gerisini konuşmaya gerek varmi. Navi gorur zemin arti 2 kattan fazla fay hattina ev yapan elaziga ihanet diyor..nokta
 • Seval çoban
  9 ay önce
  Çok doğru, kesinlikle katılıyorum size.
 • Nihat Baş
  9 ay önce
  Sayın Cengiz bey allah razı olsun çok güzel İstanbul dan 05304411173

Son Yazılar