DUBAİLİLERİ KİMLER İSTEMİYOR?
Cengiz GÜLAÇ

Cengiz GÜLAÇ

DUBAİLİLERİ KİMLER İSTEMİYOR?

07 Mart 2018 - 15:02

Dubaili yatırımcılarla ilgili bir iki kelam etmenin zamanı geldi sanırım…

            Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın şahsi uğraşlarıyla bir grup Dubaili iş adamı yatırım yapmak için Elazığ’a gelmişti. Bir otelde basın toplantısı yapıldı. Toplantıya sadece televizyonların genel yayın yönetmenleriyle gazetelerin imtiyaz sahipleri çağrıldığı için toplantıya katılamamıştım. Toplantının detaylarını haberleştirildiği kadarıyla biliyorum.

            O toplantıdan sonra öğrendik ki Fırat Üniversitesi yetkilileri bazı çekincelerini dile getirmişler. Konuyu merak ettim ve Sayın Rektörümüz Kutbeddin Demirdağ ile görüştüm. Aldığım bilgilere bakınca üniversitenin çekinceleri mantıklı gibi duruyordu.

            Daha sonra Vekillerimiz, Valimiz ve Rektörümüz Ankara’da konuyla ilgili bir toplantı yaptılar. Öğrenebildiğim kadarıyla o toplantıda üniversitenin itirazları da dikkate alınıp orta bir yolda anlaşıldı. Hepimiz de bu durumdan mutlu olduk, yabancı yatırımcıların Elazığ’a gelme ihtimalinden memnuniyet yaşadık.

            Sonra mesele hiç konuşulmadı. Ne olacak, ne zaman gelecekler, gibi sorular sorulurken birden bire üniversite senatosu sert bir bildiri yayınlayarak arazi talebinin reddedildiğini duyurdu.

            Mesele konuşulmaya başlanacak galiba derken yine herkes sus pus oldu. Konuşan yok, açıklama yapan yok… Kim savunuyor, kim karşı çıkıyor, bilmiyoruz.

*****

            Düzenli okuyucularım merakın bende genetik bir miras olduğunu bilirler! Üşenmedim, araştırmacı havalı gazeteci edasıyla konuyu araştırdım! Ortaya çıkan manzara hayli ilginç.

            Dubaili yatırımcılar konusunda teyit ettiğim iki olayı sizlerle paylaşmak istiyorum…

            İsimlerini yazmak konusunda onay almadığım için anlatacağım olayda kişi ismi vermeyeceğim. Eğer kendileri isterlerse daha sonra isimlerini yazabilirim.

            Külliye’de bir program sonrası Elazığlı birisi Dubaili yatırımcıları Cumhurbaşkanımıza soruyor. Bu kişi Cumhurbaşkanımıza Elazığ’da bazı homurtuların olduğunu söylüyor. Cumhurbaşkanımız da, “Bir gün havaalanındayken bana geldiler. Ayaküstü konuştuk. Meselenin aslını bilmiyorum. Gelip anlatsınlar…” diyor.

            Bir başka Elazığlı ise İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya meseleyi soruyor. Soylu, “Bu Dubaililer Trabzon’a ne yaptı ki, Elazığ’a da ne yapacaklar?” diye tepki gösterdikten sonra manidar bir şekilde elini sallayıp gidiyor.

*****

            Yaptığım kulislerden anladığıma göre bu Dubaili yatırımcıların istediği arazi konusunda Vekiller, Ak Parti il başkanı süreçten rahatsız. Üniversitenin tavrı artık aleni bir şekilde ortada. Basının içerisinde de ciddi bir bölüm süreci eleştiriyor…

            Ha diyeceksiniz ki üniversite haricinde herkes susuyor! Burası Elazığ azizim, o kadar da tatlı su kurnazlığı olsun!

            Aslında eleştirenler yatırımın gelmesinden rahatsız değiller. Tam tersi herkes de destekliyor. Anladığım kadarıyla süreçten ve Dubaili yatırımcıların eğitime ayrılan bir araziyi istemesinden rahatsızlar. Bu sebeple de kimse “yatırımcıyı engelleyen” kişi konumuna düşüp taşlanmak istemiyor!

*****

            Bana sorarsanız, ki sorduğunuzu farz ediyorum!

            Mesele şeffaf bir şekilde tartışılmalı. İtiraz edenler, linç edilme kaygısı taşımadan argümanlarını rahatça ortaya koymalı. Yatırımın üniversite arazisine yapılmasında bir behis görmeyenler de şeffaf bir şekilde fikirlerini masada tartışabilmeli.

            Burada görev Sayın Valimize düşüyor. Tartışmaktan bir zarar gelmez. Bu meseleyi hiç konuşmadık. Susunca da gerçeklerin yerini dedikodular alıyor.

            Dubaililer ne kadar arazi istiyor?

            Üniversite arazisinden başka bir yer de verilemez mi?

            Dubaililer üniversite arazisini alacaksa, projelerinde üniversite alanı ne kadar yer kaplıyor, ticari alanlar ne kadar yer kaplıyor?

            Meseleyi eleştirenlere de bir küçük uyarı yapmış olayım…

            Sayın Valimizin şevkini kaçırmanın bir anlamı yok. Vali Bey, “Madem itiraz ediyorsunuz. Mesele bitmiştir. Size lazım değilse bana hiç lazım değil…” der ve konuyu kapatırsa ne olur? Eninde sonunda bir gün gidecek. Vali Beyin; ağrısız başımı niye derde sokayım diyebileceğini unutmadan çalışma şevkini kırmamaya özen gösterelim…

            Dubaililer elbette ki kar etmek isteyeceklerdir. Allah rızası için gelmiyorlar ya! Neden üniversite arazisi diye sorulan soru haklı ve meşru bir sorudur ama adamları da kar etmeyi düşünüyorlar diye eleştiremeyiz. Başka bir arazi olabilirse elbette ki çok daha iyi olacaktır.

            Hülasa, her şey konuşulsun. Vali Bey ve Rektör Bey meselede netler. İki tarafı da dinleyelim ama karnımızdan konuşmayalım! Fikrimiz neyse biz de beyan edelim.

            Vatan haini diyecek değiller ya!

Bu yazı 1741 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ydogru23
    9 ay önce
    İşi güzelce özetlemişsiniz teşekkürler Umarız bu yazınız karşılık bulur.

Son Yazılar