TOKİ YERİNE MÜTEAHHİT

TOKİ YERİNE MÜTEAHHİT

24 OCAK DEPREMİNİN ARDINDAN AĞIR HASAR, ORTA HASAR YA DA 2000 YILI ÖNCESİNDE ESKİ DEPREM YÖNETMELİĞİNE GÖRE İNŞA EDİLDİĞİ İÇİN YENİ BİR DEPREME DAYANACAK GÜCÜ OLMAYAN BİNALARIN DÖNÜŞÜMÜNDE TOKİ YERİNE MÜTAHHİTLERE DOĞRU BİR YÖNELİM VAR

10 Mart 2020 - 18:01

İlimizde 24 Ocak depreminin ardından gerek deprem anında gerekse ağır hasarlı olduğundan dolayı çevre ve şehircilik il müdürlüğü tarafından yıkılan binlerce bina ile orta ve hafif hasarlı olması nedeniyle boşaltılan konutların yenilenmesi ve kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilmesi süreci başlıyor.

VATANDAŞ MÜTEAHHİTLERE YÖNELİYOR
Deprem dolayısıyla evleri yıkılan ya da önümüzdeki aylarda yıkılarak yeniden yapılacak binalar ile ilgili süreç devam ediyor. İlk etapta yıkılan ve yenilerinin yapımı için TOKİ tarafından ihalesi yapılan konutların temelleri atılırken, mart ayı içerisinde diğer ihalelerin de yine TOKİ tarafından yapılması bekleniyor.

TOKİ’nin tek tip ve tek plan uygulaması ile vatandaşın yıkılan evi ve arsa payına rağmen ekstra ödeyeceği yüksek miktar sebebiyle herhangi bir cazibe oluşturmadığını belirten uzmanlar, gerek riskli alan ilan edilen bölgeler, gerek kentsel dönüşüm ilan edilen alanlarda gerekse orta ya da hafif hasarlı tespiti yapılan 2000 yılı öncesi yapılarda dönüşümüm özel müteahhitler aracılığı ile yapılması birçok açıdan avantaj sağlıyor.

TOKİ şartlarına ve vatandaşa yansıyacak olan maddi yük sebebiyle kat sahiplerinin binalarının yenilemeleri amacıyla müteahhitlerle görüşmelere başladıkları ve kısa süre sonra büyük bir dönüşümün yaşanacağını belirten uzmanlar, kamuoyunda bu bilincin her gün daha arttığını ve yaygınlaştığını ifade ediyorlar.

TOKİ’YE KATKIYI MÜTEAHHİTE VERİR, DAHA LÜKS KONUT SAHİBİ OLURUM
Binaları yıkılarak yeniden yapılma aşamasında olan bina ya da bağımsız bölüm maliklerinin, TOKİ’ye vereceği 100 bin TL’ yerine özel müteahhitlere daha az bir bedel ödeyerek evin daha konforlu ve lüks konut sahibi olacağını belirten uzmanlar, bu konuda çok acele edilmemesi ve değişik firmalarla görüşülmesinin daha kazanımlı olacağını ifade ediyorlar.

 

PLANDA VE İÇ DEKORASYONDA BELİRLEYİCİ OLUNACAK
Vatandaşın TOKİ tarafından yapılacak konutlarda ne kat yüksekliği, ne konutun yerleşim planı, ne dış cephe ile iç duvar boya kalite ve rengi,  ne balkon büyüklüğü ne de mobilya, kapı pencere ve iç dekorasyon konusunda herhangi bir tercih hakkı ve müdahalesi olmadığına dikkat çeken uzmanlar, tüm bu konularda söz sahibi olacakları yöntem olan özel müteahhitler eliyle binalarını yaptırmalarının hem daha ekonomik hem de daha kullanışlı ve estetik olacağını belirtiyorlar.

İMAR PLANI VATANDAŞTAN YANA YAPILIYOR
24 Ocak depreminin ardından şehrin imar planı da değişik kesimlerce tartışılmış ve birçok önerilerde bulunulmuştu. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın da tüm kesimlerden gelen önerileri dikkate alan, hem güvenli hem de vatandaşın lehine ve kendi kendini amorti edebilecek ya da az bir katkı bedeli ödenerek binaların yenilenmesine imkân sağlayacak bir imar planı üzerinde çalışıldığını belirten uzmanlar, tek düze bir ima yerine, mahalline, nüfus ve araç yoğunluğuna göre planlama yapıldığını, bitişik nizam yerine ayrık ve blok nizamına daha öncelik verileceğini ifade ediyorlar.

RANT DEĞİL İNSAN ODAKLI
Nisan ayı ile birlikte Elazığ Belediye Meclisinde görüşülecek yeni imar planının ardında şehrin özellikle eski ve merkezi mahallelerindeki birçok kat malikinin güvenli bir eve kavuşması ve uzun süre gönül huzuru ile yaşayabileceği bir eve kavuşması için çok ince eleyip sık dokumadan, küçük bedellerin hesabını ve pazarlığını yapmadan kendiliğinden bir araya gelerek müteahhitlerle görüşmeye başlayacaklarını belirten uzmanla, 24 Ocak depremi öncesinde belki hiçbir zaman kat sahipleri arasında mümkün olmayan bir araya gelip ortak karar verme sürecinin şimdilerde çok rahatlıkla ve kolaylıkla gerçekleşebileceğini belirtiyorlar.

Kat sahiplerinin 24 Ocak depremi öncesi kentsel dönüşlüme rant odaklı baktıklarını belirten uzmanlar, 6.8 şiddetindeki depremi yaşayan her bir Elazığlının artık olaya rant ve çıkar merkezli değil kendi can ve mal güvenliği penceresinden baktıklarını ifade ediyorlar.

NİSAN AYIYLA BİRLİKTE ŞEHİR ŞANTİYEYE DÖNECEK
Şehrin yeniden yapılandırılması ve ihyası ile ilgili uzun süreli projeksiyonların tartışıldığı, şehrin önünü tıkayan bir imar ve yapılaşma yerine şehrin önünü açacak ve ekonomik dinamizm kazandıracak bir imar planı üzerinde çalışan Elazığ Belediye Bakanı Şahin Şerifoğulları’nın gelecek ufku ve şehir tasavvurunun büyük bir avantaj olduğuna dikkat çeken uzmanlar, şehrin kaderinde etkili olacak imar planında hem insan, hem çevre, hem otopark, hem ulaşım hem de sosyal alanları önceleyen bir görüşün hakim olacağını ifade ediyorlar.

Bu haber 11370 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • F.y
  2 ay önce
  Toki evlerinde rant olmaz 5 katıda geçmez o yüzden vatandaşın cebinden para çıkar ev sahibi olması için .ama mütahite verilecekse rant işin içine girer belediye ranta ortak olur .deprem günü 5 katın üstü haramdır diyen zihniyetler kendi rantları ve cebi için 8 ve 13 kata kadar çıkarırlar .o yüzden hem vatandaşın çebinden para çıkmaz hemde mütaahit kazanır hemde belediye rantını alır mütaahitten . Bu yüzden herkez mutlu olur.gel gelelim vicdana vicdanlarınız buna izin verirmi . Verirrr verirrrrr cünkü para vicdanlarınızıda satın almıştır artık. Bir şehrin mimarisi artık değişecek diye umut ederken herşey eskisinden daha güzel olacak derken artık şehrimize dışardan bakıldığında ne kadar nizami ve altında estetik duracak derken . Bir şeyi unutmuşuz paranın ve rantın bir şehrin çehresini ve planını nasıl berbat edeceğini . Daha cok şey yazardım . Dahada kırıcı olurdum ama düzeni değiştiremeyeceğim için kendi kendime söyleniyorumm işte siz bize bakmayın . Oyununuza devam edinn
 • Orkun Dörtsancak
  2 ay önce
  Birtek kişi dahi müteahhitlere yönelmiyor.Bu başlık bir yönlendirmedir,dikkatli olalım.100 bine anlaşır,yıllarca süründürür,350 bine size mal ederler.Aman ha oyuna gelmeyelim. TOKİ,ÇSB,Belediyenin kontrolünde,teknik müşavir firmaların denetiminde sağlam, sağlıklı ve projesine uygun binalar yapılmasını hassaten bekliyoruz.Aksi KAOS olur,yıllarca fakir fukara mahkeme kapılarında can verir.Aman ha,baştan bir yanlış,herşeyin sonu olur.40 yıllık bir teknokrat olarak uyarıyorum.
 • Ahmet oncu
  2 ay önce
  Yikilan binalar hep muteahit yapimi..tokinin ise hiç bir evi yikilmadi. Cizik dahi oluşmadi..tunel kalip sistemi sadece toki de..
 • Nedim jertan
  2 ay önce
  Yeni yapılacak binaların tümünün çatı yerine güneş panelleri ile dösenerek elektrik ihtiyacının buradan karsılanması hem ülke ekonomisine hemde vatandaşa büyük bir katkısı olacaktır
 • S
  2 ay önce
  Şehir şantiyeye dönecek rant herzamanki gibi sahnede olacak birileri fazlasıyla cebini dolduracak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada altın fiyatları
4 Haziran Elazığ Nöbetçi Eczaneler
4 Haziran Elazığ Nöbetçi Eczaneler