TERMALE BELEDİYE DESTEĞİ 

TERMALE BELEDİYE DESTEĞİ 

CİP KÖYÜ’NDE BULUNAN 4,5 HEKTARLIK JEOTERMAL KAYNAK SAHASININ İHALESİNİ 30 YILLIĞINA ELAZIĞ BELEDİYESİ ALDI.

12 Haziran 2019 - 16:50

Geçtiğimiz Ocak ayında açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan Cip Köyü Jeotermal Su Kuyusunun yer aldığı sahanın işletim hakkı Elazığ Belediyesi’ne geçti.Bu nedenle Elazığ Belediyesi sahanın 30 yıllık imtiyaz sahibi olacak.

 

İŞLETİM HAKKI ELAZIĞ BELEDİYESİ’NE GEÇTİ

Geçtiğimiz Ocak ayında açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan Cip Köyü Jeotermal Su Kuyusunun yer aldığı sahanın hangi kurum tarafından iletileceği belirlendi.Bu kapsam da işletim hakkı Elazığ Belediyesi’ne geçti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ihaleyi onaylanmasının ardından sahanın 30 yıllık imtiyaz sahibi olacak Elazığ Belediyesi öncülüğünde, bölgede hayata geçirilecek yatırımlarla seracılık faaliyetleri ve termal tesis işletmeleri şehir ekonomisine önemli katkı sağlayacak.

SAHANIN TASARRUFU 30 YILLIĞINA ELAZIĞ BELEDİYEMİZDE OLACAK

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, sahanın tasarrufunun Elazığ Belediyesi’ne geçmesiyle birlikte belediye öncülüğünde bölgeye önemli yatırımlar kazandırmayı amaçladıklarını belirterek, “Cip Köyü’nde bulunan ve 2 bin 300 metre derinlikte, 60 derece sıcaklıkta su çıkan Cip Köyü Jeotermal Su Kuyusu Elazığ ve bölge adına çok önemli. Sahanın tasarrufu 30 yıllığına Elazığ Belediyemizde olacak. Bizim öncülüğümüzde yapılacak yatırımlarla şehrimiz önemli kazanımlar elde edecek. Özellikle alanda sağlık turizmi noktasında yapılacak yatırımlar şehrimize önemli katkılar sağlayacak. ‘’dedi.

KURULACAK ŞİRKET SAYESİNDE DE BU ALANDA YAPILACAK YATIRIMLARIN ÖNCÜSÜ OLACAĞIZ

Başkan Şahin Şerifoğulları,’’ Elazığ’da son yılların en büyük enerji yatırımlarından biri olan jeotermal kuyusu sayesinde, turizmden enerjiye birçok alanda büyük bir atılım gerçekleşecek. Elazığ Belediyesi olarak sağlık turizmi ve seracılık faaliyetlerinin artmasına büyük katkı sağlayacak kaynak suyunun en iyi şekilde değerlendirilmesine öncülük edeceğiz. Elazığ Belediyesi tarafından kurulacak şirket sayesinde de bu alanda yapılacak yatırımların öncüsü olacağız. Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü’nden gelecek sıcak su raporlarına göre Avrupa Birliğine proje hazırlayacak ve bölgeye çok güzel bir sağlık tatil köyü kazandırmak için yatırımcı firmalarla görüşeceğiz.’’diye konuştu.

TARIMSAL SULAMADA DA KULLANILACAK

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları,’’ Tabi bu su aynı zamanda tarımsal sulamada da kullanılacak. Özellikle seracılığın gelişmesi açısından bu kaynak suyu çok önemliydi. İnşallah öncülük edeceğimiz yatırımlarla hem tarıma hem de turizme, dolayısıyla da ekonomiye ve istihdama çok ciddi katkı sağlanmış olacak. Daha önce ‘İstihdam ve Kalkınma Projeleri’ başlığı altında açıkladığımız bu projemizde önemli bir mesafe kat etmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgede çalışmaların en kısa sürede başlatılacağını belirtiyor, yapılan ihalenin ve sonrasında hayata geçecek yatırımların ilimize ve bölgemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

 

ELAZIĞ BÖLGEYE HİTAP EDECEK
3-4 aylık bir çalışmayla 2 bin 300 metre derinlikte 60 derece 90 litrelik jeotermal akışkana ulaşıldı.Ayrıca bu bölgede yapılan 2 bin 300 metre en derin sondaj çalışma ile Elazığ, Malatya ve Diyarbakır’a öncülük edecek.

BAKAN DÖNMEZ’İN KATILIMIYLA TÖREN DÜZENLENMİŞTİ 
20 Ocak 2019 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğünce Elazığ ili merkez ilçesine bağlı Cip köyünde jeotermal kaynağın bulunması üzerine düzenlenen törene katılmış ve sadece bu çalışmalar için Elazığ'da yaklaşık 20 milyon liralık yatırım yapıldığını ifade etmişti.

 

 

Bu haber 1002 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞERİFOĞULLARI:
ŞERİFOĞULLARI: "KÜLTÜREL FAALİYETLER ŞEHRİMİZİN TANITIMI...
Tehlikeli tırmanış!
Tehlikeli tırmanış!