TAPU FIRSATÇILARI

TAPU FIRSATÇILARI

KONUT KREDİ FAİZLERİNİN DÜŞMESİYLE BİRLİKTE ARTAN SATIŞLAR TAPU DAİRELERİNE YOĞUNLUK GETİRDİ. BU DURUMU RANTA ÇEVİRMEYE ÇALIŞAN KESİMLER PARA KARŞILIĞI RANDEVU ALARAK HAKSIZ KAZANÇ SAĞLIYORLAR

30 Haziran 2020 - 17:03 - Güncelleme: 30 Haziran 2020 - 18:02

Konut kredi faizlerinin düşmesiyle hız kazanan ev satış işlemleri tapu müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşmasına sebep oldu.

Son iki yıl içerisinde oldukça durgun olan ve yapılan konutların satılmamasına karşın, bankaların konut kredi faizlerinin düşürülmesinin ardından satışlarda patlama yaşandı. Birçok müteahhit, önceden satamadığı daireleri tüketti ve yeni inşaatlara başladı.

PARAYLA SIRA

Yoğun satış işlemlerinin olduğu ve tapu dairelerinde artan yoğunluk sebebiyle hem internet hem de telefon üzerinden başvuranlara randevular 20 ile 30 gün sonraya verilir oldu.

Bu durumdan yararlanmak isteyen bazı emlakçılar ve iş takipçileri, tapuda erken randevu alacağı vaadiyle e-devlet şifresi ve 600 lira karşılığında erken randevu vaadinde bulunmaya başladı.

ALDANMAYIN

Bu konuda vatandaşları uyaran yetkililer;  tanımadıkları kişilere, emlakçıya ve iş takipçilerine e-devlet şifrelerinin verilmemesi gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Bu tür fırsatçılara inanılmaması gerektiğini ifade eden yetkililer, hiç kimseye randevu ayrıcalığı tanınmadığını, bu sebeple bu şahıslara para kaptırılmaması gerektiğini belirtiyorlar.

AYRICALIK YOK

Ülke genelinde günlük işlem sayının 80 bine çıktığını belirten yetkililer şunları söylüyorlar:  "Vatandaş web tapuyu kullanmayıp iş takipçilerine, emlakçılara iş yaptırmaya kalkışıyor. Bunun için e-devlet şifresini ve parasını veriyor. 500-600 lira ya da ne tuttururlarsa. Oysa buna hiç gerek yok çünkü onlar da web tapuyu kullanıyor. Kişiden e-devlet şifresini aldıkları için tüm işlemi oradan yapmayı biliyorlar. Sonra da biz erken randevu aldık, diyorlar. Tapuda kimseye ayrıcalıklı randevu yok, herkes sistem üzerinden otomatik ilerliyor. Kişi inisiyatifini tümden kaldırdığımız için vatandaşlarımız kullanımı çok basit ve kolay olan web tapuya girerek işlemlerini kendileri yapabilirler. Aracılara para kaptırmalarına gerek yok."

SADECE İMZAYA ÇAĞIRIYORUZ

Pandemi sürecinde uygulamaya koydukları web tapu sisteminin sorunsuz işlediğini belirten yetkililer; e-devlet üzerinden çalışan sistem kurduklarını, e- devlet şifresi, alıcı satıcının T.C kimlik numarası, telefon numaraları, işlem yapılacak tapu müdürlüğünün isminin girildiğini, harç miktarını hesaplayıp kişilere gönderdiklerini, vatandaşlar da ücretlerini yatırdıktan sonra kendilerine bir mesaj göndererek şu saatte tapuda olun, dediklerini ve web tapu ile işlem yapanları aynı gün ıslak imzalarını atmaları için tapuya çağırdıklarını ifade ettiler.

Bu haber 432 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ahmet er
    1 hafta önce
    tapu müdürü ek servis açarak ve yeni memur görevlendirmesi ile gerekirse mesai saatini uzatarak aşırı yoğunluğu önleyebilirdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
13 Temmuz Elazığ Nöbetçi Eczaneler
13 Temmuz Elazığ Nöbetçi Eczaneler
SIRADA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VAR
SIRADA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VAR