SAVCI EKREN, İKİ ÖRNEK KİTABA İMZA ATTI

SAVCI EKREN, İKİ ÖRNEK KİTABA İMZA ATTI

Nisa Yılmaz/Maden ilçesinde 2003-2006 yıllarında Cumhuriyet savcısı olarak görev yapan ve şu an İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığını yapan aslen Asım Ekren, iki örnek kitaba imza attı.

20 Haziran 2019 - 11:52

‘Haberlere karşı yasal haklar’, ‘Doktor ve sağlık ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hukuki boyutları ve sonuçları’ adlı iki kitap, Aristo ve Filiz Yayınevilerinde çıktı.

‘Haberlere karşı yasal haklar’ kitabı özetleyen Cumhuriyet Savcısı Ekren: “Kitap daha çok pratiğe yöneliktir. Dağınık ve birazda anlaşılması ve farklı yorumlara neden olan mevzuat bir araya getirilmiştir. Kişi ve kurumlarla ilgili çıkan gazete, dergi, radyo, televizyon, internet haberlerine karşı kişilerin veya resmi veya özel kurumların yasal hakları, başvuru yolları süreleri ile dikkat edilmesinde yararlı görülen hususlar ele almıştır. Kamuoyunca bilinen kişi veya kurumlarla ilgili habercilik uygulamaları ve gazeteciler ya da haberciler yönünde ise yapılan şikayetlere, tazminat davalarına karşı ileri sürülebilen basın özgürlüğü argümanları işlenmiştir. Kitapta hakim, savcı, avukat, gazeteci, kurum yetkilileri ve hatta vatandaşlar da bireysel olarak rahatlıkla yararlanabilir.’’ dedi.        

 ‘Doktor ve Diş hekimi, Hemşire, ebe, hasta bakıcılara özgü suçlar’ adlı kitabı çıkaran Savcı Ekren, Kitapla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Uygulamadaki aksaklıklar ve bu yönde yapılan soruşturmalardaki hatalar gösterilmiş. Eski ve biraz da dağınık olan mevzuat bir araya getirilmiş. Doktor, diş tabibi, hemşire, ebe, hastabakıcı ve diğer sağlık personelinin özelikle cezai yönden yasal konumları gösterilmiştir. Bunların idari yaptırımı gerektiren eylemleri sıralanmıştır. Sağlık mesleği mensuplarına karşı gerçekleşen eylemler nedeniyle yapılan Soruşturmalarda sağlık kurumlarının yapması gereken usuli işlemler özetlenmiştir. Bu alanda yapılan yasal değişiklikler açıklanmıştır. Şiddet uygulayan kişilerin gözaltı veya tutuklanmaları, sağlık personelinden kaynaklanan haksız tarik örnekleri gösterilmiştir. Sağlıkçılara özgü ya da bunlar tarafından işlendiğinde cezası artan suçlar gösterilmiştir. Aydınlatılmış onam belgesi, adli rapor, başkasının kaşesini kullanmak, izinsiz-sahte doktorluk ya da diş hekimliği yapmak, sağlık kurumunu açmak suçlarına bakılmıştır. Yerleşik Yargıtay kararları olaylarla ilişkilendirilmiştir. Hukukçuların yardımcı kaynak olarak, doktor veya sağlık personelinin kolaylıkla anlayabilecekleri bir dil ile yazılmıştır.” dedi.                 

Ekren, kitaplardan kendi payına düşen gelirin yoksul öğrencilerin yararına harcanacağını ifade etti.

Bu haber 1359 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 16 Yorum
 • Sevil Taş
  11 ay önce
  Savcım başarılarınızın devamını diliyorum...
 • Murat Duman
  11 ay önce
  Sayın savcım elinize konuza saglık cim güzel acıklayıcı olmuş başarıların demanı dilerim
 • Dilan
  11 ay önce
  Başarılarınız devamını dilerim. ..
 • Muhammed Zakir Taş
  11 ay önce
  Kesinlikle her kitaplikta olmalı
 • Erdal ekren
  11 ay önce
  Başarıların devamını dilerim Abem
 • Yusuf
  11 ay önce
  Emeginize ve kaleminize saglik. Başarılarınızin devamını dileriz...
 • Rıdvan ekren
  11 ay önce
  Hayırlı olsun başarıların devamı dilerim
 • Mehmetemirhan
  11 ay önce
  Başarılar sayın savcım cok güzel ve acıklayıcı olmuş elinize saglık...
 • Fatoş
  11 ay önce
  Başarılarınızın devamını dileriz
 • Dr. Cemil Turan
  11 ay önce
  Doktor ve sağlıkçılara şiddetin hukuki boyutu ve sonuçları kitabını yakın zamanda temin edecegim. Mağduriyetlerin son bulması ve yargı süreçlerinin hızlanması dileğiyle..
 • Hulusi Acar
  11 ay önce
  Başarılarınızın devamını dilerim sayın savcım. İsminizi ölüm virajı yolunun düzeltilmesi için ortaya koyduğunuz kararlılıkla duymuştum. Allah yar ve yardımcınız olsun
 • Ahmet polat
  11 ay önce
  Sayın savcım elinize sağlık güzel iki tane eser olmuş özellikle sağlıkta şiddet kitabınız
 • Eymen
  11 ay önce
  Sayın Savcımıza başarıların devamını dileriz.
 • Diyadin
  11 ay önce
  Doğru bilgi doğru kaynaktan alınır... Sayın Savcımıza teşekkür teşekkür ederiz.
 • Metin ekren
  11 ay önce
  Herkese tavsiye ederim kitapları sn savcım ellerinize sağlık çok güzel olmuş devamını beklıyoruz
 • Hülya
  11 ay önce
  Başarılarınızın devamını dileriz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elazığ'da Bir Bina Daha Karantinaya Alındı
Elazığ'da Bir Bina Daha Karantinaya Alındı
ELAZIĞ'DA DEPREM!
ELAZIĞ'DA DEPREM!