Sağlık Çalışanlarına “Akılcı Antibiyotik Kullanımı”...

Sağlık Çalışanlarına “Akılcı Antibiyotik Kullanımı” Eğitimi Verildi

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği’nin Akılcı Antimikrobiyal Çalışma Grubunun ülke genelinde yaptığı eğitimlerden biri de Fethi Sekin Şehir Hastanesinde gerçekleştirildi.

25 Kasım 2019 - 14:54

Düzenlenen eğitim seminerine sağlık çalışanları katıldı. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) /Akılcı Antimikrobiyal Çalışma Grubu Sekreteri Doktor Öğretim Üyesi Gülden Eser Karlıdağ “Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü“ kapsamında düzenlediği eğitim seminerinde antibiyotiğin doğru kullanılmasının önemine dikkat çekti.

Akılcı antibiyotik kullanımı konusunda sağlık çalışanlarına yönelik düzenlenen eğitim programında Doktor Öğretim Üyesi Gülden Eser Karlıdağ antibiyotik kullanımı ve antibiyotik direnci konusunda bilgiler verdi.

Eğitim programının ardından bir açıklama yapan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve (EKMUD) /Akılcı Antimikrobiyal Çalışma Grubu Sekreteri Doktor Öğretim Üyesi Gülden Eser Karlıdağ. “Uygunsuz antibiyotik kullanımı ve antibiyotik direncinin (AD), tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

Doktor Öğretim Üyesi Gülden Eser Karlıdağ, antibiyotik direncinin çok fazla dinamiğe sahip küresel bir sorun olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Güncel veriler, Avrupa Birliği çapında dirençli bakteriler tarafından enfekte edilen hasta sayısının arttığını ve antibiyotik direncinin halk sağlığı için birincil tehdit haline geldiğini göstermektedir. Antibiyotik direncinin azaltılması, dirençli bakterilerin gelişiminin önlenmesi ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkin olarak kullanılabilmesi için tek çare antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır” dedi.

Karlıdağ, “İdeal antibiyotik kullanımı için; hızlı tanı sonrası, doğru antibiyotik; uygun yoldan, etkin dozda, belirli aralıklarla ve belirlenmiş süreyle verilmelidir. Antibiyotik kullanılmaması gereken enfeksiyonlarda (soğuk algınlığı, grip vd) antibiyotik kullanmak, etkinliği bilinen bir antibiyotik yerine maliyeti daha yüksek ve yeni olan bir antibiyotiğin seçilmesi, gerekli olmadığı halde aynı anda birden fazla antibiyotiğin reçete edilmesi, düşük/yüksek doz antibiyotik kullanılması, mutad süreden daha uzun süreyle antibiyotik kullanılması, klinik düzelmeye rağmen kültür sonucuna uygun olmayan antibiyotik kullanımı da antibiyotiğin uygunsuz kullanımına örneklerdir. Günümüzde küresel bir Halk Sağlığı tehdidi olarak ele alınan “Antibiyotik Direnci”ni önlemek için “multidisipliner” bir yaklaşımla “Antibiyotiklerin Doğru Kullanılması Ve Etkili Enfeksiyon Kontrol Önlemleri ile birlikte Ulusal ve Küresel Eylem Planı” ülke çapında özenle uygulamaya konulmalıdır.” diye ifade etti.

Dirençli bakterilere karşı gelecekte etkili bir şekilde mücadele etmek için ülke olarak yeni antibiyotikler geliştirme konusunda Ar-Ge çalışmalarına önem vermek ulusal stratejimiz olmalıdır ”diyen Efeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Gülden Eser Karlıdağ, “Antibiyotiklerin doğru ve sadece gerekli olduğunda kullanılması gerektiğini önemle vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.”

Bu haber 1043 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN TORAMANIN KORONA TESTİ POZİTİF ÇIKTI
BAŞKAN TORAMANIN KORONA TESTİ POZİTİF ÇIKTI
Selçuk:
Selçuk:"31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitim ile...