Prof. Dr. Demirbağ: "Fakülte ve Yüksekokul Açacağız"

Prof. Dr. Demirbağ: "Fakülte ve Yüksekokul Açacağız"

Erol KARA/Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirbağ, sanayicinin ihtiyaç duyduğu desteği vermeye devam ettiklerini ifade ederek, ’’Kimin ne yeteneği varsa bunu göstermenin tam zamanı. Cumhurbaşkanımız savunma sanayiye verdiği destek çok büyük. Bunu teşvik ediyor. Bir sürü katkı veriyor. Bizde kendi üzerimize düşen bilimsel eylemi harekete geçirmemiz lazım” diye konuştu.

28 Nisan 2019 - 12:40 - Güncelleme: 28 Nisan 2019 - 13:47

 

 

ÜNİVERSİTE TEKNİK KONUDA DESTEK VERİYOR
Savunma sanayi konusunda üniversite teknik anlamda sanayicimizin ihtiyaç duyduğu her konuda destek vermeye devam ediyor diyen Rektör Demirbağ, “Bundan sonrada vermeye devam edeceğiz. Ürün çıkarmamız lazım mesela motorla ilgili safha tamamlandı. Şimdi yabancı ortaklarla beraber onlar bir üretim yapıyorlar ve onlar şu anda bir ihracat planlıyorlar işte bunun da desteğini bizim üniversitedeki arkadaşlar yapıyor. Tabi bu hepimizin gurur kaynağı olması lazım. Her Elazığlının Türkiye’de yaşayan her vatandaşın gurur kaynağı olması lazım. Bu konuda da kimin ne yeteneği varsa bunu göstermenin tam zamanı. Millileşmeyle ilgili hükumetimizin, Cumhurbaşkanımızın iradesi var. Bunu teşvik ediyor. Bir sürü katkı veriyor, diğer kuruluşlardan destekler veriyor, üretim için destek veriyor. Bunun yanında bizim yapmamız gereken nedir?” diye konuştu.

DESTEKLER ARTIYOR
Ayrılan desteklerde ciddi şekilde artış olduğunu vurgulayan FÜ Rektörü Prof. Dr. Demirbağ; “Daha uzun bir yol var. Bu ülkemizin geçmişine paralel olarak bu destekler daha da artacaktır. Çünkü bu destekler sizin geleceğiniz açısından önemli, bağımsızlığınız için önemli, markalaşmanız içi önemli, katma değerli olan ürün üretmeniz açısından önemli. Bir başlangıç olarak başlarsınız ve bunu geliştirirsiniz” dedi.

ÜNİVERSİTEDE FAALİYETLER YOĞUN GEÇİYOR
Mezuniyet töreni konusunda da bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Demirbağ; “Muhtemelen toplu mezuniyet töreni bayramdan sonra yapmaya planlıyoruz. Ciddi faaliyetler var. Öğrenci faaliyetleri var. Birde ulusal düzeyde yapılan faaliyetler var. Bunları özellikle Ramazanın yaklaşmasıyla birlikte ciddi faaliyetlerimiz oluyor. 2018 de 200’ün üzerinde faaliyet yaptık. Bu senede inşallah 200’ün üzerinde faaliyet gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin bir kısmı bilimsel, bir kısmı sosyal faaliyetler ve bunların hemen hemen hepsinde bu şehre ciddi katkılar sağlanıyor. Mesela 800 kişiyi 1 hafta boyunca ilimizde misafir ettik” şeklinde konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA FAKÜLTE VE YÜKSEKOKUL AÇACAĞIZ
Şu anda yeni bölümler için programlarının olduğunu dile getiren Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Demirbağ; “YÖK’ten kabul görüp öğrenci teklifi yaptığımız yüksekokullardaki programlarımız var. Bir de fakülte tekliflerimiz vardı. Şu anda 2 tane fakülte teklifimiz, yüksekokul kurulunda duruyor. Hukuk ve Eczacılık Fakültesi özellikle Hukuk Fakültesi üzerinde duruyoruz. İnşallah netice almaya çalışıyoruz. Netice alacağımıza da inanıyorum Onun kararını almak bile başlı başına adımdır. Onun kararını aldırırsak devamında da tabi öğretim üyesi temin etmek gerekiyor. Eğitim-öğretim tabi birkaç yılı alabilir. Onlarla ilgili araştırmacılarımızı alarak değişik üniversitelere doktoraya yolladık. Ama ilerleyen dönemde orta vadede bunu da bu şehre kazandıracağız.” diye konuştu.

 

Bu haber 592 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİRLİLİK DEVAM EDİYOR
KİRLİLİK DEVAM EDİYOR
Elazığ'da
Elazığ'da "7. İsot ve Peynirli Ekmek Günü" etkinliği