“Pertek Kalesi” Doğal Güzelliği ile Dikkat Çekiyor

 “Pertek Kalesi” Doğal Güzelliği ile Dikkat Çekiyor

02 Temmuz 2020 - 14:46

Erkan BAY/Murat Nehri üzerindeki Keban Baraj Gölü'nde yer alan Pertek Kalesi, Tarihi özelliklerinin yanısıra kartpostallık görüntüsüyle büyük dikkat çekiyor.

İlçenin güneyinde, Murat Irmağı'nın kıyısındaki bir tepenin üzerinde inşa edilen Pertek Kalesi, bu bölgenin Keban Baraj Gölü suları altında kalması nedeniyle bugün bir ada üzerinde yer alıyor.

Osmanlılar zamanında onarım gören kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmiyor. İç içe iki surdan oluşan kalede, surlar arasında yapı kalıntıları bulunuyor.  Kalenin güney cephesindeki yontma taşların arasına kondurulmuş kırmızı sert tuğlalar ve serpiştirilmiş mavi çiniler vardır.

Elazığ ve Pertek ilçesi arasında ulaşımı sağlayan feribotun yolcularına da eşsiz güzellikler sunan mavi renkli suların ortasındaki kale, ilgi odağı oluyor.

Tunceli Valiliğinin himayesinde Pertek Kaymakamlığı tarafından  restore edilerek turizme kazandırılan kale, bölgesinde cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.

Ziyaretçiler,  kalede arkeolojik güzellikleri görme imkanı bulurken eşsiz doğal güzellikleri de objektiflerine yansıtarak ölümsüzleştiriyor.

Bu haber 1401 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gakgoş, seriye bağladı
Gakgoş, seriye bağladı
6. BÖLGENİN İLK YATIRIMI
6. BÖLGENİN İLK YATIRIMI