Okul Çevresi ve Servis Araçları Denetim Altına Alındı

Okul Çevresi ve Servis Araçları Denetim Altına Alındı

Kübra Kabukçu: İçişleri Bakanlığı çocuklar ve gençlerin korunmasına yönelik okul çevresi ve servis araçlarında denetim yaptı.

13 Haziran 2019 - 11:14

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ile Servis Araçları Denetimi ve Tek Dal Sigara Uygulaması’’ kapsamında, mevcut huzur ve güven ortamının devamını sağlamak, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite çağındaki çocuk ve gençleri her türlü suçtan uzak tutmak, korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, okullar çevresinde bulunan umuma açık yerleri denetlemek, çocukların dilendirilmesini önlemek, aranan şahısları yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak okul çevrelerinde uygulama yapıldı. Ayrıca okul servis araçları ve personeli de denetime tabi tutuldu.

 

Ülke Genelinde 23 Bin 278 Okul Servis Aracı Denetlendi

Ülke genelinde eş zamanlı olarak 47 bin 995 personelin katılımı ile yapılan uygulamada; 23 bin 278 okul servis aracı denetlendi. Bu denetimlerde; 79 adet “Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Uymamak”, 590 adet “Emniyet Kemeri Takmamak”, 41 adet “Fazla Yolcu Taşımak” ihlalleri başta olmak üzere toplamda  bin 184 sürücüye cezai işlem uygulandı,  eksikliği tespit edilen 145 okul servis aracı trafikten men edildi.

 

Okul Çevreleri ile 34 Bin 763 Umuma Açık Alanlarda Sıkı Denetim

Ayrıca; okul çevreleri ile öğrenci yurtlarına yakın alanlarda bulunan park ve bahçeler, metruk binalar, alkol ve tütün satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. umuma açık yerlerde yapılan denetimlerde 14 bin 717 okul çevresi ile 34 bin 763 umuma açık yer kontrol edildi. 641 işyeri hakkında idari işlem yapıldı.

 

Aranan Bin 147 Şahıs Yakalandı

 Umuma açık yerlerde ve diğer alanlarda  bulunan 366 bin 588 şahıs sorgulandı. Bu sorgulamalarda; 5 FETÖ/PDY, 17 uyuşturucu suçları, 9 cinsel suçlar, 41 yaralama, 39 hırsızlık, 20 dolandırıcılık, 14 tehdit, 4 hakaret, 26 kayıp çocuk, 795 yoklama kaçağı-bakaya, 177 diğer suçlardan olmak üzere toplam bin 147 aranan şahıs yakalanırken, dilencilik ile ilgili herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı. 3 adet ruhsatsız tabanca, 4 adet av tüfeği ,154 adet mermi/ fişek, 5 adet kesici/ delici alet ile 1 adet kurusıkı tabanca yakalandı.1 gr eroin, 48 gr. esrar, 56 gr. sentetik uyuşturucu, bin 772 paket kaçak sigara ile 19 litre kaçak içki ele geçirildi.

 

Bu haber 586 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurum: Söz verdiğimiz gibi konutlarımızı 1 yıl içinde tamamlayacağız”
Kurum: Söz verdiğimiz gibi konutlarımızı 1 yıl içinde...
Dövizde son durum
Dövizde son durum