MİLYONLARCA YILLIK OLUŞUMLAR HAYRANLIK OLUŞTURUYOR

MİLYONLARCA YILLIK OLUŞUMLAR HAYRANLIK OLUŞTURUYOR

Erkan BAY/Elazığ’ın Keban ilçesinde, 10 bin metrekarelik alana yayılan ve 200 metre derinlikte bulunan Gümüşkaya Mağarası’ndaki milyonlarca yıllık olduğu değerlendirilen oluşumlar görenleri şaşırtıyor.

07 Ekim 2020 - 11:38

Geçen yıl  Keban Barajı’nda keşfedilen Gümüşkaya Mağarası'nın tam olarak hangi jeolojik çağa ait olduğu henüz bilinmezken, milyonlarca yıllık tarihi olduğu ifade ediliyor.

Keban halkı tarafından 'Keban Sarkıt Dikit Mağarası' olarak bilenen mağarada milyonlarca yıl öncesinde oluşan damla ve akma taşlar, perde ve normal sarkıtlar ile dikitler gibi yapıtlar yer alıyor. 

Dağın eteğindeki dik kayalıklardan zorlu tırmanışın ardından ulaşılan mağara, el değmemiş doğallığını korurken, bazı oluşumların insan figürlerini andırması dikkat çekiyor.

Mağaranın turizme kazandırılması için Elazığ Valiliği geçen yıl çalışma başlatmıştı. Mağaranın turizme kazandırılması için yapılacak çalışmalar kapsamında mağaranın yerli ve yabancı turistlere tanıtılması için projelerin hazırlanacağı ve pandemi sürecinin geçmesinin ardından çalışmaların başlayacağı bildirildi.

Bu haber 499 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gakgoş, seriye bağladı
Gakgoş, seriye bağladı
6. BÖLGENİN İLK YATIRIMI
6. BÖLGENİN İLK YATIRIMI